W dniach 10-11 kwietnia w Serocku k. Warszawy odbyła się pierwsza konferencja z cyklu  „PROJEKTOWANIE PRZYSZŁOŚCI Proces inwestycyjny XXI wieku”.
Tematyka konferencji koncentrowała się na nowoczesnych rozwiązaniach, wspomagających projektantów i wykonawców na każdym etapie realizacji projektów budowlanych.

W konferencji wzięło udział ponad stu uczestników z czołowych biur projektowych oraz firm wykonawczych.
Organizatorzy wyszli naprzeciw oczekiwaniom przyszłej kadry inżynierskiej i umożliwili udział w konferencji kilku studentom z polskich politechnik – „Konferencja Projektowanie Przyszłości wywarła na nas bardzo pozytywne wrażenie. Doskonała organizacja, międzynarodowi prelegenci, inspirujące wystąpienia, to tylko niektóre z licznych zalet. Szeroki zakres tematyczny wystąpień pozwolił spojrzeć nam na zagadnienie BIM globalnie. Dzięki temu mamy świadomość, iż BIM może być nauczany na wszystkich specjalizacjach na naszym wydziale Inżynierii Lądowej i nie tylko. Konferencja była wartościowa nie tylko dla konstruktorów, architektów i instalatorów, ale także dla: project managerów, zarządców budynków, inwestorów. W klarowny sposób przedstawiono zalety wykorzystania BIM przez poszczególnych uczestników procesu inwestycyjnego. Prelegenci podkreślali potrzebę przygotowania uczelni wyższych do nowych wymagań rynku. Dzięki tej konferencji jesteśmy bardziej świadomi kierunku rozwoju projektowania nie tylko w Polsce, ale i na świecie.” – mówi Norbert Siwiec student Politechniki Poznańskiej.

Ideą przewodnią konferencji był BIM. O BIM mówiło się dużo, zarówno w kuluarach podczas przerw kawowych, jak i podczas wizyt przy licznych stoiskach firm-wystawców, biorących udział w targach, które towarzyszyły w konferencji. Nie tylko w aspekcie technicznym, ale także prawnym i organizacyjnym. Polska, tak jak pozostałe kraje unijne, stoi wobec perspektywy wdrożenia w ustawodawstwie krajowym osławionej unijnej dyrektywy sprzed kilku miesięcy, dotyczącej odejścia od kryterium najniższej ceny w przetargach publicznych. „Dało się odczuć szereg obaw związanych z przeforsowaniem dyrektywy w Polsce i przekuciem jej na konkretne zapisy prawa (brak zainteresowania ze strony urzędników państwowych i polityków – cisną się pod palce na klawiaturze mocne słowa na ich temat, ale dla dobra spawy zachowajmy się powściągliwie), z drugiej strony wszyscy uczestnicy mają pełną świadomość, że w interesie każdej ze stron: rządu, inwestorów, projektantów i wykonawców jest to, by BIM w naszym kraju jak najszybciej się upowszechnił. BIM nie jest już nowinką, okrzepł, obrósł w szereg dojrzałych rozwiązań organizacyjnych, narzędzi i know-how, ponieważ w ciągu ostatnich lat przebył długą drogę w wielu państwach na świecie, bynajmniej nie pod presją prawa, ale po to by stopniowo doprowadzić do stworzenia odpowiednich przepisów prawnych i regulacji” – ocenił Artur Doliński z BIM Klaster.

Konferencję otworzyła prezentacja Grzegorza Kobyłeckiego i Jarosława Droździela z PROCHEM SA, którzy przywitali uczestników z ramienia rady Izby Projektowania Budowlanego – honorowego patrona konferencji. Wprowadził także uczestników w zagadnienia projektowania w technologii BIM.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja Tomiego Henttinena reprezentującego Building Smart Alliance Finland, który opowiedział, jaką drogę od teorii do praktycznego wdrożenia technologii BIM przebyła Finlandia. Prezentacja ta wywołała burzliwą dyskusję sceptyków rewolucji jaka wiąże się z wdrożeniem BIM oraz praktyków tej technologii. Jak ocenił Tomi Henttinen –„w Polsce dyskusja skupia się na tych samych obawach i jest równie emocjonująca, co w Finlandii pięć lat temu”.

Kolejne prezentacje konferencyjne przybliżyły uczestnikom zarówno aktualną ofertę rynkową producentów oprogramowania, jak i doświadczenia firm polskich oraz międzynarodowych koncernów z pracy, wdrażania oraz zarządzania projektami najnowocześniejszą technologią BIM.

Warto nadmienić, że wśród prelegentów było 3 Klientów naszej firmy u których wdrażaliśmy rozwiązania BIM.
Wśród prelegentów był również Dariusz Kasznia - Dyrektor Zarządzający Robobat Polska, który zaprezentował autorskie podejście do idei BIM w prezentacji pt.: Budujemy Inspirowani Marzeniami”.


Sukces konferencji potwierdził potrzebę cyklicznego spotykania się uczestników procesu inwestycyjnego, aby wymieniać doświadczenia z wdrażania technologii, która wywoła rewolucję w pracy każdego z nich.
  
Zobacz nasze promocje
Zapraszamy do zapoznania
się z aktualnymi promocjami
więcej >>

Kontakt z Działem Handlowym
Odpowiemy na wszystkie
Państwa pytania
więcej >>

Bądź na bieżąco
zapisz e-mail >>
 

Pokaż Referencje Referencje Robobat

Firma Robobat Polska sp. z o.o. informuje, że na swojej stronie www używa plików cookies, w celu usprawnienia działania witryny. Kliknij polityka cookies, aby dowiedzieć się więcej.

Kliknij Zgadzam się, aby ta informacja nie pojawiała się więcej.