Autor |
Post |
krystek
|
Wysłano: Czwartek 21 Lipiec 2005, 13:40
siatka ES
Chciałbym wiedzieć co może być powodem komunikatu: "Niestabilność 3-go rodzju w węźle". Modeluję przekrycie hali z blachy trapezowej w konstrukcji bezpłatwiowej opartej na dźwigarach z drewna klejonego warstwowo i tarczach żelbetowych jako ściany czołowe. Przy podziale paneli z blachy trapezowej siatką MES metodą Coonsa 6x6, brak jest błędnych komunikatów. Przy podziale 12x12 tych samych paneli lub zagęszczeniu siatki ES na odcinkach podporowych (dla blachy podporami są dźwigary drewniane - łukowe) pojawia się nieszczęsny komunikat. Czy wyniki obliczeń otrzymane mimo komunikatu są poprawne? Czy jest to może związane z proporcją sztywności dżwiagrów lub tarczy do blachy? Ps - używałem tylko elementów 3 i 4 węzłowych, wg. zaleceń. Proszę o możliwie szybką odpowiedź.
|
krystek
|
Wysłano: Piątek 22 Lipiec 2005, 04:39
siatka ES
Ciekawa sprawa?! Zmieniłem tylko metodę obliczeń na skyline i brak komunikatów o niestabilności, chociaż nadal włączone są opcje komunkatów w razie błędów. No i co jeszcze ciekawsze wyniki obliczeń dla skyline bez komunikatu są zgodne co do joty z tymi przy automatycznym wyborze metody i komunikacie o niestabilności. Czy można gdzieś dowiedzieć się więcej o metodach obliczeń w Robocie tj. które i kiedy stosować? Z góry dziękuję za informacje. Ps fajnie,że jest to forum i można zapoznac się z zagadnieniami od strony pratycznej.
|
Leszek_J
|
Wysłano: Wtorek 02 Sierpień 2005, 04:41
siatka ES
Problem niestabilności wynika z reguły ze stosowanych zwolnień. Trzeba więc przeanalizować zwolnienia. 3-ci typ niestabilnosci moze byc zwiazany takze z duzymi (nieproporcjonalnymi) roznicami sztywnosci elementów modelu (usztywnienie dodatkowymi r-linkami moze mic tu wplyw).
Po obliczeniu konstrukcji, warto na pewno przeanalizować przemieszczenia węzłów.
Zmiana solvera moze wplynąc na analize, gdyz inaczej rozwiazywany jest uklad równan. W pomocy opisane są metody stosowane przez dany sover (eliminacji Gaussa, rozkladu Holesky'ego ...).
Odpowiedzi odnosnie niestabilnosci juz wielokrotnie pojawiały sie na forum - dlatego proponuje prześledzic historię wątków.
|
krystek
|
Wysłano: Wtorek 02 Sierpień 2005, 08:53
siatka ES
Problem niestabilności rozwiązałem. Opis metod obliczeń w pomocy znalazłem według wskazówek. Dziękuję.
|
|
GRAITEC Advance Design jest w pełni rozwiniętym i łatwym w obsłudze oprogramowaniem do analizy strukturalnej MES, dedykowanym inżynierom konstruktorom pracującym w środowisku BIM. Daje możliwość projektowania każdego typu konstrukcji, kompleksowych obliczeń statycznych, wraz z wymiarowaniem elementów żelbetowych, stalowych i drewnianych. Wszystko to zgodnie z Eurokodami (posiada Polskie Załączniki Krajowe do Eurokodów) - EC0, EC1, EC2, EC3, EC5 oraz EC8.
CADKON+ BASIC jest skutecznym narzędziem CAD do edycji i przeglądania rysunków, posiada pełną kompatybilność ze wszystkimi formatami DWG. Zapewnia użytkownikom proste, naturalne i ekonomiczne rozwiązanie umożliwiające tworzenie oraz edycję rysunków.