forum » ROBOT Millennium » Prosta płyta
Autor

Prosta płyta

Witam,
Na wstępie zaznaczę że nie jestem doświadczonym użytkownikiem programu Autodesk Robot dlatego niektóre moje pytania mogą być banalne ;). Pytanie z którym tutaj przychodzę dotyczy obliczeń płyty w programie Robot. Rysuję płytę poprzez opcje generatora płyt o wymiarach 10x7m i grubości 20cm, płyta podparta jest obwodowo na ścianach grubości 25cm w sposób przegubowy. Na płytę działa obciążenie równomierne 5kN/m2.
Pytanie 1: Dla takiej płyty kierunek zbrojenia głównego powinien być automatyczny ?
Idąc dalej wybrałem automatyczny. Siatkowanie automatyczne, rozmiar elementów 0,3x0,3m. Obciążenia tylko w celu uzyskania zbrojenia: 2 kombinacje pierwsza charakterystyczna druga obliczeniowa. Po przeprowadzeniu obliczeń mapy momentów pokazują poprawną pracę elementu, równomierne i symetryczne wartości zwiększające się ku środkowi płyty. Następnie przechodząc do wymiarowania zbrojenia, zbrojenie dolne jak i górne oblicza tez w sposób poprawny dolne wymagane w obu kierunkach a górne tylko w narożach. Następnie w zbrojeniu rzeczywistym dla podziału płyty na krok siatki 0,5mx0,5m wymagane zbrojenie pokazuje w sposób symetryczny jednak przy wybraniu opcji generacji rysunków zbrojenie dolne wygląda dobrze natomiast zbrojenie górne jest niesymetryczne?? Pręty sa oprócz tego ze dość gęsto(powiedziałbym że za gęsto) to do tego rozstawy prętów wzdłuż dłuższej krawędzi płyty są różne, pręty mają różne długości.
Dlaczego Robot tak rysuje zbrojenie, wszystko jest symetryczne a strefy zbrojenia górnego nie są symetryczne. Czy ktoś potrafiłby mi pomóc gdzie robię błąd ?
Oprócz tego mam pytanie co do generacji rysunków zbrojenia. Nie ma możliwości zmiany kształtu prętów w płycie. Czy obliczenia zbrojenia należy exportować do innego programu w celu możliwości swobodnej edycji generowanego rysunku ?
Mam nadzieje że ktoś będzie na tyle cierpliwy żeby mi pomóc :)

forum » ROBOT Millennium » Prosta płyta

GRAITEC Advance Design jest w pełni rozwiniętym i łatwym w obsłudze oprogramowaniem do analizy strukturalnej MES, dedykowanym inżynierom konstruktorom pracującym w środowisku BIM. Daje możliwość projektowania każdego typu konstrukcji, kompleksowych obliczeń statycznych, wraz z wymiarowaniem elementów żelbetowych, stalowych i drewnianych. Wszystko to zgodnie z Eurokodami (posiada Polskie Załączniki Krajowe do Eurokodów) - EC0, EC1, EC2, EC3, EC5 oraz EC8.

CADKON+ BASIC jest skutecznym narzędziem CAD do edycji i przeglądania rysunków, posiada pełną kompatybilność ze wszystkimi formatami DWG. Zapewnia użytkownikom proste, naturalne i ekonomiczne rozwiązanie umożliwiające tworzenie oraz edycję rysunków.