forum » ROBOT Millennium » Imperfekcje przechyłowe
Autor

Imperfekcje przechyłowe

Witam Wszystkich

Mam pytanie odnośnie wprowadzania do analizy statycznej ramy 3D imperfekcji globalnych w postaci zastępczych sił poziomych, mianowicie w analizy konieczności wprowadzania imperfekcji wyszło iż powinienem zastosować globalną imperfkecję (wybrałem zastępcza siłę poziomą) którą muszę przyłożyć w górze każdego słupa w osi na rozpatrywanym kierunku (np -X) i teraz zastanawiam się do jakiej grupy obciążenia (przypadku obciążenia) zaklasyfikować taką zastępczą siłę poziomą - czy jako obciążenie stałe, czy wyjątkowe, zmienne ???
W literaturze spotkałem się z dwoma opisami:
1. Siły zastępcze poziome nie są wymagane w kombinacjach oddziaływań zawierających oddziaływania wiatru a muszę być uwzględniane w kombinacjach złożonych wyłącznie z oddziaływań grawitacyjnych
2. Siły poziome powinny być uwzględnianie w kombinacjach obciążeń stałych i zmiennych

Proszę o pomoc w jaki sposób wprowadzić do kombinacji powyżej wspomniane siły
Z góry dziękuję
Pozdr. Tomek

przemysław_

bez tytulu

Ja przykładam siły od imperfekcji jako zmienne wykluczające się z wiatrem.

tomsim

bez tytulu

Dziękuję za podpowiedź

Czyli natura dla imperfekcji jako obciążenie zmienne to również "wiatra", a w relacjach przypadków kombinacji ustawienie wykluczenia dla wysępienia "wiatrów" razem ??
A czy wówczas po generacji automatycznej kombinacji nasza siła od imperfekcji nie pojawi się powiększana o 1,5 (dla najmniej korzystnego przypadku) ??

Pozdrawiam Tomek

przemysław_

bez tytulu

Ja je zadaje jako zmienne (użytkowe). Przy kombinacjach automatycznych oczywiście trzeba uważać na współczynniki obliczeniowe. Przy okazji - to temat bardziej inżynierski niż "robotowy", więc zapraszam na forum konstruktorbudowlany.fora.pl

tomsim

bez tytulu

Dziękuje za pomoc.
Powalczę z tym jeszcze.
A jeśli mi sie nie uda to chętnie zaglądnę na proponowane forum.

Pozdrawiam

piotrekmor

bez tytulu

Witam,

również analizuję temat uwzględniania imperfekcji globalnych (przechyłowych) w Robocie. Pomysł mam taki, żeby zamiast wyznaczać dodatkowe siły poziome i zastanawiać się, jak uwzględnić je w kombinacjach (jakie współczynniki i co kiedy i jak ma się wykluczać) obrócić cały układ o kąt wyliczony zgodnie z normą. W najgorszym wypadku dostajemy wartość 1/200=0,005, z tego arctg(0,005)=0.286 i o tyle obracamy cały układ. Próbowałem w opcji Edytuj/Transformacja Układu Współrzędnych, ale nie umiem nad tym zapanować.

Może ktoś z użytkowników mógłby podpowiedzieć, w jaki sposób obrócić układ 3D o zadany kąt?

piotrekmor

bez tytulu

Dodam jeszcze, że obrotu całej konstrukcji dokonałbym na sam koniec. Czyli najpierw wymiaruję konstrukcję w układzie bez imperfekcji przechyłowej, dobieram przekroje itd. Jeżeli wszystko mam już zwymiarowane, obracam cały układ (zapisując go może nawet jako wariant z przechyłem) i sprawdzam jaki to miało wpływ na zwymiarowane wcześniej elementy. Jak wszystko mieści się w założonym stopniu wytężenia to ok, jak nie to wprowadzam poprawki.

Co w ogóle myślicie o takim pomyśle?

latajacek

bez tytulu

nie za bardzo rozumiem sens tego całego obracania - albo nie wiesz co to imperfekcja przechyłowa albo źle do tego podchodzisz. z mojej strony proponuje wszystkim górnym węzłom ramy zmienić współrzędną poziomą o wartość imperfekcji.

piotrekmor

bez tytulu

Ale właśnie to mam na myśli, tylko w sposób bardziej globalny. Przy prostych układach zmiana węzłów na danym poziomie o wyliczoną wartość nie jest problemem. Gorzej, jeżeli mamy dużo bardziej skomplikowane budynki, gdzie taka operacja jest oczywiście możliwa, ale zajęłaby sporo czasu.

Udało mi się znaleźć sposób o którym piałem wcześniej (był na tym forum:)). Cytat poniżej:

"Najprościej to zrobić wyliczając na podstawie normy wartość ϕ, potem trzeba policzyć z tego arctg i skorzystać w Robocie z Transformacji układu współrzędnych w menu Edycja-->Edytuj;) (należy odznaczyć "układy ortogonalne bez skalowania), a następnie w zależności czy modelujesz w 3d czy 2d zdefiniować położenie osi i dla osi pionowej pierwszą współrzędną zamiast 0,00 wpisać wartość arctgϕ :)"

Tylko, że próbując to wykonać nie udaje mi się uzyskać zamierzonego efektu.

forum » ROBOT Millennium » Imperfekcje przechyłowe

GRAITEC Advance Design jest w pełni rozwiniętym i łatwym w obsłudze oprogramowaniem do analizy strukturalnej MES, dedykowanym inżynierom konstruktorom pracującym w środowisku BIM. Daje możliwość projektowania każdego typu konstrukcji, kompleksowych obliczeń statycznych, wraz z wymiarowaniem elementów żelbetowych, stalowych i drewnianych. Wszystko to zgodnie z Eurokodami (posiada Polskie Załączniki Krajowe do Eurokodów) - EC0, EC1, EC2, EC3, EC5 oraz EC8.

CADKON+ BASIC jest skutecznym narzędziem CAD do edycji i przeglądania rysunków, posiada pełną kompatybilność ze wszystkimi formatami DWG. Zapewnia użytkownikom proste, naturalne i ekonomiczne rozwiązanie umożliwiające tworzenie oraz edycję rysunków.