forum » ROBOT Millennium » Sprężystość podłoża - PŁYTA - problem ODWIECZNY
Autor
Post
tomekmaz

Sprężystość podłoża - PŁYTA - problem ODWIECZNY

Witam,
od zawsze borykam się z okresleniem współczynnika KZ dla płyty fundamentowej.
Chodzi o szacowane obciążenie fundamentu: w jednostce kPa.

Nie wiem jaką wartość należy tu wpisać gdyż:
Posiadam płytę fundamentową 3,55 x 9,8 m = co daje powierzchnie 34,79 m2
A obciązenie tej płyty to 4 słupy o sile pionowej 310kN co daje wartość: 4 x 310 = 1240 kN

W okienko szacowane obciążenie fundamentu muszę wpisać wartość w kPa.
Czy dobrze rozumuje, że siłę 1240kN dziele przez powierzchnie fundamentu 34,79m2 co daje ~ 35kPa i stosowanie przelicza mi program współczynnik KZ?

Czy może muszę wpisać wartość 1240 kPa ?

Proszę o pomoc, ponieważ problem ten od zawszę mnie nurtuje.

ps.
Stopa fundamentowa oraz ława to pestka i logiczny sposób wprowadzenia szacowanego obciazenia ;)

tomekmaz

?


Witam ponownie,
czy ktoś poratuje odpowiedzią na to pytanie, ponieważ naprawdę nie moge spać po nocach przez to ;) ?

Pozdrawiam

Juliusz Sz.

sprężystość podłoża

musisz podać obciążenie fundamentu w kPa, czyli kN/m2 płyty, logicznym więc jest że należy wziąć całkowite obciążenie płyty i podzielić przez powierzchnię płyty i tym sposobem otrzymamy średnie obciążenie płyty. 35 kPa to bardzo mało, nie powinno być problemów z nośnością gruntów.

bb

bez tytulu

Trzeba dodać jeszcze ciężar samej płyty i gruntu zalegającego na płycie.

kolek

Żaden problem

Zależy b. dużo od charakteru obciążeń.

Jeżeli są to obciążenia dynamiczne bardzo łatwo można posłużyć się polską normą :

PN-03040 Fundamenty i konstrukcje wsporcze pod maszyny.

Na podstawie własnego doświadczenia przy dużych obciążeniach również o naturze ekspolatacyjnej np ciężkie zbiorniki, konstrukcjie obciążone dużym moementem gdzie naprężenia są pow 250 kPa używam zwiększonych parametrów sprężystości posługując się tą normą z uwagi na konsolidacje grutnów która pod wpływem dużego zmiennego obciążenia następuje.

Dla podstawowych budowli takiej np jak Twoja można posługiwać się wynikami z robota ale należy pamietać o podstawowych zasadach rozkładu naprężęń w fundamencie!! O czy wiele osób zapomina i popełnia poważny błąd przy obliczeniach fundamentów płytowych. Należy pamiętać o tym że płya pracuje na odległości 2d od lica słupa czyli pod kątem 26,6 stopnia. W tym obszarze następuje kondensacja naprężęń od siły skupionej i inaczej płyta nie zapracuje jak na obwodzie przebicia chyba że sie zarysuje i powstaną przeguby. Stąd obszar do rokzkładu obciążeń jest o wiele mniejszy jak wyliczyłeś!. Nie jednokrotnie jest to opisywane w literzaturze do projektowania zbiorników jak wyznaczyć kz w płycie. Polecam Projektowanie zbirorników żelbetowych tom 1 dr Anny Halickiej str 73 gdzie dla obc statycznych i zakonczonej konsolidacji podłoża

k_z=E_0/(ωB(1-v_o^2))

albo przy znanych obliczonych wczesniej osiadaniach kz = Fz/A/deltaz


stahlbau

ad. "żaden problem"

No no odważnie. Ja tam myślę że takie proste to nie jest, tym bardziej że sam model Winklera jest mało fizyczny i bez wątpienia kiepsko pasuje do płyt obciążonych punktowo.
1. Współczynniki sprężystości zaczerpnięte z Sawinowa przez Lipińskiego do normy fundamentów pod maszyny zdaje się były początkowo określone dla sztywnych masywnych fundamentów. Raczej nadają się faktycznie do obliczeń dynamicznych /są wyższe niż statyczne/ fundamentów "blokowych" a średnio do cienkich płyt. Raczej polecał bym ostrożność.
2. Kondensacja to zupełnie inny proces i to zależy czy w chemii, fizyce czy meteorologii :):) a tutaj mogło chodzić o koncentrację naprężeń ale też niezupełnie bo w istocie nie chodzi o sam rozkład naprężeń w płycie tylko w gruncie pod płytą i kształt jej deformacji. Zasięg "pracy" płyty będzie też zależał od sprężystości podłoża - zmieniając Kz zmienimy rozkład momentów w płycie. Jeśli płyta by się zarysowała tak że powstałby przegub to w istocie reszta jej byłaby niepotrzebna i wypadałoby dać stopy pod słupami. Idąc jednak wskazówką kolegi "kolka" należałoby zalecić zamodelowania podłoża przynajmniej z dwoma wartościami Kz - jedną w arbitralnie przyjętym obszarze słupa i inna w regularnych obszarach płyty wyliczając różne szacowane wartości naprężeń pod płytą
3. Pani Halicka niczego nie zaleciła (zresztą w literaturze nie tylko do zbiorników nie ma odważnych do podana jednoznacznych zaleceń - nie za bardzo byłyby wiarygodne jak i sam model Winklera), tylko zacytowała wzór z Wiłuna, zresztą znany ale również niezupełnie adekwatny do płyty z 4 siłami skupionymi. Na usprawiedliwienie dr hab. Halickiej można jednak podać iż "popełniła" to w książce o zbiornikach i zasadniczo dla den obciążonych równomiernie jest to drugorzędne co wychodzi.
4. Konsolidacja to proces długotrwały poza gruntami idealnie sypkimi i zakładanie że konsolidacja zakończy się po kilku cyklach obciążenia jest co najmniej dyskusyjne.
Podsumowując:
a) problem wcale nie jest banalny
b) można zastosować 2 różne Kz na obszarze płyty i użyć 2-3 granicznych wartości aby zbadać wpływ kz na rozkład sił i momentów
c) można się pobawić w model 3d podłoża albo użyć ABC płyta lub RFEM, oba programy mają zdaje się opcję użycia modelu półprzestrzeni sprężystej zamiast modelu Winklera

latajacek

bez tytulu

Dodam od siebie:pseudo-coupled method

mw210

Podłoże sprężyste

Zapraszam do kontaktu ei@engineerinstitute.pl, chętnie odpowiem na pytania związane z podłożem sprężystym i wyznaczaniem Kz.

plutno

bez tytulu

"Można się pobawić w model 3d podłoża albo użyć ABC płyta lub RFEM, oba programy mają zdaje się opcję użycia modelu półprzestrzeni sprężystej zamiast modelu Winklera"

W RF-SOILIN trzeba uważać bo wg mnie jest dość istotny problem przy podawaniu wartości wsp. sprężystości i naprężeń kontaktowych na krawędzi płyty (wynika to z połączenia elementów o znacznej różnicy sztywności). Generalnie rzecz biorąc nie ma tak kolorowo, szczególnie jak siły są na krawędzi płyty. Co do sił usytuowanych wewnątrz płyty uważam, że wyniki i zakresy są ok.

 
forum » ROBOT Millennium » Sprężystość podłoża - PŁYTA - problem ODWIECZNYGRAITEC Advance Design jest w pełni rozwiniętym i łatwym w obsłudze oprogramowaniem do analizy strukturalnej MES, dedykowanym inżynierom konstruktorom pracującym w środowisku BIM. Daje możliwość projektowania każdego typu konstrukcji, kompleksowych obliczeń statycznych, wraz z wymiarowaniem elementów żelbetowych, stalowych i drewnianych. Wszystko to zgodnie z Eurokodami (posiada Polskie Załączniki Krajowe do Eurokodów) - EC0, EC1, EC2, EC3, EC5 oraz EC8.

CADKON+ BASIC jest skutecznym narzędziem CAD do edycji i przeglądania rysunków, posiada pełną kompatybilność ze wszystkimi formatami DWG. Zapewnia użytkownikom proste, naturalne i ekonomiczne rozwiązanie umożliwiające tworzenie oraz edycję rysunków.