forum » ROBOT Millennium » Wieża stalowa - analiza przemieszczeń
Autor

Wieża stalowa - analiza przemieszczeń

Na studiach otrzymałem zadanie zaprojektowania w Robocie wieży stalowej, czteropasowej, zbieżnej ku górze z rur okrągłych o wysokości 54m, boku podstawy 2,7m, "trzonie" o boku 1m. Problem w tym, iż nie jestem biegły w obsłudze tego programu a wszystko co potrafię wyczytałem na forum bądź wykonuję intuicyjnie i tu jest chyba sedno problemu :). Może po krótce opiszę co wykonałem. Obliczyłem oblodzenie, oddziaływanie wiatru w dwóch kierunkach, obciążenie od wyposażenia oraz eksploatacyjne dla podestów. Tymi oddziaływaniami poziomymi i pionowymi obciążyłem medel wieży, narysowany wcześniej w autocad'zie i otworzony w Robocie. Wygenerowałem kombinacje automatycznie (zgodnie z normą 1993-3-1 zmodyfikowałem współczynniki oddziaływań) i zacząłem analizę konstrukcji od sprawdzenia jej deformacji. Tutaj mam problem, ponieważ po wybrniu kombinacji SGN- bądź SGN+ przemieszczenia wieży ukazane są tak jakby wieża się "rozpadała" ?? Gdy wybiorę np. SGU bądź którekolwiek z oddziaływań prostych problem ten nie występuje.
Czy podczas analizy przemieszczeń, potrzebnej dla sprawdzenia stanu granicznego nośności w ogóle powinienem sprawdzać przemieszczenia od SGN-/SGN+ ??
Prosiłbym Was o wiele bardziej doświadczonych użytkowników programu o podpowiedź co zrobiłem źle i jak mógłbym to poprawić ?
Zrzuty ekranu z opisanej sytuacji

[przeklej.org]

Z góry dziękuję za pomoc.

akos

Wieża stalowa - analiza przemieszczeń

Zgodnie z normami przemieszczenia maksymalne sprawdza się w stanie SGU, więc chyba wszystko jest OK

marcin2121

bez tytulu

Tak, tylko taka sama sytuacja jest kiedy wybiorę SGN+ bądź SGN-??

marcin2121

bez tytulu

A i jeszcze jedno pytanie mi się nasunęło. Wie ktoś może czy tego typu model, jako konstrukcja prosta powinien być zaprojektowany z węzłami przegubowymi (geometria->zwolnienia->przegób-przegób) między prętami krawężników i krzyżulcami czy może tylko połączenia krzyżulców z krawężnikami czy może w ogóle bez zwolnień? A może tego typu połączenia inaczej się definiuje w Robocie??

Raz jeszcze dziękuję za pomoc

akos

bez tytulu

To już zależy od modelującego. Ja połączenia na jedną śrubę traktuję jako przegubowe (wtedy wprowadzam zwolnienia), natomiast połączenia na dwie śruby jako połączenia sztywne, ale nie traktuj mnie jako autorytet w tej dziedzinie....

przemysław_

bez tytulu

Nie można uniwersalnie powiedzieć, że na dwie śruby mamy połączenie sztywne ;) Np. 2xM8 w rozstawie 20mm nijak sztywności nie da.
Co do samej wieży. Patrząc na istniejące konstrukcje krawężniki połączone są ze sobą na sztywno (doczołowo na kilka/kilkanaście śrub), a krzyżulce łączą się przegubowo.

bb

bez tytulu

Przemieszczenia sprawdzaj od poszczególnych kombinacji a nie dla grupy kombinacji SGN+, SGN-, SGU+, SGU-. Wtedy prezentacja wyników nie powinna wygladać jak rozwalona konstrukcja.
Akos przemysław dobrze pisze w kwesti połączeń. Odpowiedź jak należy modelować połaczenia wynika wpros z wzorów na wymiarowanie konstrukcji wieży. Nie wieżę Akos że przy sprawdzaniu krzyżulca z kątownika określasz jego nośność na zginanie.
Ja przeważnie modeluję połaczenia krzyżulców jako przegubowe, krawężniki / pasy są przeważnie ciągłe.

forum » ROBOT Millennium » Wieża stalowa - analiza przemieszczeń

GRAITEC Advance Design jest w pełni rozwiniętym i łatwym w obsłudze oprogramowaniem do analizy strukturalnej MES, dedykowanym inżynierom konstruktorom pracującym w środowisku BIM. Daje możliwość projektowania każdego typu konstrukcji, kompleksowych obliczeń statycznych, wraz z wymiarowaniem elementów żelbetowych, stalowych i drewnianych. Wszystko to zgodnie z Eurokodami (posiada Polskie Załączniki Krajowe do Eurokodów) - EC0, EC1, EC2, EC3, EC5 oraz EC8.

CADKON+ BASIC jest skutecznym narzędziem CAD do edycji i przeglądania rysunków, posiada pełną kompatybilność ze wszystkimi formatami DWG. Zapewnia użytkownikom proste, naturalne i ekonomiczne rozwiązanie umożliwiające tworzenie oraz edycję rysunków.