forum » ROBOT Millennium » zbrojenie minimalne płyty wg EC
Autor

zbrojenie minimalne płyty wg EC

Witam
Mam pytanie odnośnie zbrojenia minimalnego płyty swobodnie podpartej na dwóch końcach.
Zrobiłem sobie prosty model: płyta 2x4m, podparcie wzdłuż krótszych krawędzi, obciążenie powierzchniowe.
W przypadku płyty dość cienkiej - 30cm zbrojenie wychodzi dość sensownie, jakieś dolne na zginanie i - w przypadku zaznaczenia opcji zbrojenia minimalnego całej płyty- jednolite zbrojenie minimalne na całej górnej powierzchni płyty. Jeśli zmienię grubość płyty na 60cm i więcej, zbrojenie górne jest zbliżone powierzchnią do zbrojenia dolnego.
Z jakiego warunku może wynikać ta zmiana?

Iwan7777

bez tytulu

ciezko ci co kolwiek odpowiedzic bo tak naprawde nic nie piszesz o swoich zalozeniach jakie przyjoles do obliczen a robot liczac minimalne zbrojenie wg EC kozysta z drugiego wqrunku z normy

kamar12

bez tytulu

w poniższym linku mapy zbrojenia górnego wg eurokodów (po lewej) i PN(po prawej). Płyta gr. 30cm bet. C30/37 podparcie przegubowe. Wydaje mi się, że strefa przezbrojenia wynika z pktu 7.2 normy EC dotyczącego ograniczenia naprężeń. W tym przypadku naprężenia ściskające w górnej płaszczyźnie płyty wynoszą ok 17MPa.

http://images69.fotosik.pl/448/5ea0170a731e9571m.png

kamar12

bez tytulu

płyta jest już po kilku kombinacjach obliczeniowych więc nie sugerujcie się pierwszym wpisem. Problem zbrojenia górnego jest jednak widoczny

Iwan7777

bez tytulu

jak chcsz testowac modele co do minimalnego zbrojenia to zadanie 50kN/m2 jest przesada ktora widac na zalaczonym obrazku po lewej stronie

kamar12

bez tytulu

chodzi mi o podstawę obliczeniową powodującą takie zbrojenie. Wartość 50kN/m2 nie ma tu nic do rzeczy. Możesz dać mniejsze obciążenie i grubszą płytę i problem masz ten sam. To jest tylko prosty przykład obrazujący problem

arkusz

bez tytulu

Czy zbrojenie minimalne nie zależy od grubości płyty? Według mnie nie ma tu nic dziwnego, że im grubsza płyta, tym zbrojenie minimalne jest większe.

kamar12

bez tytulu

oczywiście że zależy, ale płyta ma grubość stałą a jak widzisz zbrojenie jest różne

Iwan7777

bez tytulu

cos masz nie tak ze swoimi modelami obliczeniowymi
Bo minimalne zbrojenie w obu normach jest podobne i napewno dla płyty 30cm nie wychodzi niż 5cm2
dołem i góra dołem bedziesz miał dozbrojenie z uwagi na moment jaki wywoła obciązenie

arkusz

bez tytulu

Sprawdź w typie zbrojenia płyt i powłok, czy nie masz ustawionego typu na: "zginanie + ściskanie/rozciąganie", bo w tym przypadku czasem wychodzą różne cuda ze zbrojeniem minimalnym.
Inna rzecz jaka przychodzi mi do głowy to odnzaczenie w tym samym oknie, w zakładce Parametry SGU korekty zbrojenia ze względu na zarysowanie i porównanie wyników z włączoną i wyłączoną korektą.
Niestety nie mogę na służbowym komputerze obejrzeć zrzutów ekranu, które zamieściłeś w tym temacie, więc staram się pomóc "po omacku".

forum » ROBOT Millennium » zbrojenie minimalne płyty wg EC

GRAITEC Advance Design jest w pełni rozwiniętym i łatwym w obsłudze oprogramowaniem do analizy strukturalnej MES, dedykowanym inżynierom konstruktorom pracującym w środowisku BIM. Daje możliwość projektowania każdego typu konstrukcji, kompleksowych obliczeń statycznych, wraz z wymiarowaniem elementów żelbetowych, stalowych i drewnianych. Wszystko to zgodnie z Eurokodami (posiada Polskie Załączniki Krajowe do Eurokodów) - EC0, EC1, EC2, EC3, EC5 oraz EC8.

CADKON+ BASIC jest skutecznym narzędziem CAD do edycji i przeglądania rysunków, posiada pełną kompatybilność ze wszystkimi formatami DWG. Zapewnia użytkownikom proste, naturalne i ekonomiczne rozwiązanie umożliwiające tworzenie oraz edycję rysunków.