forum » ROBOT Millennium » Obliczanie momentu krytycznego
Autor

Obliczanie momentu krytycznego

jarek.123

Obliczanie momentu krytycznego

Ostatnio zacząłem porównywać wartości momentów krytycznych otrzymane różnymi wzorami i przy okazji chciałem porównać je z tymi które podaje ROBOT. Zamodelowałem belkę o parametrach: IPE200, L=6m, utwierdzona na obu końcach (w obu płaszczyznach), obciążona równomiernie 5kN/m (pominięto ciężar własny). Obliczenia wykonano wg. PN-90/B-03200. Parametry normowe ustawione w robocie:
- miy = 0,5
- miz = 0,5
- półka górna i dolna ld=0,5l0
- typ obciążenia: obciążenie stałe
- element obciążony symetrycznie,
- poziom obciążenia: z=1
Otrzymałem:
- z obliczeń ręcznych 59,96kNm
- z LTBeamN 55,22kNm
- RM-WIN 56,24 (w obliczeniach brałem charakterystyki z LTBeam a nie z tablic stąd może wynikać inna wartość niż w obliczeniach ręcznych)
- z ROBOTA 99,35kNm :/
W wynikach szczegółowych wszystkie parametry (miz, miw, Nz, A1, A2, B, A0 itp.) są takie same jak w obliczeniach ręcznych, oprócz siły krytycznej wyboczenia skrętnego. ROBOT podaje wartość 2408 kN która jest znacznie większa w porównaniu do wartości 1169,9kN która wyszła z obliczeń. Czy ktoś może wie skąd taka duża wartość?
Poniżej załączam lin do zrzutek z obliczeń ręcznych i w RM-WIN:
[www.dropbox.com]

adyton

bez tytulu

Trochę odgrzewam "kotleta"...ale czy udało Ci się wyjaśnić skąd ta rozbieżność w wynikach Robota przy liczeniu siły krytycznej przy skręcaniu? Jak na szybko podstawiłem dane, to faktycznie powinno być coś koło tego co masz policzone ręcznie. Jedyne co mi przychodzi do głowy to nie wiem, czy Robot nie liczy wartości momentu bezwładności przy skręcaniu It z Tabl. Z1-1 -ale tego nie jestem pewien bo tej wartości chyba nie można wyciągnąć z danych obliczeniowych?

arkusz

bez tytulu

W tym wypadku zdaje się, że rozbieżność wynika z wprowadzonych współczynników długości zwichrzeniowej.Gdy wpiszemy ld=lo dla górnej i dolnej półki, otrzymamy:
moment krytyczny przy zwichrzeniu: 59,34 kNm
siła krytyczna (wyboczenie skrętne): 1167,20

forum » ROBOT Millennium » Obliczanie momentu krytycznego

GRAITEC Advance Design jest w pełni rozwiniętym i łatwym w obsłudze oprogramowaniem do analizy strukturalnej MES, dedykowanym inżynierom konstruktorom pracującym w środowisku BIM. Daje możliwość projektowania każdego typu konstrukcji, kompleksowych obliczeń statycznych, wraz z wymiarowaniem elementów żelbetowych, stalowych i drewnianych. Wszystko to zgodnie z Eurokodami (posiada Polskie Załączniki Krajowe do Eurokodów) - EC0, EC1, EC2, EC3, EC5 oraz EC8.

CADKON+ BASIC jest skutecznym narzędziem CAD do edycji i przeglądania rysunków, posiada pełną kompatybilność ze wszystkimi formatami DWG. Zapewnia użytkownikom proste, naturalne i ekonomiczne rozwiązanie umożliwiające tworzenie oraz edycję rysunków.