forum » ROBOT Millennium » Analiza pierwszego rzędu i analiza drugiego rzędu rama pełnościenna
Autor
Post
krzysztof_w

Analiza pierwszego rzędu i analiza drugiego rzędu rama pełnościenna

Witam
Jako nowy na tym forum serdecznie witam wszystkich kolegów.
Przejdę do zagadnienia, na które mam nadzieje uzyskam odpowiedź bardziej doświadczonych kolegów.
Analizuje normę stalową PN-EN 1993-1-1 a dokładniej punkt 5.2.1 (3), jest w nim napisane, że "Analizę pierwszego rzędu można stosować...jeśli jest spełnione odpowiednie kryterium...". Norma podaje, że alfa cr musi być większe lub równe 10 (w przypadku analizy sprężystej) aby nie trzeba było uwzględniać deformacji konstrukcji używając do tego teorii drugiego rzędu.
W załączniku krajowym (NA.2.9) jest napisane "Analizę pierwszego rzędu bez uwzględniania imperfekcji można stosować w przypadku układów nieprzechyłowych (sztywno stężonych), a także jednokondygnacyjnych układów przechyłowych."
Moje pytanie jest następujące: Czy licząc jednokondygnacyjną halę (opierając się na załączniku) nie muszę sprawdzać warunku alfa cr, a co za tym idzie analizować ja tylko wg teorii pierwszego rzędu i nie przejmować się imperfekcjami geometrycznymi oraz wpływem deformacji konstrukcji na wartości sił przekrojowych?
Pozdrawiam
Krzysztof

radek_42

bez tytulu

nie trzeba.
cytat z Budownictwo Ogólne tom V : analizę I rzędu bez uwzglednienia imperfekcji mozna stosować w przypadku wielokondygnacyjnych układów sztywno-stęzonych a takze ikladow jednokondygnacyjnych, przy czym w przypadku tych ostatnich - niezaleznie od tego, czy sa to układy niestężone czy też stężone sztywno lub podatnie.

 
forum » ROBOT Millennium » Analiza pierwszego rzędu i analiza drugiego rzędu rama pełnościennaGRAITEC Advance Design jest w pełni rozwiniętym i łatwym w obsłudze oprogramowaniem do analizy strukturalnej MES, dedykowanym inżynierom konstruktorom pracującym w środowisku BIM. Daje możliwość projektowania każdego typu konstrukcji, kompleksowych obliczeń statycznych, wraz z wymiarowaniem elementów żelbetowych, stalowych i drewnianych. Wszystko to zgodnie z Eurokodami (posiada Polskie Załączniki Krajowe do Eurokodów) - EC0, EC1, EC2, EC3, EC5 oraz EC8.

CADKON+ BASIC jest skutecznym narzędziem CAD do edycji i przeglądania rysunków, posiada pełną kompatybilność ze wszystkimi formatami DWG. Zapewnia użytkownikom proste, naturalne i ekonomiczne rozwiązanie umożliwiające tworzenie oraz edycję rysunków.