forum » ROBOT Millennium » Rozkład kopertowy, obciążenie wiatrem
Autor
Post
Mor25

Rozkład kopertowy, obciążenie wiatrem

Witam,
Czy jest możliwość zamodelowania obciążenia wiatrem (które działa na ścianę wypełniającą) na 3 przylegające krawędzie (elementy konstrukcyjne)? Drobne objaśnienie: konstrukcja płytowo - słupowo- ścianowa, wypełnienie betonem komórkowym, oddylatowanym od górnej krawędzi stropu. Wg mnie w takim przypadku parcie wiatru oddziaływuje na 2 sąsiadujące słupy i strop dolny. W jaki sposób zamodelować to w sposób najszybszy i najbardziej odzwierciedlający rzeczywiste zachowanie?
Pozdrawiam

macjar

bez tytulu

...po pierwsze to górna krawędź chodź oddylatowana od stropu raczej powinna być zbezpieczona przed przeuwaem poziomym również na krawędzi górnej poprzez odpowiednie kotwy lub trzpienie dylatacyjne umożliwiające przesuw pionowy ...jesli chodzi o to czy istnieje sposób to napewno jest taka możliwość, rozkład kopertowy przykłada obciażenie do prętów więc na dolnej krawedzi stropu trzeba zastoswać pręt pomocniczy np fi=1mm lub zredukować jego sztywność do np 0,000001 w ten sposób obciążenie zostanie rozłożone na słupy i dolną krawędż...nie wiem czy jest sens bawić się w taki sposób czy ni lepiej przyłożyc obciążenie do krawędzi stropu z powłowy kondygnacji dolnej i górnej...muru wypełniającego w robocie nie zwymiarujesz

macjar

bez tytulu

...a górnEJ krawędZI okładziny nie łączysz ze stropem górnym

Mor25

bez tytulu

No dobrze, jeśli przyłożę, tak jak mówisz, obciążenie do krawędzi stropu, to program nie uwzględni obciążenia przenoszonego na słupy, a tak chyba nie powinno być. Muru wypełniającego nawet nie zamierzam wymiarować w robocie, najważniejszy jest tylko stopień obciążenia wiatrem "bocznych" elementów. W przypadku, gdy zrobię tak jak mówisz, rozkład na pozostałe krawędzie (słupy+ strop dolny) będzie w pełni miarodajny?
PS: Być może problem trywialny, jednakowoż dopiero zaczynam przygodę z robotem, także proszę o wyrozumiałość.

Mor25

bez tytulu

Zeby nie zakładać nowego tematu, pozwolę sobie zadać jeszcze jedno pytanie: czy jest przesuwania osi słupa w kierunku środka płyty tak, aby zlicować zewnętrzną krawędź słupa z krawędzią stropu? Robot liczy wszystko w osi słupa, czy troszeczkę przekłamuje. Czy jest sens bawić się w przesuwanie/offset czy zostawić to tak, jak jest czyli oś słupa połączona z osią płyty?
PS: Z Robotem dopiero zaczynam , jestem na etapie pisania pracy dypl.

macjar

bez tytulu

... możesz wstepnie je zaprojektowac w osiach żeby oszacować siły w słupie i wstepnie sprawdzić strefę przebicia i dobrać przekrój słupa, ale potem ustaw słup w miejscu tj on faktycznie jest usytuwany,zwróć uwagę na poprawne zamodelowanie strefy połączniea słupa z płytą tj zwiększenie sztywności połaczenia poprzez np pogrubienie stropu nad przekrojem słupa... to ma duże znaczenie dla uzyskanych momentów w płycie i słupach zwłaszcza krawędziowych i narożnych a to ma decydujący wpływ na wymiarowanie...złe zamodelowanie połącznie może skutkować znacznym niedoszacowaniem momentów w słupach co ma swoje skutki w żle zaprojektowanych słupach i strefy przebicia w płycie.

Mor25

bez tytulu

Do jakiej wartości racjonalnie jest pogrubić płytę? No i jakim sposobem najlepiej jest dokonać tej modyfikacji? Na myśl przychodzą mi następujące rozwiązania:
1) Na słupem dodać panel o grubości "x" (kwestia, jak z wynikami w przypadku gdy oba panele będą na siebie nachodzić. Przesunąć jeden względem drugiego?)
2) Połączenie naroży słupa (dostawienie węzłów w narożach) z płytą za pomocą sztywnego połączenia.
Kwestia, która metoda (różnice będą na pewno) da w miarę odzwierciedlające wyniki?

 
forum » ROBOT Millennium » Rozkład kopertowy, obciążenie wiatremGRAITEC Advance Design jest w pełni rozwiniętym i łatwym w obsłudze oprogramowaniem do analizy strukturalnej MES, dedykowanym inżynierom konstruktorom pracującym w środowisku BIM. Daje możliwość projektowania każdego typu konstrukcji, kompleksowych obliczeń statycznych, wraz z wymiarowaniem elementów żelbetowych, stalowych i drewnianych. Wszystko to zgodnie z Eurokodami (posiada Polskie Załączniki Krajowe do Eurokodów) - EC0, EC1, EC2, EC3, EC5 oraz EC8.

CADKON+ BASIC jest skutecznym narzędziem CAD do edycji i przeglądania rysunków, posiada pełną kompatybilność ze wszystkimi formatami DWG. Zapewnia użytkownikom proste, naturalne i ekonomiczne rozwiązanie umożliwiające tworzenie oraz edycję rysunków.