forum » ROBOT Millennium » Zbrojenie stropu płytowo-słupowego
Autor
Post
tog

Zbrojenie stropu płytowo-słupowego

Witam,
chciałbym zapytać o dość istotną kwestię (dla niektórych może wydać się oczywista) dotyczącą zbrojenia stropów płytowo-słupowych. W programie Robot otrzymałem wykresy momentów MXX oraz MYY. Na załączonym obrazku widnieją wykresy MXX. Osie również są pokazane. Moje pytanie brzmi, czy zbrojąc taki strop nad słupem dla momentów MXX, pręty zbrojeniowe będą ułożone prostopadle do osi x czy też równolegle do niej?
Moim zdaniem powinny być ułożone równolegle co przedstawia rysunek drugi. Nigdy nie zbroiłem takiego stropu, czy ktoś mógłby coś podpowiedzieć. W kierunku X strop ma większą rozpiętość niż w kierunku y. Jak się dowiedziałem z literatury, taki strop dzielimy na pasma, więc prościej - czy te pasma dla MXX będą znajdowały się prostopadle do tej wiekszej rozpietosci czy prostopadle do krótszej rozpietosci?

[www.myimg.de]
[www.myimg.de]

szatanserduszko

bez tytulu

Jeżeli mogę coś podpowiedzieć to wykresy Mxx odnoszą sie do układów lokalnych paneli nie do układu globalnego. Dla Mxx zbroi sie rownolegle do osi x-x

tog

bez tytulu

Dziekuję za odpowiedź. W moim przypadku układ lokalny paneli pokrywa się z układem globalnym, więc powinno być ok. Zbrojenie na moment MXX układam równolegle do osi x-x.

Karol

bez tytulu

Witam.

Ja mam takie pytanie: porównuję wyniki momentów stosując metodą wielokondygnacyjnej ramy zastępczej oraz MES, jeżeli metodzie WRZ podzieliłem pasma na różne szerokości oraz momenty zgodnie z założeniami metody, to w jaki sposób teraz porównać wyniki z robota?
przykładowy schemat obciążenia - dolne i górne piętro tak samo obciążone
http://karol.nsurf.eu/OBC.bmp
i wyniki momentów
http://karol.nsurf.eu/M.bmp

metodą ram zastępczych maksymalny moment przęsłowy wynosi 229 kNm, a po rozdziale na pasmo słupowe i między słupowe 68 i 45. Przecięcie paneli jest przez pasmo słupowe więc wartości 49 a 48 to troszke dużo różnica (redukcja sił na słupami włączona), poza tym niezadawalająca jest ilość wyników, tylko ekstremalne a jak resztę włączyć? no i wartość na podporze zupełnie niepotrzebnie podawana :x

dzięki za pomoc!

geezertrick

bez tytulu

Jeśli chodzi o siatkę mes to nie wygląda na dobrze zrobioną (jeśli chodzi o słupy), ponieważ węzły siatki powinny znajdować się na krawędzi(licu) słupa. Wtedy redukcja nad słupami ma sens. Po za tym jeżeli chce się otrzymać dokładniejsze wyniki, siatkę należy zagęścić w pasmach międzysłupowych.

Poniżej zamieszczam link do poprawnego tworzenia siatki w ustrojach płytowo-słupowych.
[www.youtube.com]

Karol

bez tytulu

po małych poprawkach
http://karol.nsurf.eu/siatka.bmp
i momenty:
http://karol.nsurf.eu/M2.bmp

podczas gdy w ramie płaskiej
http://karol.nsurf.eu/obc1.bmp
http://karol.nsurf.eu/M1.bmp

jak to porównać? pasmo słupowe to 2xL/8 po 25%M czyli można przyjąć że jeśli przez środek robie cięcie to będzie 50%M=0,5*257=128,5kNm czyli zbieżność niezła
natomiast jeśli chodzi o przęsło to jest tragedia, 2xL/4 po 30% czyli 0,6M=0,6*200=120kNm
http://karol.nsurf.eu/rozdzial.bmp

jak to porównać??? :/

Karol

bez tytulu

oczywiście sposób obciążenia każdego piętra w budnyku

http://karol.nsurf.eu/obc2.bmp

a nie jak w pierwszym poście

 
forum » ROBOT Millennium » Zbrojenie stropu płytowo-słupowegoGRAITEC Advance Design jest w pełni rozwiniętym i łatwym w obsłudze oprogramowaniem do analizy strukturalnej MES, dedykowanym inżynierom konstruktorom pracującym w środowisku BIM. Daje możliwość projektowania każdego typu konstrukcji, kompleksowych obliczeń statycznych, wraz z wymiarowaniem elementów żelbetowych, stalowych i drewnianych. Wszystko to zgodnie z Eurokodami (posiada Polskie Załączniki Krajowe do Eurokodów) - EC0, EC1, EC2, EC3, EC5 oraz EC8.

CADKON+ BASIC jest skutecznym narzędziem CAD do edycji i przeglądania rysunków, posiada pełną kompatybilność ze wszystkimi formatami DWG. Zapewnia użytkownikom proste, naturalne i ekonomiczne rozwiązanie umożliwiające tworzenie oraz edycję rysunków.