forum » ROBOT Millennium » Ostrzeżenie OKŁADZINY - analiza rusztu
Autor

Ostrzeżenie OKŁADZINY - analiza rusztu

Witam wszystkich

Chciałbym przestrzec przed jednym zjawiskiem w Robocie jakie mnie ostatnio spotkało.
Rzecz dotyczy sposobu obciążania okładzin. To bardzo pożyteczne narzędzie, ale należy zachować czujność. Ale do rzeczy.
Przy definiowaniu obciążenia z worków śnieżnych (trójkątny rozkład) na okładzinę opcja z analizą rusztu) zmuszony byłem użyć okna:
obciążenie > zakładka powierzchniowe > Obciążenie powierzchniowe 3p na konturze
rezultat - brak momentów na prętach, obciążenie z worków śnieżnych nie działa, okładzina nie działa!

Nieźle mnie to wystraszyło - tym bardziej, że w projekt zaangażowane była poważna firma wykonawcza, która posługiwała się moimi wynikami.

Po wnikliwej analizie wyników (miałem różnice w porównaniu ze statyką innego projektanta do PB i nie dawało mi to spokoju) okazało się, że wystarczyło zmienić w okładzinie opcję na rozkład kopertowy i ..... problem nagle zniknął.
Przy konstrukcji prętowej z płatwami akurat obojętne jest, czy na okładzinie masz rozkład analizy rusztu czy metodę kopertową.

Wnioski
Przy prostych obciążeniach równomiernych powinno się posługiwać oknem obciążenia z poziomu okładziny, ale przy bardziej złożonych obciążeniach nie ma innego sposobu jak użycie normalnego okna obciążeń i tutaj czai się pułapka. Koniecznie trzeba posługiwać się rozkładem kopertowym.

Nie musze mówić do czego może to doprowadzić - uważajcie. Na szczęście błąd w porę został usunięty.

forum » ROBOT Millennium » Ostrzeżenie OKŁADZINY - analiza rusztu

GRAITEC Advance Design jest w pełni rozwiniętym i łatwym w obsłudze oprogramowaniem do analizy strukturalnej MES, dedykowanym inżynierom konstruktorom pracującym w środowisku BIM. Daje możliwość projektowania każdego typu konstrukcji, kompleksowych obliczeń statycznych, wraz z wymiarowaniem elementów żelbetowych, stalowych i drewnianych. Wszystko to zgodnie z Eurokodami (posiada Polskie Załączniki Krajowe do Eurokodów) - EC0, EC1, EC2, EC3, EC5 oraz EC8.

CADKON+ BASIC jest skutecznym narzędziem CAD do edycji i przeglądania rysunków, posiada pełną kompatybilność ze wszystkimi formatami DWG. Zapewnia użytkownikom proste, naturalne i ekonomiczne rozwiązanie umożliwiające tworzenie oraz edycję rysunków.