forum » ROBOT Millennium » most łukowy
Autor
Post
kosaxd

most łukowy

Witam, mam problem z linią wpływu. Tworząc linie wpływu momentu w elemencie nr 11(ściąg, dźwigar) w połowie rozpiętości zwraca mi robot linie wpływu która na całej długości jest ujemna, a nie powinna. Sprawdzając ustawiłem obciążenie o wartości 1kN w dwóch różnych położeniach raz moment w połowie rozpiętości jest dodatni a raz ujemny. Co może być źle? Dodam jeszcze że wieszaki są zamodelowane jako pręty kratownicowe tylko rozciągane
[img]https://imageshack.com/i/5g1l1wp]http://imagizer.imageshack.us/v2/150x100q90/196/1l1w.png
[img]https://imageshack.com/i/f7fja5p]http://imagizer.imageshack.us/v2/150x100q90/547/fja5.png
[img]https://imageshack.com/i/5e2emxp]http://imagizer.imageshack.us/v2/150x100q90/194/2emx.png
[img]https://imageshack.com/i/0razwdp]http://imagizer.imageshack.us/v2/150x100q90/27/azwd.png

tomaszo

bez tytulu

Czy udało Ci się rozwiązać już ten problem ? Po chwili zastanowienia wygląda to dosyć dziwnie. Przyszły mi do głowy następujące pytania:
1) czy próbowałeś rozwiązać model jako liniowy, tj. bez prętów tylko rozciąganych ? Czy to coś zmieni ? Wprawdzie ja sprawdziłem na swoim modelu mostu łukowego i wyniki były poprawne zarówno dla modelu liniowego i nieliniowego, ale może u Ciebie będzie inaczej ? Zakładam też, że Twój model jest zbieżny...
2) cze właściwie jest zdefiniowane obciążenie ruchome ? Rozumiem, że Twoim obciążeniem jest pojedyncza siła jednostkowa ?
3) dziwi mnie jedna rzecz na zrzucie ekranu z linią wpływu - otóż na wykresie na osi poziomej Robot zaznacza kolorową kropką punkt (numer składowej obciążenia ruchomego), dla którego tworzona jest linia wpływu. Ten sam punkt jest oznaczony w tabeli poniżej jako np. x=0.5 dla środka rozpiętości elementu. Rzecz w tym, że u Ciebie w tabeli JEST x=0.5, natomiast na osi poziomej kropka jest w ok. 1/10 rozpiętości. Dlaczego ?
4) czy linie wpływu dla innych momentów/sił są poprawne i problem jest tylko z MY ?

Powodzenia,

Tomek

kosaxd

bez tytulu

Nie wiem dlaczego ale ta linia wpływu jest linia wpływu momentu w srodku rozpiętości w ściągu ale od siły biegnącej po łuku. Obciążenie ruchome miałem zadaną siłę jednostkową o wymiarach zerowych. Teraz jak zmieniłem wymiary siły na 1 cm to linia wpływu jest już w miarępoprawna oprócz tego że jak siła stoi w miejscu gdzie jest wieszak to wartość momentu skacze do zera.
http://img836.imageshack.us/img836/5822/pr0r.png

 
forum » ROBOT Millennium » most łukowyGRAITEC Advance Design jest w pełni rozwiniętym i łatwym w obsłudze oprogramowaniem do analizy strukturalnej MES, dedykowanym inżynierom konstruktorom pracującym w środowisku BIM. Daje możliwość projektowania każdego typu konstrukcji, kompleksowych obliczeń statycznych, wraz z wymiarowaniem elementów żelbetowych, stalowych i drewnianych. Wszystko to zgodnie z Eurokodami (posiada Polskie Załączniki Krajowe do Eurokodów) - EC0, EC1, EC2, EC3, EC5 oraz EC8.

CADKON+ BASIC jest skutecznym narzędziem CAD do edycji i przeglądania rysunków, posiada pełną kompatybilność ze wszystkimi formatami DWG. Zapewnia użytkownikom proste, naturalne i ekonomiczne rozwiązanie umożliwiające tworzenie oraz edycję rysunków.