forum » ROBOT Millennium » Tłumienie w całkowaniu równań ruchu - most kolejowy
Autor

Tłumienie w całkowaniu równań ruchu - most kolejowy

Witam forumowiczów,

chcę przeprowadzić analizę dynamiczną podwieszonego mostu kolejowego - 2 żelbetowe dźwigary podwieszone na wantach do żelbetowego pylonu. Analiza ma być zgodna z PN EN 1991-2, model HSLM-A. Chodzi o przejazd konkretnego pociagu po moście z różnymi prędkościami i analiza odpowiedzi dynamicznej konstrukcji.

Stworzyłem płaski, liniowy model prętowy. Naciąg want zrealizowałem za pomocą ochłodzenia prętów. Model daje (tak sądzę..) poprawne wyniki statyki i analizy modalnej.

Napotkałem jednak na problem już na etapie całkowania równań ruchu - nie wiem jak zdefiniować parametry tłumienia potrzebne przy metodzie Newmarka. Są tam parametry alfa i beta. W pomocy Robota wyczytałem, że odpowiadają one za proporcję udziału macierzy sztywności i macierzy mas w macierzy tłumienia. Robot wyznacza parametry alfa i beta na podstawie pulsacji i współczynnika tłumienia. Nie wiem czy ma to sens, ale odczytałem pulsację z pierwszej postaci drgań własnych i wpisałem ją do okienka, gdzie wyznacza się te parametry. Niestety uzyskane wyniki przyspieszeń i przemieszczeń są bardzo duże (przyspieszenia rzędu kilku tysięcy m/s2).

Czy ktoś jest w stanie pomóc jak poprawnie dobrać parametry ?

burczynski

bez tytulu

Proponuję obciążyć konstrukcję krótkotrwałym impulsem siły i dobrać parametry tłumienia metodą prób i błędów tak, by na wykresie jakiejkolwiek wielkości wynikowej (np. przemieszczenia węzła w czasie) uzyskać logarytmiczny dekrement tłumienia w rozsądnych granicach dla danej konstrukcji. Logarytmiczny dekrement tłumienia można z grubsza przyjąć np. na podstawie PN-77/B-02011. W praktyce tłumienie projektowanej konstrukcji i tak nigdy nie jest znane.

tomaszo

bez tytulu

Witam,

dziękuję bardzo za odpowiedź. Zastosowałem się do wskazówek i mam kolejne pytanie. Po zdjęciu obciążenia następują tłumione drgania całego mostu, które mają ogólny trend spadkowy zgodnie z wykresem logarytmicznym. Rzecz w tym, że zdarzają się pojedyncze ujemne logarytmy dekrementów. Inaczej mówiąc występuje nieznanczy wzrost amplitudy przemieszczeń w kolejnych wychyleniach. Dodatkowo wartości LDT dla kolejnych obserwacji mają dosyć duży rozrzut, tzn wahają się między 0,005 a 0,2. Ostateczny LDT wyznaczyłem jako średnią z wszystkich obserwacji z pominięciem wartości ujemnych. Czy to prawidłowe podejście ? A może wyniki, które otrzymałem sugerują, iż model nie działa właściwie? Czy drgania nie powinny w sposób znacznie bardziej regularny maleć logarytmicznie do 0 ?

Pozdrawiam,

Tomek

burczynski

bez tytulu

Przypuszczalnie nakładają się składowe harmoniczne różnych częstości drgań własnych. Podejrzewam, że wymuszenie odbiegało nieco od takiego, które wywoływałoby głównie drgania w pierwszej formie. Wyznaczając LDT z wykresu wielkości wynikowej należy patrzeć na ogólny trend tłumienia biorąc pod uwagę kilka kolejnych amplitud. Innymi słowy trzeba sobie takowy wykres uśrednić bądź też ewentualnie skorygować wymuszenie.

tomaszo

bez tytulu

Wymuszenie dotyczy pierwszej postaci drgań - giętnej podłużnej pomostu. Przyłożyłem siłę w miejscu maksymalnego ugięcia przęsła, więc wydaje mi się, że wymuszenie powinno być prawidłowe.

Po Pańskiej sugestii przyjrzałem się bliżej animacji deformacji konstrukcji. Rzeczywiście razem z drganiami odpowiadającymi pierwszej postaci występują drgania pomostu pomiędzy każdą z want. Nie wiem która to postać, ale ma widocznie wyższą częstotliwość, więc prawdopodobnie nie zmieściła się w pierwszej dziesiątce. Także odpowiedź wydaje się być całkowicie słuszna. Dziękuję za pomoc.

forum » ROBOT Millennium » Tłumienie w całkowaniu równań ruchu - most kolejowy

GRAITEC Advance Design jest w pełni rozwiniętym i łatwym w obsłudze oprogramowaniem do analizy strukturalnej MES, dedykowanym inżynierom konstruktorom pracującym w środowisku BIM. Daje możliwość projektowania każdego typu konstrukcji, kompleksowych obliczeń statycznych, wraz z wymiarowaniem elementów żelbetowych, stalowych i drewnianych. Wszystko to zgodnie z Eurokodami (posiada Polskie Załączniki Krajowe do Eurokodów) - EC0, EC1, EC2, EC3, EC5 oraz EC8.

CADKON+ BASIC jest skutecznym narzędziem CAD do edycji i przeglądania rysunków, posiada pełną kompatybilność ze wszystkimi formatami DWG. Zapewnia użytkownikom proste, naturalne i ekonomiczne rozwiązanie umożliwiające tworzenie oraz edycję rysunków.