forum » ROBOT Millennium » Zamodelowanie przegubu między belkami
Autor

Zamodelowanie przegubu między belkami

Witam, mam następujący problem: Chce zamodelować konstrukcję, w której belki podłużne leżą na poprzecznicach. Belki podłużne powinny być zamodelowane jako belka ciągła, kilku przęsłowa, jej podporami powinny być poprzecznice (na poprzecnice powinny być przekazywane tylko siły pionowe). Zobrazowałem to na prostym rysunku:
http://i41.tinypic.com/2upr4m9.png
Niestety nie udaje mi się tego osiągnąć, robot widzi przecięcie jako wspólny punkt i konstrukcja najwyraźniej współpracuje. Czy dodawać mam po węźle zarówno w belce podłużnej jak i poprzecznej i potem dodać jakąś podporę/kompatybilność węzłów? Przesuwać belkę podłużną w górę tak jak to będzie wyglądać w rzeczywistości? Proszę o pomoc :)

aconiewolno2

bez tytulu

Nie widzę opcji edytuj:
Aha, nie dodałem, że teraz belka podłużna nie jest zginana tak jak na rysunku tylko jak belka swobodnie podparta (moment cały czas dołem, a chce taki, jak na rysunku - belka ciągła z kilkoma podporami).

burczynski

bez tytulu

Użyj funkcji "Węzły kompatybilne".

aconiewolno2

bez tytulu

Tak właśnie myślałem, mógłbym jednak prosić o jakieś wskazówki na temat jak to zrobić, jakie opcje tam zaznaczyć? Robiłem to na szybko i wyskakiwał błąd "zerowa długość pręta". Muszę dodać po jedynm węźle w każdym elemencie? Dziękuję :)

burczynski

bez tytulu

W miejscach tworzenia kompatybilności pręty muszą być przecięte. Przykładowo na przecięciu poprzecznicy i podłużnicy przecinają się dwie belki. W Robocie powinieneś rozdzielić je w tym węźle na cztery elementy prętowe Użyj np. funkcji "Przecięcie" lub modeluj poprzecznice i podłużnice osobnymi odcinkami.

aconiewolno2

bez tytulu

OK, mam je w ten sposób, ale co mam klikać żeby uzyskać żądany efekt? Bo narazie dostaje coś takiego:
http://i42.tinypic.com/n3redw.jpg
nijak się to ma do teorii, którą chciałym uzyskać.

aconiewolno2

bez tytulu

Nie wiem jak to uzyskałem, że dwa węzły są w jednym miejscu, ale nie moge powtorzyc tej operacji. Czy ktos moglby mi to rozpisać co po kolei muszę zrobić a nie rzucać tylko hasłami? Dziękuję.

aconiewolno2

bez tytulu

Ok, mam już wszystko przygotowane, ale za Chiny nie mogę rozgryść tabelki w ktorej msuzę podać dwa węzły i po prawej zaznaczyć jakieś elementy, pomoc za dużo nie dała.

burczynski

bez tytulu

Skupię się na pojedynczym węźle, do którego dochodzą cztery elementy prętowe (każdy o osobnym numerze). Otwierasz okno "Węzły kompatybilne". Tworzysz żądany typ kompatybilności (podejrzewam, że masz na myśli typowy przegub), czyli blokujesz kierunki UX, UY i UZ. Klikasz w istniejący węzeł, który w tym momencie staje się węzłem głównym (master), a jednocześnie w miejscu węzła głównego automatycznie jest tworzony węzeł podrzędny (slave). Pomiędzy węzłami master i slave istnieje powiązanie, które w Robocie jest nazwane kompatybilnością. Powiązanie narzuca identyczne przemieszczenia węzła master i slave dla kierunków określonych w oknie "Węzły kompatybilne". Wskazujesz pręty, które maja dochodzić do węzła slave.

macjar

bez tytulu

...mysle ze problem tkwi raczej w sztywnościach elementów "podpieranych" i "podpierających"

aconiewolno2

bez tytulu

dziekuje, pomogliscie mi bardzo :)

forum » ROBOT Millennium » Zamodelowanie przegubu między belkami

GRAITEC Advance Design jest w pełni rozwiniętym i łatwym w obsłudze oprogramowaniem do analizy strukturalnej MES, dedykowanym inżynierom konstruktorom pracującym w środowisku BIM. Daje możliwość projektowania każdego typu konstrukcji, kompleksowych obliczeń statycznych, wraz z wymiarowaniem elementów żelbetowych, stalowych i drewnianych. Wszystko to zgodnie z Eurokodami (posiada Polskie Załączniki Krajowe do Eurokodów) - EC0, EC1, EC2, EC3, EC5 oraz EC8.

CADKON+ BASIC jest skutecznym narzędziem CAD do edycji i przeglądania rysunków, posiada pełną kompatybilność ze wszystkimi formatami DWG. Zapewnia użytkownikom proste, naturalne i ekonomiczne rozwiązanie umożliwiające tworzenie oraz edycję rysunków.