forum » ROBOT Millennium » Zwichrzenie teownika
Autor

Zwichrzenie teownika

Witam serdecznie.
Podjąłem się próby utworzenia modelu 3D hali czteronawowej z ryglem kratownicowym, którego pasy mają być wykonane z profili typu 1/2HEB (w programie Robot oznaczone jako HEBT), oczywiście z zamiarem zwymiarowania prętów z duchem PN-EN 1993. Pasy wprowadziłem jako pręty ciągłe. Niestety program w wynikach wymiarowania elementów stalowych wyświetlił komunikat: "Dla prętów [i tutaj wymienione są numery prętów stanowiących pasy rygla] program nie przeprowadził kontroli zwichrzenia. Pręty wykonano z profili, dla których program nie prowadzi analizy zwichrzeniowej lub zaszła sytuacja, w której kontrola zwichrzenia nie jest wymagana (np. My = 0.0 - brak zginania)." i w efekcie ustalił wartość współczynnika zwichrzenia XLT=1,00. Zginanie (co ważne także w płaszczyźnie połaci dachu czyli względem mocniejszej osi (z-z) teownika) występuje a dla profilu np. dwuteowego analiza zwichrzeniowa jest przeprowadzana przez Robota. Domyślam się, że problem stanowi tutaj wyznaczenie momentu krytycznego zwichrzenia Mcr dla przekroju monosymetrycznego jakim jest teownik (w dodatku z Iz>Iy) bo nie mogę znaleźć żadnych podstaw teoretycznych dotyczących momentów krytycznych przekrojów z jedną osią symetrii. Ktoś wcześniej na forum wspominał o programie LtBeam ale nie posiada on w swojej bazie profili typu 1/2HEB a próbę wprowadzenia wymiarów z klawiatury neguje komunikatem o błędnych danych (domyślam się, że nie podoba mu się Iz>Iy). Czy istnieje jakiś sposób na wybrnięcie z tego problemu?

newton84

bez tytulu

Witam, zastanawiam się, czy wogóle jest potrzeba znalezienia współczynnika zwichrzenia dla pasa kratownicy. Tutaj siłą wewnętrzną dominującą jest siła osiowa i przyjęcie współczynnika zwichrzenia równego 1,00 nie wprowadzi wiele zamieszania. Moim skromnym zdaniem należy rozważyć współczynnik wyboczeniowy dla ściskania. Może próbowałeś obliczyć jednak moment krytyczny teownika wprowadzając jego charakterystyki geometryczne do wzoru na moment krytyczny dla dwuteownika, ciekawy jestem, co by to dało. Wydaje się, że też nie byłoby to głupie. Pozdrawiam, daj znać, jakie wyniki uzyskałeś.

romaniakd

bez tytulu

Witam,

chciałbym spytać czy udało się ostatecznie jakoś sensownie rozwiązać tą kwestię?

forum » ROBOT Millennium » Zwichrzenie teownika

GRAITEC Advance Design jest w pełni rozwiniętym i łatwym w obsłudze oprogramowaniem do analizy strukturalnej MES, dedykowanym inżynierom konstruktorom pracującym w środowisku BIM. Daje możliwość projektowania każdego typu konstrukcji, kompleksowych obliczeń statycznych, wraz z wymiarowaniem elementów żelbetowych, stalowych i drewnianych. Wszystko to zgodnie z Eurokodami (posiada Polskie Załączniki Krajowe do Eurokodów) - EC0, EC1, EC2, EC3, EC5 oraz EC8.

CADKON+ BASIC jest skutecznym narzędziem CAD do edycji i przeglądania rysunków, posiada pełną kompatybilność ze wszystkimi formatami DWG. Zapewnia użytkownikom proste, naturalne i ekonomiczne rozwiązanie umożliwiające tworzenie oraz edycję rysunków.