forum » ROBOT Millennium » Hala w 3D podwieszenie rygli
Autor

Hala w 3D podwieszenie rygli

Dzień dobry,
w pracy dyplomowej przeprowadzam analizę układu przestrzennego hali i chcę zastosować podwieszenie ciągłych rygli ściennych prętami wiotkimi w środku rozpiętości, tak, aby zmniejszyć moment zginający od obciążeń stałych, czyli aby uzyskać moment podporowy w miejscu podwieszenia, a dla oddziaływania wiatru pozostawić moment przęsłowy po całej długości rygla (czyli od słupa do słupa). Kombinuję na różne sposoby i nie wiem jak sobie z tym poradzić
Bardzo proszę o POMOC. Będę niezmiernie wdzięczny.
Pozdrawiam

krzysiek12

bez tytulu

Kolego Geometria - cechy dodatkowe- cechy zaawansowane prętow- pręty rozciągane.

krzysiek12

bez tytulu

czyli dokładniej wprowadzasz dodatkowe prety - podwieszenia i zaznaczasz ze pracuja tylko na rozciaganie.

immporto

bez tytulu

Dokładnie tak zrobiłem, tylko dalej w obu kierunkach mam moment przęsłowy po całej długości rygla, a chodzi mi o to, żeby zmniejszyć moment od obciążeń stałych, czyli w miejscu podwieszenia uzyskać moment podporowy, który automatycznie doprowadzi mi do redukcji momentu przęsłowego.
Przepraszam, może w pierwszym poście trochę niedokładnie to ująłem.

immporto

bez tytulu

Dodam, że pręty podwieszenia zdefiniowałem jako kable, czyli również będą pracowały wyłącznie na rozciąganie, chyba tak samo jak pręty zdefiniowane jako rozciągane w charakterystykach zaawansowanych?

krzysiek12

bez tytulu

No kabel działa niedokońca tak samo bo należałoby wprowadzić naciąg, więc używaj raczej prętów rozciąganych, ja bym tak zrobił. Moment będzie po całej długości rygla tak czy siak, tylko w przypadku obci. działajacego grawitacyjnie nastapi przewiniecie sie wykresu momentu, a dla parcia wiatru nie. Czyli My jak dla belki 2-przęsłowej a Mz jak dla belki 1-przęsłowej.

immporto

bez tytulu

Zrobiłem tak jak napisałeś i dalej traktuje mi rygiel jako belkę jednoprzęsłową w obu kierunkach. Jak mogę uzyskać właśnie to "przewinięcie się" momentu zginającego dla obciążeń grawitacyjnych?? Jeśli ktoś wie, bardzo prosiłbym o pomoc.
Z góry dziękuję.

krzysiek12

bez tytulu

musisz coś źle robić:)
U mnie to wygląda tak:
http://pics.tinypic.pl/i/00381/jb0z9ze2y7h6.png

burczynski

bez tytulu

Spróbuj dodać węzły na przecięciach wieszaków i rygli.

immporto

bez tytulu

krzysiek12 czy istniałaby taka możliwość, żebyś mi na to zerknął jeśli Ci prześlę na maila? Bo nie mam pojęcia czemu mi nie wychodzi, skoro wydaje mi się, że wszystko robię tak jak powinienem? Może znajdziesz jakiś błąd, którego nie zauważam :/

bb

bez tytulu

Witam,
A do czego mocujesz wieszaki? Do górnego rygla o tym samym przekroju co pozostałe rygle czy czegoś innego o większej nośności niż rygle w płaszczyźnie ściany?

immporto

bez tytulu

Do górnego rygla.

bb

bez tytulu

Jeszcze raz zapytam. Czy górny rygiel ma taki sam przekrój co pozostałe do niego podwieszane? Jeśli tak to wg mnie to jest powodem takiego wykresu momentów w płaszczyśnie ściany. Zmień przekrój górnego rygla na większy i powinno zadziałać.

immporto

bez tytulu

Rygle mam z ceowników UPE180 i górny zmieniłem na 220 tak jak napisałeś, ale niestety nie pomogło... dalej uzyskuje wykres momentów jak dla belki jednoprzęsłowej. Nie mam już pojęcia co można jeszcze zrobić. Może ma ktoś jakiś bezcenny pomysł?

bb

bez tytulu

Ceownik 220 to za mało. Tak dla testu górny rygiel zrób np: z HEA 300. Powinno być OK. Wg mnie to jest przyczyną takich wykresów momentu na dolnych ryglach. Górny rygiel ma wg mnie za małą sztywność.

immporto

STOKROTNE DZIĘKI!

Dziękuję bb, rzeczywiście, chodzi chyba o sztywność górnego rygla, otrzymuję jednak wykres momentów jak dla belki dwuprzęsłowej jedynie dla rygla poniżej, a dla pozostałych (usytuowanych jeszcze niżej) wykres już przybiera postać jak dla belki jednoprzęsłowej, nawet przy zadaniu jeszcze sztywniejszego rygla górnego, np. HEA800. Dodam, że słup ma wysokość 8m, a rygle są umieszcone od dołu kolejno na wysokości 0,3 ; 2,5 ; 5,2 ; 7,9m.

forum » ROBOT Millennium » Hala w 3D podwieszenie rygli

GRAITEC Advance Design jest w pełni rozwiniętym i łatwym w obsłudze oprogramowaniem do analizy strukturalnej MES, dedykowanym inżynierom konstruktorom pracującym w środowisku BIM. Daje możliwość projektowania każdego typu konstrukcji, kompleksowych obliczeń statycznych, wraz z wymiarowaniem elementów żelbetowych, stalowych i drewnianych. Wszystko to zgodnie z Eurokodami (posiada Polskie Załączniki Krajowe do Eurokodów) - EC0, EC1, EC2, EC3, EC5 oraz EC8.

CADKON+ BASIC jest skutecznym narzędziem CAD do edycji i przeglądania rysunków, posiada pełną kompatybilność ze wszystkimi formatami DWG. Zapewnia użytkownikom proste, naturalne i ekonomiczne rozwiązanie umożliwiające tworzenie oraz edycję rysunków.