forum » ROBOT Millennium » Nośność środnika słupa przy obliczeniach stopy przeubowej?
Autor
Post
golab

Nośność środnika słupa przy obliczeniach stopy przeubowej?

Witam,

Licząc połączenia wg PN-EN 1993-1-8 w Robocie zastanawia mnie następująca sprawa:

Połączenia -> Obliczenia dla słupów przegubowych -> Rezultaty -> Strefa rozciągania -> Nośność środnika słupa przy rozciąganiu (wg PN-EN 1993-1-8, p. 6.2.6.3)

Po co Robot liczy to dla Stopy przegubowej?
Przecież nie ma to sensu... popatrzmy na p. 2 tabeli 6.1 w PN-EN 1993-1-8 - przecież obliczenia środnika słupa w strefie rozciąganej przeprowadza się, jeśli... środnik słupa jest rozciągany jakąś skupioną siłą. Przecież w stopie taki przypadek nie zachodzi.
Tz. owszem, jest rozciągany, lecz nie w sposób dający się podpiąć pod p.6.2.6.3. Wg normy chodzi raczej o sytuację typu "siła skupiona ciągnie półkę, przez co trzeba sprawdzić środnik, czy wytrzyma". W stopie nie mamy takiej sytuacji, bo środnik jest bezpośrednio przyspawany do blachy podstawy. W stopie przekrój pracuje na rozciąganie jako całość, zarówno góra jak i dół środnika współpracują z pasami i blachą podstawy.
Ten wzór wg normy powinno się stosować, gdy pracuje wyłącznie część środnika i pas.

Wg mnie ten warunek w Robocie nie ma sensu.

 
forum » ROBOT Millennium » Nośność środnika słupa przy obliczeniach stopy przeubowej?GRAITEC Advance Design jest w pełni rozwiniętym i łatwym w obsłudze oprogramowaniem do analizy strukturalnej MES, dedykowanym inżynierom konstruktorom pracującym w środowisku BIM. Daje możliwość projektowania każdego typu konstrukcji, kompleksowych obliczeń statycznych, wraz z wymiarowaniem elementów żelbetowych, stalowych i drewnianych. Wszystko to zgodnie z Eurokodami (posiada Polskie Załączniki Krajowe do Eurokodów) - EC0, EC1, EC2, EC3, EC5 oraz EC8.

CADKON+ BASIC jest skutecznym narzędziem CAD do edycji i przeglądania rysunków, posiada pełną kompatybilność ze wszystkimi formatami DWG. Zapewnia użytkownikom proste, naturalne i ekonomiczne rozwiązanie umożliwiające tworzenie oraz edycję rysunków.