forum » ROBOT Millennium » Problemy z analizą nieliniową wieży kratowej
Autor

Problemy z analizą nieliniową wieży kratowej

Witam,

Mam zamodelowaną wieżę kratową, około 55m o przekroju trójkątnym. Krawężniki wykonane z prętów pełnych o średnicy 60-100mm, krzyżulce to kątowniki równoramienne większe od L60x60x5. Zwolnienia RY i RZ na rzyzulcach. Typ konstrukcji - rama przestrzenna.

Przy liczeniu statyki nie otrzymuję żadnych błędów o niestabiliności itp. Przechodząc do analizy nieliniowej dla kombinacji SGN otrzymuję różne błędy - brak zbieżności wyników, macierz ujemnie określoną. W wynikach sił, momentów i przemieszczeń pojawiają mi się nieprawdopodobnie wielkie wartości, wszystko się rozjeżdza.

Próbowałem operować ilością iteracji. Mam zaznaczoną opcję do poprawy macierzy po każdej iteracji. Algorytm DST również włączony.

Gdy wymiaruje krzyżulce kątownikami LR z bazy, a krawężniki ustawię na pręty około 10cm, wszystko działa. Problem ujawnia się, gdy wymiaruje krawężniki profilami ze swojej bazy (pręty pełne 6-10cm) i swoim materiałem (fy=215MPa). Przy wymiarowaniu optymalizuję pod względem cieżaru, a w konfiguracji ustawiam 5 punktów charakterystycznych, jednoczesne sprawdzanie maximów wszystkich sił wewnętrznych, wytężenie 0,95 i smukłość 210.

Nie mam już pojęcia gdzie szukać i co zmienić. Proszę o jakiekolwiek wskazówki!

forum » ROBOT Millennium » Problemy z analizą nieliniową wieży kratowej

GRAITEC Advance Design jest w pełni rozwiniętym i łatwym w obsłudze oprogramowaniem do analizy strukturalnej MES, dedykowanym inżynierom konstruktorom pracującym w środowisku BIM. Daje możliwość projektowania każdego typu konstrukcji, kompleksowych obliczeń statycznych, wraz z wymiarowaniem elementów żelbetowych, stalowych i drewnianych. Wszystko to zgodnie z Eurokodami (posiada Polskie Załączniki Krajowe do Eurokodów) - EC0, EC1, EC2, EC3, EC5 oraz EC8.

CADKON+ BASIC jest skutecznym narzędziem CAD do edycji i przeglądania rysunków, posiada pełną kompatybilność ze wszystkimi formatami DWG. Zapewnia użytkownikom proste, naturalne i ekonomiczne rozwiązanie umożliwiające tworzenie oraz edycję rysunków.