forum » ROBOT Millennium » połaczenie ściany murowanej z podciągiem
Autor

połaczenie ściany murowanej z podciągiem

Modeluję podciąg na którym stoi ściana murowana z opierającym się na ścianie stropem wyższej kondygnacji. Może ktoś udzieli mi informacji jak zamodelować połaczenie ściany i podciągu tak aby wartości sił i momentów w podciągu były poprawne. Próbowałem modelowac podkładkę pod ścianą redukując wsp. sztywności ale to nie przynosi rezultatu.Z góry dziękuję

Iwan7777

bez tytulu

Jak masz możliwość to zamiast ściany murowanej zrób tarcze jak masz taką możliwość.
Przy ścianie murowanej to jest więcej zabawy w samym modelowaniu.
1. strop który podpierasz to wprowadzasz podporę która jest ścianą w parametrach jest zdefiniowana jako ściana odczyt reakcji z tej podpory +ciężar ściany i przyłożyć na belkę jako obciążenie liniowe niższej kondygnacji.
Dodatkowym problem może być to że ściana bedzie sie rysowała a teggo nie jesteś w stanie przewidzieć

kamar12

bez tytulu

Powyższe czynności wykonałem już w celu sprawdzenia poprawności wyników. Oczywiście można odczytać reakcje średnie z podpór i przyłożyć do belki ale przy dużej zmienności reakcji w węzłach podpory liniowej rozwiązanie to nie jest precyzyjne więc chcę przenieść reakcję bezpośrednio przez ścianę.

Iwan7777

bez tytulu

Zamodeluj panel o parametrach ściany to przeniesie siły tylko dolna i górna krawędz panaela musisz nadać zwolnienia

kamar12

bez tytulu

już to robiłem. Zwalniałem panel ściany w kierunku pionowym i nie przyniosło to oczekiwanego rezultatu...

bb

bez tytulu

Witam,
Proponuję wykonać drugi model w którym w miejsce projektowanego stropu wstawić okładzinę i obciążyć ją ciężarem równoważnym płyty stropowej i pozostałymi obciążeniami. W miejsce podpór liniowych wstawić belki. Puścić obliczenia a następnie odczytać obciążenia wygenerowane na belki z rozkładu kopwertowego czyli w twoim przypadku na ścianę murowaną. Otrzymasz wprost obciążenie na ścianę. Dodaj ciężar ściany i obciąż belkę poniżej. Ja nie modeluję wogóle ścian murowanych w robocie. Zamiana ściany murowanej na panel wydaję mi się wątpliwa - wg mnie modelowanie ścian murowanych wymaga sporej wiedzy i doświadczenia ale to tylko moja opinia. Wg mnie bezpieczniej jest pominąć obecność ściany murowanej w modelu.
Pozdrawiam.

burczynski

bez tytulu

W programie Robot modelowanie ściany murowanej elementami skończonymi typu powłoka ma sens tylko w przypadku, gdy w panelu występuje bardzo niewielkie rozciąganie. W sytuacji ściany murowanej na belce rozciąganie w praktyce spowoduje spękanie muru, czego w Robocie nie można uwzględnić (brak nieliniowości materiałowej), a co drastycznie zmienia rozkład sił wewnętrznych. Kłopotliwe (choć do zrobienia) byłoby też uwzględnienie poślizgu na styku ściana-belka.
Zdecydowanie lepiej (bezpieczniej) modelować ścianę obciążeniem, w ten sposób pomijając całkowicie jej sztywność. Jeśli mamy ścianę na wysokość kilku kondygnacji, to oczywiście jej ciężar trzeba rozłożyć na wszystkie poziomy wieńców. Można też zastąpić ścianę rzędem słupów (elementy kratowe lub ze zwolnieniami na obrót), pomijając w ten sposób sztywność tarczową. Trzeba wtedy uważać na ewentualne rozciąganie w niektórych słupach lub zamodelować możliwość odrywania na górnych końcach słupów. Próbowałem kiedyś testować modele z indywidualnie zdefiniowaną macierzą sztywności, ale moim zdaniem nie dawało to satysfakcjonujących rezultatów.

kamar12

bez tytulu

dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi

forum » ROBOT Millennium » połaczenie ściany murowanej z podciągiem

GRAITEC Advance Design jest w pełni rozwiniętym i łatwym w obsłudze oprogramowaniem do analizy strukturalnej MES, dedykowanym inżynierom konstruktorom pracującym w środowisku BIM. Daje możliwość projektowania każdego typu konstrukcji, kompleksowych obliczeń statycznych, wraz z wymiarowaniem elementów żelbetowych, stalowych i drewnianych. Wszystko to zgodnie z Eurokodami (posiada Polskie Załączniki Krajowe do Eurokodów) - EC0, EC1, EC2, EC3, EC5 oraz EC8.

CADKON+ BASIC jest skutecznym narzędziem CAD do edycji i przeglądania rysunków, posiada pełną kompatybilność ze wszystkimi formatami DWG. Zapewnia użytkownikom proste, naturalne i ekonomiczne rozwiązanie umożliwiające tworzenie oraz edycję rysunków.