forum » ROBOT Millennium » Oparcie tarczy na ścianie
Autor
Post
luki2310

Oparcie tarczy na ścianie

Witam

Robię projekt budynku mieszkalnego 5 kondygnacyjnego. Mój problem dotyczy zamodelowania podparcia tarczy żelbetowej na ścianach niższej kondygnacji.

Najlepiej sytuację wyjasnię rysunkiem:

1)problematycznego miejsca2)oraz modelu i uzyskanych wyników w robocie

http://jpghost.pl/pliki/1208/th_tarcza_1345574933.jpg

-wyniki naprężeń pionowych w MPa
-tarcza grubości 20cm, ściana podpierając gr.30cm
-siatkowanie tarczy 10cm, zagęszczone do 5cm

Ręcznie szacowana siła w połączeniu wychodzi w granicach 1500-2200 kN, zależnie od przyjętego obszaru zbierania obciążeń

To teraz kolej na pytania ;)

1) Czy nie jest dużym błędem zamodelowanie takiego stropu bez tego uskoku 57cm? chodzi o brak uwzględnienia skręcania tarczy w ten sposób

2)W jaki sposób da się lepiej zamodelować tego typu połączenie? Wiadomo w książkach podają tylko proste tarcze wsparte na słupach.

3) Jak prawidłowo podejść do interpretacji wyników, aby być pewnym że odczytana siła jest prawidłowa- odczytane naprężenie w węźle jest dużo za duża.

A na koniec moje próby na prostych modelach testowych. Tarcza o rozp.4m siła 100kN/m i tylko od niej wykresi sił i naprężeń. Jak dojść do tego, że siła w połączeniu wynosi 200 kN? Tarcza jak i ściany grubości 30cm. Siatka o oczku 5cm.

[www.sendspace.pl]

Pozdrawiam.

 
forum » ROBOT Millennium » Oparcie tarczy na ścianieGRAITEC Advance Design jest w pełni rozwiniętym i łatwym w obsłudze oprogramowaniem do analizy strukturalnej MES, dedykowanym inżynierom konstruktorom pracującym w środowisku BIM. Daje możliwość projektowania każdego typu konstrukcji, kompleksowych obliczeń statycznych, wraz z wymiarowaniem elementów żelbetowych, stalowych i drewnianych. Wszystko to zgodnie z Eurokodami (posiada Polskie Załączniki Krajowe do Eurokodów) - EC0, EC1, EC2, EC3, EC5 oraz EC8.

CADKON+ BASIC jest skutecznym narzędziem CAD do edycji i przeglądania rysunków, posiada pełną kompatybilność ze wszystkimi formatami DWG. Zapewnia użytkownikom proste, naturalne i ekonomiczne rozwiązanie umożliwiające tworzenie oraz edycję rysunków.