forum » ROBOT Millennium » Definicja węzłów kompatybilnych
Autor

Definicja węzłów kompatybilnych

Witam,

mam problem odnośnie definicji węzłów kompatybilnych. Potrzebuję wykonać połączenie jak na zrzutach poniżej:
[img32.imageshack.us]
i bez profili:
[img607.imageshack.us]

Może powiem jak ma działać całe połączenie. W węźle mają schodzić się 4 elementy: kratowy rozciągany z PO18 (fioletowy), belkowy ciągły z RK (mniejsza, żółta), belkowy ciągły z RK (większy przekrój, zielona) oraz szpilka z PO10 (różowy). Doczytałem się już, że należy podzielić belki (zieloną i żółtą) na 2 elementy (tak więc de facto na chwilę obecną w węźle schodzi się 6 elementów).

Cały problem polega na tym, że:
- pręt kratowy ma działać dalej jako kratowy rozciągany i być podczepiony do ciągłej belki zielonej (tu chyba mogą być zablokowane wszystkie stopnie swobody, bo i tak używam pręta kratowego rozciąganego?). W każdym bądź razie połączenie ma zapewniać ciągłość belki zielonej oraz prawidłową pracę kratowego pręta rozciąganego.
- połączenie ciągłej belki zielonej i ciągłej belki żółtej ma umożliwiać obrót wokół osi X (tak aby moment zginający belki żółtej nie skręcał belki zielonej).
- szpilka (nie widać jej na obrazie z włączonymi przekrojami, ale taką samą widać na końcu żółtej belki - ta szpilka zapewnia punktowe przekazanie obciążenia z okładzin) ma być połączona w sposób sztywny z ciągłą belką żółtą.

No i teraz mam problem z definicją węzłów kompatybilnych. Czy ten układ mam traktować jako zbieg 6 czy 4 prętów (utworzyć 4 czy 6 węzłów)? I w jaki sposób kształtować połączenia między nimi?
- To jest tak, że dla zachowania ciągłości belki zielonej tworzę węzeł kompatybilny łączący sztywno węzły końcowe (np. 1, 2) obu części tej belki?
- Następnie tworzę węzeł kompatybilny łączący sztywno węzły końców (np. 3, 4) obu części belki żółtej?
- Potem tworzę węzeł kompatybilny łączący (sztywno?) węzeł na końcu pręta kratowego rozciąganego (np. 5) z węzłem końcowym jednej z części zielonej belki ciągłej (wspomniana 1 lub 2)?
- Później tworzę kolejny węzeł kompatybilny łączący jeden z węzłów końców elementów belki zielonej (wspomniane 1 lub 2) z jednym z węzłów żółtej belki ciągłej (wspomniane 3 lub 4)?
- Na końcu tworzę węzeł kompatybilny łączący sztywno jeden z węzłów końców belki żółtej (3 lub 4) z węzłem na końcu szpilki (np. 6)?

Rozpisałem jak ja to rozumiem, chociaż pewnie wykonuje się to w inny sposób. Proszę o potwierdzenie lub ewentualnie sprostowanie i przede wszystkim o wyrozumiałość :)

Jeżeli schemat jest inny od tego co napisałem wyżej to mógłby ktoś łopatologicznie wytłumaczyć w jaki sposób zdefiniować ten węzeł zgodnie z powyższymi założeniami? Trochę nie rozumiem, dlaczego przy tworzeniu węzła kompatybilnego mogę zaznaczyć więcej niż 2 pręty - tzn. że dany typ węzła (np. całkowicie sztywny) mogę zastosować np. jednocześnie dla obu elementów belki ciągłej żółtej i dodatkowo szpilki?

Pozdrawiam,
kllz

kllz

bez tytulu

Przepraszam, że jeden post pod drugim, ale nie widzę opcji edycji :(

Chciałem jeszcze zapytać, czy do powyższego schematu pasuje rozwiązanie:
Węzeł wyjściowy (w którym początkowo mają zbieg wszystkie pręty): 12, zakładam, że finalnie będzie to węzeł na końcu dłuższej części żółtej belki ciągłej.
- Tworzę dodatkowe 2 węzły (u mnie 212 i 312)
- Tworzę połączenie sztywne między węzłem 12 a węzłem kompatybilnym 212, który zadaję na końcach 2 elementów: różowej szpilki z PO10 (która ma być sztywno zamocowana do żółtej ciągłej belki) i krótszej części żółtej belki ciągłej.
- Tworzę połączenie zwalniające obrót wokół osi X między węzłem 12 a węzłem kompatybilnym 312, który zadaję na końcach 3 prętów: końcach obu części belki ciągłej zielonej oraz na końcu fioletowego pręta kratowego rozciąganego.

Czy dla takiego rozwiązania spełnione są warunki:
- ciągłości belki żółtej i sztywnego zamocowania do tej belki różowej szpilki?
- ciągłości belki zielonej i sztywnego zamocowania do tejże belki pręta kratowego rozciąganego (który i tak jak wiadomo będzie przenosił tylko rozciąganie)?
- zwolnienia obrotu wokół osi X między ciągłą belką żółtą a ciągłą belką zieloną?

Jeszcze raz sory za 2 posty pod rząd.

Pozdrawiam,
kllz

forum » ROBOT Millennium » Definicja węzłów kompatybilnych

GRAITEC Advance Design jest w pełni rozwiniętym i łatwym w obsłudze oprogramowaniem do analizy strukturalnej MES, dedykowanym inżynierom konstruktorom pracującym w środowisku BIM. Daje możliwość projektowania każdego typu konstrukcji, kompleksowych obliczeń statycznych, wraz z wymiarowaniem elementów żelbetowych, stalowych i drewnianych. Wszystko to zgodnie z Eurokodami (posiada Polskie Załączniki Krajowe do Eurokodów) - EC0, EC1, EC2, EC3, EC5 oraz EC8.

CADKON+ BASIC jest skutecznym narzędziem CAD do edycji i przeglądania rysunków, posiada pełną kompatybilność ze wszystkimi formatami DWG. Zapewnia użytkownikom proste, naturalne i ekonomiczne rozwiązanie umożliwiające tworzenie oraz edycję rysunków.