forum » ROBOT Millennium » Słupki ścian szczytowych
Autor

Słupki ścian szczytowych

Witam, wprowadziłem do robota model przestrzenny hali dwunawowej z ryglem ktatowym. Uznałem, że od razu dodam słupki i rygle ścian szczytowych. Słupki mają podstawę przegubową natomiast głowice słupków są podpięte do węzłów pasa górnego kratownicy (w węzłach zaczepione są także płatwie). Mam wątpliwości co do poprawności takiego rozwiązania. Mianowicie, czy Robot nie zinterpretuje modelu tak, że pas górny kratownic w węzłach opiera się na słupkach ścian szczytowych. Raczej kratownica powinna pracować samodzielnie a słupki ścian szczytowych w zasadzie są tylko przymocowane w węzłach pasa górnego kratownicy i nie przenoszą sił od niej. Jak rozwiązać ten problem?

Sajmonovic

bez tytulu

Witam,
Jest to rozwiązanie opcjonalne:
- ściana szczytowa będąca złożeniem pośredniego układu poprzecznego oraz słupków wiatrowych i stężeń
- ściana szczytowa będąca w pełni układem kratowo/ramowym gdzie słupki pośrednie stanowią podparcie dla lekkiego rygla

Jak sądzę chciałbyś zrobić model rozwiązania pierwszego. By dźwigar nie obciążał w pionie słupów wiatrowych wystarczy zadeklarować słupkom odpowiednie zwolnienie - jak sądzę wystarczy zwolnić ich lokalny kierunek X w węźle łączącym je z dźwigarem.

Karol

bez tytulu

hmm mam podobny problem ze słupami pośrednimi w ścianie szczytowej hali
celem jest uzyskanie tzw przegubu dochodzącego, jak ustawię zwolnienie 'przegub' w tym węźle to jest to błędne moim zdaniem
http://karol.nsurf.org/zwol.JPG

poza tym przy liczeniu dostaje komunikat o 'niestabilnośći w węźle w kierunku RZ', i dodatkowo w ryglu mam zdefiniowane stężenia pośrednie w miejscu stężeń przeciwskrętnych pasa dolnego, a on mi też ten węzeł biezre pod uwagę czego chcę uniknąć

dzięki za pomoc

macjar

bez tytulu

...a może słupki ściany szczytowej ustawić nie w płaszczyźnie dźwigara kratowego tylko w faktycznym miejscu tj przed dźwigarem i połączyć go z pasem za pomocą poziomych prętów pomocniczych nadając im odpowiednie zwolnienia...np zwalniająć więzy w kierunku Z co pozwoli dźwigarowi kratowemu pracować "nie zalżnie" od ściany szczytowej w pionie a jednocześnie będzie stanowił oparcie w kierunku poziomym poprzez płatwie i stężenia połaciowe dla słupów ścian szczytowych

Karol

bez tytulu

czy słupki w ścianie szczytowej muszą być poparciem dla każdej płatwi dachowej? bo troche mi to gęsto wygląda

dzięki za odp

Sajmonovic

bez tytulu

Nie muszą być pod każdą płatwią. Jednak jeśli będą mijać się z płatwiami to rygiel ściany szczytowej będzie zginany po słabszej osi (od parcia wiatru na ścianę szczytową)

Karol

bez tytulu

no dobra ale jak np płatwie mam co 2,03m to wyjdzie na to że słupy będą co 2m przy szerokości hali 32m, strasznie gęsto i brzydko to wygląda :>, nie mogę ich dać np co 4 m ?

JerzyCP

bez tytulu

Dokładnie - zresztą tak napisał Sajmonovic.

Jeżeli sprawdzisz zginanie rygielka ściany szczytowej po słabej osi, to osie słupków nie muszą się idealnie pokrywać z osiami płatwi (ale bez przesady, chodzi raczej o mimośrody rzędu 30cm).

BTW
Oczywiście płatwie podpierające słupki ściany szczytowej trzeba sprawdzić dodatkowo na ściskanie ze zginaniem.

Karol

bez tytulu

http://karol.nsurf.eu/widok.JPG

więc tak jest ok?

Sajmonovic

bez tytulu

Fakt. Co 2 metry troszke gęsto. Poza tym rozumiem, że na środku jest brama wjazdowa. Jeśli tak to zapewne tych słupów na środku nie powinno być. No i brakuje stężeń oczywiście.

forum » ROBOT Millennium » Słupki ścian szczytowych

GRAITEC Advance Design jest w pełni rozwiniętym i łatwym w obsłudze oprogramowaniem do analizy strukturalnej MES, dedykowanym inżynierom konstruktorom pracującym w środowisku BIM. Daje możliwość projektowania każdego typu konstrukcji, kompleksowych obliczeń statycznych, wraz z wymiarowaniem elementów żelbetowych, stalowych i drewnianych. Wszystko to zgodnie z Eurokodami (posiada Polskie Załączniki Krajowe do Eurokodów) - EC0, EC1, EC2, EC3, EC5 oraz EC8.

CADKON+ BASIC jest skutecznym narzędziem CAD do edycji i przeglądania rysunków, posiada pełną kompatybilność ze wszystkimi formatami DWG. Zapewnia użytkownikom proste, naturalne i ekonomiczne rozwiązanie umożliwiające tworzenie oraz edycję rysunków.