forum » ROBOT Millennium » Most w Robocie
Autor

Most w Robocie

Witam wszystkich użytkowników,
Otóż poszukuje jakiś materiałów (samouczki, projekty, cokolwiek) do modelowania mostu w Robocie, przeszukałem całe forum i praktycznie nic nie znalazłem. Coś tam wcześniej działałem w robocie, ale nie na tyle żeby móc zamodelować złożoną konstrukcje. Zabrałem się za czytanie podręcznika użytkownika, ale nie wiem ile to mi pomoże;/ Dlatego jakby ktoś mógł umieścić jakieś materiały obrazujące problem, lub gotowe projekty to by było miło ;]

A i mam jeszcze takie drobne pytanie odnośnie drewna klejonego. Jak wygląda modelowanie,wprowadzanie profili dźwigara w Robocie 2011, czy należy importować jakieś biblioteki, bo nie znalazłem tam polskiej normy. A i znalazłem na forum podobny post odnośnie drewna klejonego ale z 2004 roku i nie wiem czy to dalej aktualne jest bo tam ktoś polecił jakaś francuską norme.A i zaznaczę ze mam wykonać projekt na starych normach, nie eurocodach.

z góry dzięki za pomoc
pozdrawiam

Lufi

up

Witam serdecznie,
tak jak kolega powyżej chciałbym dokształcić się w zakresie modelowania konstrukcji mostowych. Z tego co udało mi się zasłyszeć tematy te porusza prof. Starosolski ale w ujęciu budownictwa ogólnego.
Nie myślę konkretnie o programie robot ale ogólnym, praktycznym podejściu. Modelowanie dźwigarów i wszelkie użyteczne podpowiedzi odnośnie samej konstrukcji i obciążeń.

Byłbym bardzo wdzięczny, gdyby ktoś z kolegów podpowiedział jakaś literaturę, może podzielił się doświadczeniem jak sam rozwijał się w tej dziedzinie, na co zwracać uwagę itd.

pozdrawiam

OJOJ1313

bez tytulu

Zakładam, że jesteś studentem, i to ma być ewentualny dyplom.
Odradzam oprogramowanie ROBOTA, w przypadku konstrukcji mostowych.
Pojazd K, Tabor, Tłum,
i już masz tyle przypadków obciążeniowych, że się oprogramowanie powiesi.
Przekroje własne , wprowadzane, wczytywane , jak zwał tak zwał….
Sam pytałem o to w poście (Poniedziałek 15 Sierpień 2011, 16:10 przez OJOJ1313), udręka program się wysypuje, z liczeniem wszystkich współczynników podobny problem, o Wx- wskaźniku wytrzymałości na skręcanie dla skomplikowanego przekroju można zapomnieć.
Wyniki porównywałem w Excelu z linią wpływową dla przekroju o zmiennym EJ. Większego „szału „ nie ma pole z pod linii wpływowej x obciążenie i dokładnie to samo w reprezentacji Robota (czyli logiczne).
Problem niezmiernie olbrzymi !!!!! (dwa)
ilość przypadków obciążeniowych w „moim przypadku” całkowicie uniemożliwiło jakiekolwiek korzystanie z oprogramowania. Jeżeli z obwiedni sił wewnętrznych np. od obciążenia pojazdu K można stworzyć jeden przypadek obciążeniowy, można jeszcze jakoś byłoby to przeżyć i liczyć na przeliczenie. Zestawianie tego w Excelu nie ma większego sensu , bo to też się robi gmatwanina, momenty Mx, My, Mz, tnące Vx, Vy, Vz i siły poziome.
Problem 2 – przekroje własne, jak wykonać wykres naprężeń w przekroju ? ( raczej nie wykona ROBOT dla niestandardowego przekroju), wiec jak na czuja sprawdzać jak włókna górne czy dolne się zachowują. Oczywiście z wykresu, ale jak przekrój jest sprężony i po całości ściskany, to jak ? jak jest przykładowo 2 i 10 N/mm2 (MPa) to górne włókna ściskane na poziomie 10 czy 2.
Nie polecam Robota do konstrukcji mostowych.
Literatura do drewna:
dr inż. Thakaa Alkhafaji
do betonu
A. Madaj i W. Wołowicki

Lufi

up

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.

Tak jak napisałeś jestem studentem, zainteresowanie wykorzystaniem oprogramowania nie wynika z pracy mgr. Chciałbym zanim studia się skończą nauczyć się chociaż trochę jak problemy projektowe rozwiązuje się w rzeczywistości. Czytam rożne artykuły branżowe, gdzie zwykle nie ma zbyt wielu konkretów, przedstawiają modele z robota i sofistika więc te programy są wykorzystywane.
Do pracy inżynierskiej wykorzystałem stworzone przez siebie arkusze obliczeniowe w excelu. Wystarczyło zamodelowanie sprężenia za pomocą obciążenia zastępczego dla modelu prętowego klasy e1p2 i sprawdzenie warunków SGN i SGU w excelu. Chciałbym jednak dowiedzieć się czegoś więcej.

Podręczniki Wołowickiego: Podstawy projektowania... i Mosty betonowe... nie poruszają zbyt konkretnie problemów modelowania. Takie moje prywatne odczucie, może nie wgłębiłem się zbyt mocno albo oczekuję zbyt wiele. Polecam natomiast podręczniki dr Machelskiego dotyczące sprężenia konstrukcji i belek prefabrykowanych.

Moje pytanie kierowane jest do osób wykorzystujących oprogramowanie do obliczeń w pracy badź na studiach, do ich podejścia i wszystkiego co może być przydatne.

pozdrawiam

OJOJ1313

bez tytulu

Rozumiem polecasz
OBLICZANIE MOSTÓW Z BETONOWYCH BELEK PREFABRYKOWANYCH
Machelski Czesław
Madaj i Wołowicki wydali również podręcznik
Projektowanie mostów betonowych ( porównujący PN1042 i EN)
Sprężenie - oddziaływanie sił zastępczych równoważnych na ruszt w modelu e^1,p^2 (przestrzeń dwuwymiarowa, element jednowymiarowy), i przekrój o zmiennym EJ ?.

Lufi

?

Trochę nie rozumiem o co pytasz.Nie chce jakoś strasznie oceniać tych książek.

Modelowałem jednodźwigarową dwuprzęsłową kładkę dla pieszych. W książce Machelskiego znalazłem informacje jak prosto wyznaczyć obciążenie zastępcze, również w przypadku zmiany sztywności.

lkozicki

Modelowanie drewna klejonego

:
dawid1624
A i mam jeszcze takie drobne pytanie odnośnie drewna klejonego. Jak wygląda modelowanie,wprowadzanie profili dźwigara w Robocie 2011, czy należy importować jakieś biblioteki, bo nie znalazłem tam polskiej normy.
Obliczam konstrukcje z drewna klejonego w różnych wersjach Robota od wielu lat, najpierw wg PN-B-03150, teraz wg PN-EN 1995-1/A1. Profile drewna klejonego trzeba samemu definiować, ale nie ma z tym żadnego problemu. Kiedyś trzeba było samemu zdefiniować materiał zgodny z PN-EN 1194, teraz już prawidłowe klasy drewna są dostępne. Po prostu definiuje się odpowiednią konstrukcję (ramę płaską lub przestrzenną - kratownice rzadko mają w tych obliczeniach zastosowanie). Ważne, że przy elementach łukowych lub o zmiennym przekroju (bardziej niż trapez ze spadkiem w 1 stronę) trzeba korzystać z superprętów (pręty złożone z mniejszych elementów). A jeszcze ważniejsze, żeby prawidłowo określić wszelkie długości wyboczeniowe i zwichrzeniowe określone dla takiego superpręta w typach pręta drewnianego.

No_one

bez tytulu

Mimo tego, że mój problem jest trochę inny to jednak odnowię temat mostu w Robocie.

Również zaczynam zabawę z tym programem.
Narysowałam model 3D mostu płytowo belkowego. Uwzględniłam przekroje, offsety, poprzecznice przęsłowe, ciężar własny, pojazdy ruchome, wygenerowałam kombinacje zgodnie z normą mostową.
Dla porównania obliczyłam siły wewnętrzne w Rm-Winie i Robocie przyjmując schemat obliczeniowy płyty jako belki wieloprzęsłowej (2D).
Problem polega na tym, że otrzymałam zupełnie nieporównywalne wyniki.
Moment zginający My jest 10 razy większy w modelu 3D niż w 2D (ok. 750 kNm do 80kNm).
Ugięcia w Robocie i Rm-Winie dla tych samych modeli 2D są jeszcze bardziej nieporównywalne (przykładowo belka o rozpiętości 3,4[m] obciążona ciężarem własnym, i siłami od pojazdu K przy momencie 110 kNm ugina się 35,0 cm, gdy w RM-Winie nawet nie o milimetr).

Czy ktoś ma pomysł gdzie robię błąd??

Pozdrawiam :-)

581Karol

Modelowanie w Excelu

Witaj. Ja modeluję całą konstrukcję w excelu. Zaczynam od węzłów, dalej elementy prętowe, skończone, połączenia sztywne. Dalej wpisuję całą chcarakterystykę geometryczną, materiały. Podpory i na koniec obciążenia. Obciążenia charakterystyczne. Nastepnie po otrzymaniu wyników kombinację robię też w excelu. Bardzo fajna jest książka do robota v.6., która opisuje w jaki sposób się to robi. Nie ma problemów z wyskakującymi oknami podczas obliczeń że jakieś wezły są niestabilne itd. W ten sposób modeluje nie tylko mosty. Łatwe szybkie i przyjemne. I co najważnejsze pełny nadzór nad modelem. Nie zmienia mi numeracji węzłów, prętów. Numeracja elementów skończonych jest taka jaką ja podaje a nie jaką sobie Robot sam narzuci. Tyle w temacie.

581Karol

Modelowanie w Excelu

Witaj. Ja modeluję całą konstrukcję w excelu. Zaczynam od węzłów, dalej elementy prętowe, skończone, połączenia sztywne. Dalej wpisuję całą chcarakterystykę geometryczną, materiały. Podpory i na koniec obciążenia. Obciążenia charakterystyczne. Nastepnie po otrzymaniu wyników kombinację robię też w excelu. Bardzo fajna jest książka do robota v.6., która opisuje w jaki sposób się to robi. Nie ma problemów z wyskakującymi oknami podczas obliczeń że jakieś wezły są niestabilne itd. W ten sposób modeluje nie tylko mosty. Łatwe szybkie i przyjemne. I co najważnejsze pełny nadzór nad modelem. Nie zmienia mi numeracji węzłów, prętów. Numeracja elementów skończonych jest taka jaką ja podaje a nie jaką sobie Robot sam narzuci. Tyle w temacie.

dead_avis

bez tytulu

Troszkę odświeżyłeś starego kotleta... ale zaciekawiła mnie twój sposób modelowania za pomocą excella.
Robisz sobie tabelkę z numerami węzłów i współrzędnymi, którą później kopiujesz do okna "Węzły" w Robocie
czy robisz to jakoś sprytniej ?

581Karol

bez tytulu

Witaj.
Troszeczkę sprytniej.
Otóż jak wszystko ładnie w excelu ułoże to kopiuję to do notatnika.
Otwieram nowy projekt w robocie i robię otwórz. Klikam na plik txt i po chwili otrzymuję w robocie kompletny model z numeracją węzłów taką jak chcę, z numeracją prętów taką jak chcę, z numerami elementów skonczonych taką jak chcę. To samo podpory, połączenia sztywne i obciążenia. Jak coś sobie "zrobię" (w sensie popsuję) z modelem to ponownie wczytuje txt.
Każdą konstrukcję tak modeluję od mostu po więźby dachowe, zbiorniki itd.

dead_avis

bez tytulu

A masz może opisane jak wygląda składnia takiego pliku txt ?
Jak się rozdziela że dany "blok" danych służy do generacji prętów a następny do węzłów?

dead_avis

bez tytulu

Sorry za odp. pod odp..
Ale tak mnie oświeciło i widzę że można zapisać sobie projekt w pliku *.str
i oglądając go w notatniku można rozgryźć składnię.
Chyba że Ty doszedłeś do tego inaczej... ?

581Karol

bez tytulu

Tak jak mówisz można zapisać w str. Ale pamiętaj że nie wszystko co masz zapisane w str jest. Zwróc uwagę że np. obciążenia gubi robot jak zapisuje do str. Składnia jest jednak taka sama. Ja to robie z txt. nie zapisuje do str. zrobionego modelu w txt. Wtedy czyta wszystko. No i plusem jest to że nie ma żadnych niestabilności.

dead_avis

bez tytulu

Mi plik *str służy tylko do nauki składni.
A może ty masz jakąś instrukcję jak powinna być składnia opisana ?

581Karol

bez tytulu

Mogę ci podesłać kawalek płyty zamodelowany. Plik txt. Troche się rózni od str. Podaj maila.

dead_avis

bez tytulu

dead_avis@wp.pl

golab

bez tytulu

jeśli można się wtrącić do dyskusji - tez bym poposił ^_^
michal.golab MAŁPA koksoprojekt.pl

bardzo ciekawa sprawa.

Interface Robota jest spieprzony, robić model w exelu będzie przyjemniej :P
Szkoda, ze w pomocy Robota nic o tym nie ma

pozdr.

dead_avis

bez tytulu

Dla 32 bit :
C:Program FilesCommon FilesAutodesk SharedStructuralHelp2013
Dla 64 bit :
C:Program Files (x86)Common FilesAutodesk SharedStructuralHelp2013

Pliki robm-048.chm i R97mod48.doc opisują składnię, z informacji na forum autodesku
jest napisane że ta forma wprowadzania danych nie będzie rozwijana (oby jej nie wycięli)
chyba promują bardziej RobotAPI ( jakoś tak to się nazywa ).

581Karol

bez tytulu

Wysłałem txt przykładowy. Dead - widzę że się rozwijasz.

dead_avis

bez tytulu

Staram się ;-). Tylko muszę się przyznać że plik od Ciebie nie działa u mnie, chyba za duża różnica w wersji mojego i twojego Robota.

581Karol

bez tytulu

Ja mam 2011 wersję. A Ty jaką?? i co Ci pisze robot?? że plik niezgodny czy co??

golab

bez tytulu

Dzięki. Bardzo ciekawe.
Mi plik działa, choć wiele nie robi. Obciążenia się nie załadowały, no ale jest ok.

581Karol

bez tytulu

a WIDZISZ. Obciazenia sie załadowały. Po porstu musisz zrobic ich wyświetlanie. Są na pewno.

Karol

bez tytulu

witam

"projekt mostu drogowego" - pierwszy plik pdf na google - jak uzyskać takie linie wpływu jak np na stronie 14? jak definiuję obc. ruchome i daje wykres, to ukazuje mi się coś takiego jak na stronie 8

Dzięki za wyjaśnienie

581Karol

bez tytulu

Karol - nie odpowiem od razu bo nie mogę na to teraz rzucić okiem.

Karol

bez tytulu

http://karol.nsurf.eu/l.wplywu.PNG
o coś takiego mi chodzi - jak to zrobić?

bud-rob

bez tytulu

Można prosić jeszcze raz o przykładowy plik z tymi danymi oraz instrukcję po polsku po doinstalowaniu SDK mam instrukcję po ang :/

kasiasty

Pomoc- kładka dla pieszych

Modeluje kładkę dla pieszych stalową łukową podwieszaną. Czy jest tu ktoś kto robił takie coś i jest w stanie pomóc ? pozdrawiam

sloneczko16

podpora sprężysta

Witam,

mam problem z podporą spręzysta,jest to problem bardziej teoretyczny a nie techniczny w robocie ale moze ktos bedzie wiedział.
aby ja zdefiniowac musze uzupełnic współczynniki spręzystości które policzyłam recznie ux, uy, uz i rz ry i rz. wspolczynniki sztywnosci obliczylam recznie ze wzorow z normy PN-80_B-03040 tylko ze sztywnośc obortu z tych wzorów wychodzi kNm a do robota trzeba wprowadzic w jednostkach kNm/deg. I w tym jest problem ze nie mam pojecia jak przejsc na te jednostki.
prosze o pomoc

forum » ROBOT Millennium » Most w Robocie

GRAITEC Advance Design jest w pełni rozwiniętym i łatwym w obsłudze oprogramowaniem do analizy strukturalnej MES, dedykowanym inżynierom konstruktorom pracującym w środowisku BIM. Daje możliwość projektowania każdego typu konstrukcji, kompleksowych obliczeń statycznych, wraz z wymiarowaniem elementów żelbetowych, stalowych i drewnianych. Wszystko to zgodnie z Eurokodami (posiada Polskie Załączniki Krajowe do Eurokodów) - EC0, EC1, EC2, EC3, EC5 oraz EC8.

CADKON+ BASIC jest skutecznym narzędziem CAD do edycji i przeglądania rysunków, posiada pełną kompatybilność ze wszystkimi formatami DWG. Zapewnia użytkownikom proste, naturalne i ekonomiczne rozwiązanie umożliwiające tworzenie oraz edycję rysunków.