forum » ROBOT Millennium » MODEL PłYTY ZAMOCOWANEJ na krawędziach
Autor

MODEL PłYTY ZAMOCOWANEJ na krawędziach

Witam, mam pytanie odnośnie zamodelowania płyty i jej posadowienia w Robocie.

Płyta jest dwukierunkowo zbrojona, wsparta na żebrach w dwóch ortogonalnych kierunkach i współpracuje ze ścianami zbiornika. Moje pytanie jest następujące, jak w Robocie uwzględnić współpracę krawędzi płyty ze ścianą (sztywne utwierdzenia), czy mam wprowadzić podporę liniową na krawędziach częściowo utwierdzoną bez wprowadzania ścian? Ponadto żebra są wsparte na słupach, na które przekazują się tylko siły osiowe - jaki model podpory w związku z tym?

Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

Pozdrawiam

Rusnakov

bez tytulu

Odpowiem pytaniem, a dlaczego modelując taką płytę w Robocie, nie wykonasz modelu całego zbiornika?

magdam85

bez tytulu

Tylko w przypadku modelu przestrzennego czy połączenie płyty i ściany jest traktowane jako sztywne czy należy dodatkowo wprowadzać jakieś usztywnienie oraz gdy podpierające płytę żebra zlicuję z płytą (offset)to czy nadal ich połączenie z płytą będzie traktowane jako monolit. ponadto podpory na krawędziach żeber, ze statyki wynika, że momenty nad skrajnymi podporami nie wystapią, czyli mam wprowadzić w płycie np. miejscowe przeguby.Plus dochodzi jeszcze kwestia podparcia żeber na słupach, na które ma się przenosić jednynie siła ściskająca (mam wprowadzić również przegub w miejscu podparcia żebra, jeżeli chcę wprowadzić słup jako pręt, a nie podporę). Pytań jest wiele, a zainteresowanie na forum niewielkie. Dlatego jestem w rozsterce (kończąc rymem):)

bb

bez tytulu

Witaj, wg mnie zamodeluj cały ustrój jako przestrzenny. W robocie nic nie rób na styku płyty i ścian (nie wprowadzaj żadnych dodatkowych podpór liniowych itp.). Współpraca obu elementów będzie zapewniona. Jeśli chodzi o żebra na których wspiera się płyta to ja bym go chyba w ogóle nie uwzględniał. Ściany zbiornika to tarcze więc zastępują to żebro a płyta będzie podwieszona do ścian . Jeśli chodzi o słupy i ewentualną podporę wstawioną do modelu (styk słupa z żebrem/płytą/ścianą) w miejsce słupa to nie jestem w stanie Ci jednoznacznie podpowiedzieć. Uważam, że najlepiej by było słupy również uwzględnić w analizie. Jeśli chodzi o schemat statyczny samego słupa to na pewno nie zakładałbym przegubowego połączenia z płytą/ścianą/żebrem. Opisz dokładnie co to za konstrukcja to może będzie dało się coś więcej powiedzieć.

magdam85

bez tytulu

Konstrukcja to niecka basenu. Płyta została zaprojektowana jako krzyżowo zbrojona (składająca się z pojedynczych płyt o wymiarach 5x5 m)posadowiona na ruszcie z belek o wymiarach 35x65 cm.W węzłach krzyżujących siębelek zaprojektowałam słupy. Jednakże nie chce aby konstrukcja była traktowana jako ramowa, więc na słupy będą się przekazywały jedynie siły osiowe, stąd moje pytanie odnośnie takiego zamodelowania podparcia, aby w słupach nie pojawiły się momenty zginające jedynie siły ściskajace. Jeżeli chodzi o żebra to o ile płyta jest sztywno zamocowana w ścianach zbiornika, to żebra stanowią belkę ciągłą swobodnie podpartą na słupach i wieńcu obwodowym. Zatem jak mam zamodelować taką konstrukcję, głównie chodzi mi o węzły aby siły odczytane w robocie były zgodne z przyjetym układem statycznym. Wcześniej taką konstrukcję zamodelowałam i w słupach powstały momenty zginające co jest błędem, a na końcach belek podpierających płytę denną pojawiły się momenty zginające, ale zginające włókna dolne co jest bardzo dziwne. Momenty owe powstaja tylko w przypadku obciążenia skurczem i stanowią 90% wartości momentów przęsłowych co jest kompletnie nielogiczne.

Rusnakov

bez tytulu

To co piszesz, że jest nie logiczne, dla mnie jest całkiem logiczne. To, że powstają tak duże naprężenia w słupach i skrajnych ścianach jest faktem, widziałem zdjęcie konstrukcji parkingu znacznych rozmiarów, w projekcie którego nie uwzględniono skurczu i narożne słupy zostały "powyrywane" z powyższego powodu. Na temat modelowania skurczu w Robocie jest bardzo wiele na tym forum, więc proszę poczytać.

Czytając tego typu posty, widzę, że z reguły zostają nieskomentowane, ponieważ komentarze jak i moja odpowiedź nie wniesie zbyt wiele, i dlatego (z reguły) sam je przemilczam. Kończąc, napiszę jednak tak: Model konstrukcji powinien jak najwierniej odwzorowywać rzeczywistą pracę konstrukcji, w przykładzie konstrukcji, który (domniemywam) Pani przedstawia, zastosowaniem chociażby zbrojenia konstrukcyjnego zapewnimy pracę ramową, a dostosowanie modelu, w takim narzędziu obliczeniowym jak Robot, do modelu statycznie wyznaczalnego, bądź też do modelu, który można policzyć za pomocą tablic, tylko dlatego aby otrzymać podręcznikowy wykres obwiedni momentów, jest wg. mnie zakładaniem drewnianych kół do dzisiejszych samochodów osobowych. Z góry przepraszam, jeśli urażam kogoś owym postem.

macjar

bez tytulu

...a może warto wykonać sobie taki prosty model właśnie ramowy pasma słupowego i podciągów w celu zgrubnego zweryfikowania modelu 3d...co do przegubów to wydaje mi się że trudno w żelbecie wykonstruować przegub. raczej należy modelować konstrukcję tj ona w rzeczywistości pracuje... w robocie policzysz z przegubami ale czy to będzie dobrze odzwierciedlało pracę konstrukcji to szczerze wątpię

er.jot

bez tytulu

ale też model utwierdzenia płyty w ścianie żelbetowej bez obciążenia wyższymi kondygnacjami nie jest poprawny. Nie liczycie tego ręcznie, więc chyba można zamodelować wariant przegubowy i utwierdzony i zobaczyć jakie są rónice. W rzeczywistości to będzie coś blisko przegubu lub blisko utwierdzenia i wtedy podjąć decyzję.

macjar

bez tytulu

...DLA ZAINTERESOWANYCH PRZESYŁAM LINK DO ARTYKUŁU Z KONFERENCJI AWARIE BUDOWLANE WŁAŚNIE ARTYKUŁ DOTYCZY WŁAŚNIE NIECKI BASENOWEJ
[www.awarie.ps.pl]

swiezy

do magdym85

magdom85 mozesz podac swojego maila lub gg?

forum » ROBOT Millennium » MODEL PłYTY ZAMOCOWANEJ na krawędziach

GRAITEC Advance Design jest w pełni rozwiniętym i łatwym w obsłudze oprogramowaniem do analizy strukturalnej MES, dedykowanym inżynierom konstruktorom pracującym w środowisku BIM. Daje możliwość projektowania każdego typu konstrukcji, kompleksowych obliczeń statycznych, wraz z wymiarowaniem elementów żelbetowych, stalowych i drewnianych. Wszystko to zgodnie z Eurokodami (posiada Polskie Załączniki Krajowe do Eurokodów) - EC0, EC1, EC2, EC3, EC5 oraz EC8.

CADKON+ BASIC jest skutecznym narzędziem CAD do edycji i przeglądania rysunków, posiada pełną kompatybilność ze wszystkimi formatami DWG. Zapewnia użytkownikom proste, naturalne i ekonomiczne rozwiązanie umożliwiające tworzenie oraz edycję rysunków.