forum » ROBOT Millennium » Analiza modalna n-ty raz...
Autor

Analiza modalna n-ty raz...

Witam,
Wiem, że temat był już kilkukrotnie poruszany, ale jakoś nie mogę dojść do porozumienia z oprogramowaniem i swoją wiedzą :). Liczę konstrukcję wieży kratowej wys. 40m. Próbuję określić okres drgań własnych konstrukcji 1. z wyposażeniem oraz 2. łącznie z oblodzeniem (traktuję oblodzenie jako masy dodane do prętów). Nie wiem, czy dobrze interpretuję sposób działania podawany przez niektórych forumowiczów, bo wychodzi mi, że wieża nie stanowi budowli podatnej(okres drgań 1 postaci 0,41s). Mój sposób postępowania w tym temacie wyglądał następująco: stworzyłem przypadki z obciążeniami (jako statyka liniowa) oraz odrębny przypadek dla analizy modalnej. W zakładce konwersja obciążeń próbuję dokonać konwersji obciążeń do przypadku analizy modalnej. Niezależnie od tego, czy konwertuję tylko obc. stałe, czy stałe + oblodzenie, to wyniki analizy i okresu drgań są identyczne. W czym może tkwić problem? Dodam, że konstrukcję analizuję jako ramę przestrzenną, pasy ciągłe, krzyżulce ze zwolnieniami. Zero ostrzeżeń co do modelu. Włączony algorytm DSC. Pozdrawiam i z góry dziękuję za podpowiedzi.

Krystian

bez tytulu

A tak dla pewności.... czy w typie analizy wybrałeś Analiza modalna z uwzględnieniem sił statycznych?

K

akos

Analiza modalna n-ty raz...

Nie każda wieża musi być zaraz konstrukcją podatną. Prawdopodobnie wszystko jest OK tylko różnice są zbyt małe przy dwóch cyfrach po przecinku. Zwiększ dokładność okresu drgań (Preferencje zadania>Wielkość bezwymiarowa) i pewnie zauważysz różnicę w wynikach

Tomek_Robobat

bez tytulu

Róznica w tabeli 'drgań własnych' dla przypadków z/bez dodatkowych mas od obciązenia lodem, powinna być wyraźnie widoczna w kolumnie 'masa całkowita' - mniejsza gdy konstrukcja jest bez lodu i odpowiednio większa po dołozeniu mas dodanych.
Nie zostało opisane jak została stworzona masa dodana od lodu - czy jako 'globalna' czy 'dla konkretnego przypadku' - rozumiem że nie jest 'globalna' bo inaczej dotyczyłaby wszystkich analiz modalnych w zadaniu.
Z racji tego, że zasadniczo masa dodana nie daje rezultatów w statyce (poza siłami bezwładności) proponowałbym masy dodane dodawać bezpośrednio do przypadku modalnego (jako związane tylko z tym przypadkiem).
W razie czego proszę podesłać plik na serwis.
Pozdrawiam

bb

bez tytulu

Witam,
Dołączę się do tematu.
Czy ktoś może mi wyjaśnić dlaczego w przypadku wież kratowych okresy drgań własnych dla analizy modalnej (tylko ciężar własny) są takie same jak dla analizy modalnej z uwzględnieniem sił statycznych od przypadku np. ciężary wyposażenia, krat pomostowych, lamp, itp?
Ja osobiście nie wiem dlaczego tak się dzieje, być może ma to związek z tym co pisał niedawno kolega stahlbau.
Ja, jeżeli obliczam wieżę, dokonuję konwersji przypadku (ciężar wyposażenia, oblodzenie) na masy i zawsze wychodzi wyraźna różnica w okresie drgań własnym w stosunku do obliczonego tylko od ciężaru własnego - tak jest chyba dobrze bo pokusiłem się ostatnio o sprawdzenie na piechotę i wyszło w przybliżeniu to samo co w robocie.

akos

bez tytulu

Nie czuję się jeszcze fachowcem ale podzielę się tym jak ja to rozumiem:
Brak różnicy wynika z niewielkich sił statycznych jakie wnoszą siły od ciężaru wyposażenia. żeby ustrój drgał z inną częstotliwością należałoby przyłożyć do wierzchołka dużo większą siłę. To jest tak jak z utwierdzonym prętem: jeżeli przyłożyć "dużą" siłę osiową to będzie drgał z inną (wyższą) częstotliwością niż swobodnie podparty bez obciążenia

newton84

bez tytulu

Odpowiedź na powyższe pytanie znajdziecie pod tematem:
Analiza modalna z uwzględnieniem sił statycznych
Tam dobrze to zostało wyjaśnione.

adyton

bez tytulu

Dziękuję wszystkim za naprowadzenie. Najprawdopodobniej to zrozumiałem :). Problem tkwił w tym, że nie dodawałem masy do przypadku analizy modalnej lecz do statyki liniowej. Z konwersją obciążeń też już doszedłem o co chodzi.
Pozdrawiam,

forum » ROBOT Millennium » Analiza modalna n-ty raz...

GRAITEC Advance Design jest w pełni rozwiniętym i łatwym w obsłudze oprogramowaniem do analizy strukturalnej MES, dedykowanym inżynierom konstruktorom pracującym w środowisku BIM. Daje możliwość projektowania każdego typu konstrukcji, kompleksowych obliczeń statycznych, wraz z wymiarowaniem elementów żelbetowych, stalowych i drewnianych. Wszystko to zgodnie z Eurokodami (posiada Polskie Załączniki Krajowe do Eurokodów) - EC0, EC1, EC2, EC3, EC5 oraz EC8.

CADKON+ BASIC jest skutecznym narzędziem CAD do edycji i przeglądania rysunków, posiada pełną kompatybilność ze wszystkimi formatami DWG. Zapewnia użytkownikom proste, naturalne i ekonomiczne rozwiązanie umożliwiające tworzenie oraz edycję rysunków.