forum » ROBOT Millennium » przecięcie prętó
Autor

przecięcie prętó

Witam,
mam pewien problem: w jednym punkcie przecinają mi się 3 pręty: płatew (punkt przecięcia w środku rozpiętości) i stężenie typu X. Jeżeli w punkcie przecięcia nie ma węzła wszystkie pręty pracują niezależnie, jednak chciałabym, żeby stężenia ze sobą współpracowały. W jaki sposób to zrobić tak, żeby Robot do współpracy nie włączał płatwi? Jak wprowadzam w tym miejscu węzeł (poprzez przecięcie prętów stężeń, a więc pręt płatwi wciąż jest ciągły) pojawiają się w stężeniu momenty, czyli traktuje ten węzeł jako połączenie 3 prętów, czy jest jakiś inny sposób aby to zrobić?
Z góry dziękuję za pomoc

bb

bez tytulu

Witam,
Jak przypuszczam stężenie typu X z pręta okrągłego a nie z profili czyli wiotkie stężenie. Tak dla jasności w miejscu przecięcia wspomnianych prętów w rzeczywistości będzie okienko w środniku płatwi i nie będzie połączenia z płatwią.
Jeśli tak to zastanawiam się dlaczego chcesz włączyć do współpracy oba pręty stężenia, które z założenia pracują niezależnie tylko na rozciąganie. Moment zginający w pręcie stężenia w sytuacji niezależnej pracy każdego pręta i tak się pojawi. Ja bym się współpracą lub brakiem współpracy prętów w tej sytuacji wcale nie przejmował, różnice w statyce z pewnością są niewielkie. Jeśli pojawił by się moment na pręcie stężenia ja i tak bym go nie uwzględnił. Tak dla ciekawości jaka wartość momentu Ci się pojawia w pręcie stężenia?

burczynski

bez tytulu

Jeżeli chcesz połączyć wzajemnie stężenia na przecięciu, a jednocześnie nie łączyć ich z płatwią proponuję użyć funkcji "węzły kompatybilne". W tym celu w miejscu wzajemnego przecięcia trzech prętów stwórz węzeł, potem podziel wszystkie trzy pręty na pół - np. zaznacz wszystkie trzy pręty i węzeł na ich przecięciu, następnie użyj funkcji "przecięcie". W ten sposób powstanie sześć prętów - dwie połówki płatwi i cztery połówki stężeń. W tymże węźle stwórz kompatybilność (poczytaj w pomocy, zasada jest dość prosta) i do utworzonego w ten sposób węzła kompatybilnego przenieś odpowiednie pręty (wszystkie cztery połówki stężeń lub obie połówki płatwi. Podczas tworzenia kompatybilności nadaj jej np. na kierunku UZ charakterystykę typu "soft spring" (niewielką, fikcyjną sztywność), a pozostałe kierunki kompatybilności pozostaw odznaczone.

forum » ROBOT Millennium » przecięcie prętó

GRAITEC Advance Design jest w pełni rozwiniętym i łatwym w obsłudze oprogramowaniem do analizy strukturalnej MES, dedykowanym inżynierom konstruktorom pracującym w środowisku BIM. Daje możliwość projektowania każdego typu konstrukcji, kompleksowych obliczeń statycznych, wraz z wymiarowaniem elementów żelbetowych, stalowych i drewnianych. Wszystko to zgodnie z Eurokodami (posiada Polskie Załączniki Krajowe do Eurokodów) - EC0, EC1, EC2, EC3, EC5 oraz EC8.

CADKON+ BASIC jest skutecznym narzędziem CAD do edycji i przeglądania rysunków, posiada pełną kompatybilność ze wszystkimi formatami DWG. Zapewnia użytkownikom proste, naturalne i ekonomiczne rozwiązanie umożliwiające tworzenie oraz edycję rysunków.