forum » ROBOT Millennium » analiza nieliniowa
Autor
Post
robinnn

analiza nieliniowa

witam ,

analizuję komin stalowy , po przeprowadzeniu obliczeń statycznych 1-go rzędu okazało się że przemieszczenie wierzchołka komina jest na tyle duże ( większe od 0,01 wysokości komina ) , że muszę dodatkowo uwzględnić teorię 2-go rzędu .

Dodam , że nie spełniam warunku normowego zarówno w PN i EN na uproszczony moment drugiego rzędu .


Pytanie 1 jest następujące , czy poza zaznaczeniem opcji analiza nieliniowa w statyce liniowej , trzeba jeszcze korygować jakieś parametry/ustawienia żeby otrzymać wiarygodne wyniki ?

Pytanie 2 : czy analizę nieliniową mam włącząć w kombinacji obciążeń którą stworzyłem , czy tylko w którymś z obciążeń wchodzących w skład kombinacji ?

Będę wdzięczny za jakiekolwiek wskazówki , pytania może trywialne , ale z analizą nieliniową w robocie jak dotąd nie miałem styczności .

burczynski

bez tytulu

Jeśli nie będzie kłopotów ze zbieżnością, to nie trzeba zmieniać nic poza zaznaczeniem opcji "analiza nieliniowa". Opcję tą trzeba zaznaczyć w kombinacji obciążeń. W pojedynczych przypadkach nie ma potrzeby, o ile nie interesują Cię wyniki analizy nieliniowej dla pojedynczych przypadków.

robinnn

bez tytulu

podczas obliczeń kilka razy ukazuje się komunikat : 'Macierz ujemnie określona - prawdopodobne przekroczenie obciążenia krytycznego' , następnie jest problem ze zbieżnością i brak wyników .

dodam , że dla mniejszego obciążenia nie ma żadnego problemu , ktoś wie w czym problem ?


stahlbau

Ujemna macierz

W obliczeniach nieliniowych prowadzonych w robocie przyczyną "ujemnej macierzy" jest najczęściej sytuacja "przekroczenia obciążenia krytycznego", co o dziwo program sam podpowiada. Oznacza to, iż gdyby przeprowadzić analizę wyboczeniową uzyskany współczynnik krytyczny byłby mniejszy od 1,0 czyli przyłożone obciążenie jest większe od krytycznego i ustrój "podlega wyboczeniu". Dlatego przy mniejszych obciążeniach komunikat nie występuje. W analizie nieliniowej sztywność ustroju tak mocno spada, że macierz sztywności obliczona w programie staje się ujemnie określona. Konstrukcja jest zbyt wiotka, co jest nieco podejrzane, gdyż w kominach z reguły obciążenie pionowe jest w sumie nieznaczne. Otwórz jakiś podręcznik np poradnik projektanta konstrukcji stalowych i porównaj parametry proporcjonalnie podobnych kominów. Błąd wygląda na znaczny więc od razu sprawa się wyjaśni.

 
forum » ROBOT Millennium » analiza nieliniowaGRAITEC Advance Design jest w pełni rozwiniętym i łatwym w obsłudze oprogramowaniem do analizy strukturalnej MES, dedykowanym inżynierom konstruktorom pracującym w środowisku BIM. Daje możliwość projektowania każdego typu konstrukcji, kompleksowych obliczeń statycznych, wraz z wymiarowaniem elementów żelbetowych, stalowych i drewnianych. Wszystko to zgodnie z Eurokodami (posiada Polskie Załączniki Krajowe do Eurokodów) - EC0, EC1, EC2, EC3, EC5 oraz EC8.

CADKON+ BASIC jest skutecznym narzędziem CAD do edycji i przeglądania rysunków, posiada pełną kompatybilność ze wszystkimi formatami DWG. Zapewnia użytkownikom proste, naturalne i ekonomiczne rozwiązanie umożliwiające tworzenie oraz edycję rysunków.