forum » ROBOT Millennium » Podłoże górnicze, modelowanie obiektu na terenach górniczych
Autor

Podłoże górnicze, modelowanie obiektu na terenach górniczych

Witam,

Zwracam się z prośbą o pomoc do projektantów oraz osób biegle posługujących się Robotem, przy problemie związanym z moim dyplomem magisterskim.
Chcę zamodelować budynek szkieletowy (płytowo-słupowy) posadowiony na terenie górniczym, a następnie wykonać analizę sił wewnętrznych w jego elementach w zależności od kategorii szkód górniczych (od I-III). Moje pytania:
- czy jesteście mi w stanie doradzić co do doboru programu (Robot a może ABC Obiekt)
- czy Robot stosuje model gruntu Cam-Clay czy Modified Cam-Clay
- czy jest jakiś wygodny sposób modelowania przemieszczeń terenu w Robocie?

Bardzo proszę o pomoc w tym zagadnieniu. Mam nadzieję, że ten post zapoczątkuje nowy interesujący wątek.

prybak

bez tytulu

W Robocie jest tylko podłoże Winklera.

stahlbau

cam-clay

Zapomnij o jakichkolwiek modelach typu cam-clay w robocie. Dostępne są jedynie liniowo-sprężyste modele ośrodków ciągłych, żadnych modeli ośrodków rozdrobnionych, nawet coulomba-mohra. Żadnych nieliniowych materiałów. Analizy nieliniowe dotyczą zasadniczo geometrycznie nieliniowych elementów prętowych i powłokowych, analiza sprężysto-plastyczna wyłącznie tylko dla elementów prętowych. O ewentualnych efektach konsolidacji czy wpływu wody nie ma więc mowy.
Oczywiście nie oznacza to, że nie możesz wykorzystać robota do pewnych analiz. W zależności czy będziesz uwzględniał deformacje górnicze ciągłe czy nieciągłe możesz próbować oszacować wpływ wymuszonych przemieszczeń
na konstrukcję i potem odwrotnie wpływ sztywności nadbudowy. Niemniej część obliczeń musisz wykonać niezależnie.
Nie sądzę byś mógł wszystko zrobić w jednym programie, nawet jeśli to będzie ansys czy abaqus. Do zagadnień geotechnicznych jest najlepszy plaxis ale też chyba nie dysponuje gotowym modułem do analiz deformacji podłoża.

Kiepol

bez tytulu

Dzieki za odpowiedzi,
niestety właśnie tego się obawiałem ale i spodziewałem. Coś mi świtało, że robot pracuje z cam-clay'em ale niestety to nie to.
Myślę, że będę w Robocie analizował rozkłady naprężeń w budynku, a rzeczywiście, podłoże będę modelował albo w Z_Soil'u albo poszukam tego programu plaxis.
Zależy mi na tym, żeby ominąć już łukiem podłoże Winklera, a wykorzystać ten czas na naukę pracy bardziej zaawansowanymi typami podłoża.
Zastanawiam się jeszcze nad ABC bo czuje się w nim nieco mocniejszy i chyba on posiada moduły usprawniające prace z terenami górniczymi (zadawanie odkształceń od niecki)...
Jeżeli ktoś miałby jeszcze jakieś rady i chciał się nimi podzielić to jest mile widziany:)
Pozdrawiam!

macjar

bez tytulu

...abc rzeczywiście ma możliwość zadawania krzywizny niecki i bardziej zawansowane modele gruntu niż podłoże winklera

Kiepol

bez tytulu

czy w ABC zadawanie niecki i podłoża z tarciem można realizować tylko w tarczy czy w obiektach 3d jak np. szkielet płytowo słupowy też..?
I czy pomysł na generalny algorytm pracy jest ok:
1) model obiektu w Robocie z zamodelowanymi podporami uproszczonymi (typu przegubowa) z zadanymi siłami i ich kombinacjami. z niego czytamy reakcje

2) model gruntu w z-soil'u z zamodelowanymi np. stopami obciażonymi reakcjami i z zamodelowanym przejciem niecki górniczej. z niego czytamy przemieszczenia gruntu na wysokości fundamentu

3) zadajemy przemieszczenia podpór w modelu w robocie i analizujemy rozkłąd naprężeń i dodatkowe siły wewnętrzne w konstrukcji?

i jak by do tego zagadnienia mógł podjeść praktyk:)
z góry dzięki za już udzielone wskazówki

forum » ROBOT Millennium » Podłoże górnicze, modelowanie obiektu na terenach górniczych

GRAITEC Advance Design jest w pełni rozwiniętym i łatwym w obsłudze oprogramowaniem do analizy strukturalnej MES, dedykowanym inżynierom konstruktorom pracującym w środowisku BIM. Daje możliwość projektowania każdego typu konstrukcji, kompleksowych obliczeń statycznych, wraz z wymiarowaniem elementów żelbetowych, stalowych i drewnianych. Wszystko to zgodnie z Eurokodami (posiada Polskie Załączniki Krajowe do Eurokodów) - EC0, EC1, EC2, EC3, EC5 oraz EC8.

CADKON+ BASIC jest skutecznym narzędziem CAD do edycji i przeglądania rysunków, posiada pełną kompatybilność ze wszystkimi formatami DWG. Zapewnia użytkownikom proste, naturalne i ekonomiczne rozwiązanie umożliwiające tworzenie oraz edycję rysunków.