forum » ROBOT Millennium » Przemieszczenia i wykresy momentów przy analizie nieliniowej.
Autor

Przemieszczenia i wykresy momentów przy analizie nieliniowej.

Witam
Mam pytanie odnośnie obliczeń robota w zakresie analizy nieliniowej a mianowicie: Pisałem wcześniej o tym że projektuję wysoki budynek szkieletowy stalowy (22 kondygnacje). Wprowadziłem wszystkie pręty, obciążenia itp. Zrobiłem różne kombinację obciążeń i zwymiarowałem pręty. Wszystkie przekroje są zaprojektowane poprawnie. Przemieszczenia ostatniej kondygnacji wychodzą rzędu 10cm, więc w normie. Natomiast przy obliczaniu konstrukcji nieliniowo wychodzą astronomicznie duże momenty i przemieszczenia nawet po kilkanaście zer. Co robię nie tak bo zdaję sobie sprawę że momenty i przemieszczenia się zwiększą ale nie o tyle.
Proszę o odpowiedzi

stahlbau

analiza nieliniowa

Jeśli w analizie liniowej uwzględniono siły poziome od przechyłów to wyniki dla typowego szkieletu w analizie nieliniowej nie powinny zasadniczo bardzo odbiegać. W przypadku silnie obciążonych słupów siłami stosunkowo mało odbiegającymi od siły krytycznej momenty rosną znacznie, teoretycznie do nieskończoności gdyby siły w elementach były równe krytycznym. W analizie nieliniowej w robocie pojawiłby sie jednak wcześniej komunikat o ujemnie okreśłonej macierzy lub przekroczeniu obciążenia krytycznego, w najlepszym przypadku wcześniej pojawiły by się niestabilności. Jeśli analiza nieliniowa przebiegła poprawnie, ani momenty ani przemieszczenia nie mogą wzrosnąć o kilka rzędów (choć np dla bardzo obciążnych słupów różnica miedzy analizą 1 i 2 rzędu może być nawet 2-3 razy i to dla ram parterowych). Albo analiza nieliniowa była niezbieżna albo konstrukcja faktycznie jest niestateczna. Ta niestateczność może wynikać nawet nie z głównej przechyłowej postaci ale występuje inny defekt stateczności (np jakaś lokalna postać) i robot multiplikuje przemieszczenia i wyniki są bzdurne.

grand25

bez tytulu

W zasadzie przy obliczeniach statyki liniowej wyświetlają mi sie dwa ostrzeżenia, pierwsze brzmi następująco ze wykryto odseparowane węzły a drugie niestabilność 2-go rodzaju w węźle.... One mogą być przyczyną tych wyników w analizie 2-go rzędu? Jak usunąć te ostrzeżenia?

stahlbau

błędy

Odseparowany węzeł oznacza jakiś samotny węzeł nie połączony z resztą konstrukcji. Warto go usunąć jeśli faktycznie jest zbędny a nie jest wynikiem rozłączenia samej struktury. Nie powinien mieć "raczej" wpływu na wielkie przemieszczenia, chyba że przyłożone jest do niego obciążenie. Niestabilność 2 rodzaju może być poważniejsza i chyba świadczy ze konstrukcja jest niestateczna (może nawet geometrycznie zmienna lokalnie).
To chyba jest przyczyną tak wielkich momentów.

forum » ROBOT Millennium » Przemieszczenia i wykresy momentów przy analizie nieliniowej.

GRAITEC Advance Design jest w pełni rozwiniętym i łatwym w obsłudze oprogramowaniem do analizy strukturalnej MES, dedykowanym inżynierom konstruktorom pracującym w środowisku BIM. Daje możliwość projektowania każdego typu konstrukcji, kompleksowych obliczeń statycznych, wraz z wymiarowaniem elementów żelbetowych, stalowych i drewnianych. Wszystko to zgodnie z Eurokodami (posiada Polskie Załączniki Krajowe do Eurokodów) - EC0, EC1, EC2, EC3, EC5 oraz EC8.

CADKON+ BASIC jest skutecznym narzędziem CAD do edycji i przeglądania rysunków, posiada pełną kompatybilność ze wszystkimi formatami DWG. Zapewnia użytkownikom proste, naturalne i ekonomiczne rozwiązanie umożliwiające tworzenie oraz edycję rysunków.