forum » ROBOT Millennium » Wstępny naciąg want
Autor
Post
Mala

Wstępny naciąg want

Modeluję w Robocie przestrzenną konstrukcję podwieszonej kładki dla pieszych. Kolejnym dylematem, przed którym stoję to naciąg want. Obliczam go na podstawie książki J. Biliszczuka "Projektowanie stalowych kładek dla pieszych" przy wykorzystaniu metody korekty niwelety przęsła i napinania want. Występują tam m.in. macierze wpływu Lmw, momentów m i przemieszczeń w. Potem z prawa Hooke'a wyliczyłam na podstawie odkształceń potrzebny naciąg w danych wantach. Po wprowadzeniu go jednak do Robota okazało się, że przemieszczenia węzłów UZ nawet 120 cm, zaś na kierunku x przemieszczenia osiągają wartość dochodzącą do 6400 cm! Czyli ta metoda się nie sprawdza bynajmniej w moim przypadku albo przez niewłaściwe zrozumienie zamysłu autora tej metody albo przez nieudolne wykonanie obliczeń. Oczywiście można zastosować metodę kolejnych przybliżeń tak żeby otrzymać założoną na wstępie niweletę przęsła, jednak sądzę, że ta metoda z książki powinna już znacznie przybliżyć mnie do wyniku końcowego.
Stąd pytanie: czy ktoś z Państwa zna inną metodą obliczania wstępnego naciągu want? czy może metodą prób i błędów zadawać różny naciąg w wantach aby otrzymać założoną niweletę?
Czekam niecierpliwie na odpowiedź.
Pozdrawiam:)

burczynski

bez tytulu

Wstępnie zdefiniuj wszystkie kable (każdy z osobna) przy użyciu dylatacji względnej równej 0. Jeśli konstrukcja jest symetryczna - wykorzystaj to definiując kable symetrycznie. Po obliczeniu konstrukcji pod obciążeniem ciężarem własnym nastąpi ugięcie pomostu, a w wantach powstaną pewne siły rozciągające. Odczytaj siły w kablach i przedefiniuj kable narzucając im siły nieco większe, niż odczytane bądź wprowadź odpowiednią dylatację relatywną. Postępuj metodą prób i błędów do czasu, aż pod obciążeniem ciężarem własnym osiągniesz pożądany kształt pomostu. Jeżeli interesują Cię siły, które należy wprowadzać na poszczególnych etapach sprężania kabli konstrukcji, modeluj je dylatacją, a nie siłą/naprężeniem).

Mala

bez tytulu

Bardzo dziękuję za pomoc.
W międzyczasie dowiedziałam się o kolejnej metodzie: Wszystkim kablom nadaję dylatację względną 0,00 [m] i odczytuję przemieszczenia w węzłach zamocowania kabli w dźwigarze. Następnie nadaję wszystkim kablom dylatację -0,01 [m] żeby sprawdzić jak zmieniły się te przemieszczenia. Potem metodą kolejnych przybliżeń definiuję dla każdego z kabli inną dylatację do momentu aż uzyskam przemieszczenia bliskie 0,00[m].
Pozdrawiam!

 
forum » ROBOT Millennium » Wstępny naciąg wantGRAITEC Advance Design jest w pełni rozwiniętym i łatwym w obsłudze oprogramowaniem do analizy strukturalnej MES, dedykowanym inżynierom konstruktorom pracującym w środowisku BIM. Daje możliwość projektowania każdego typu konstrukcji, kompleksowych obliczeń statycznych, wraz z wymiarowaniem elementów żelbetowych, stalowych i drewnianych. Wszystko to zgodnie z Eurokodami (posiada Polskie Załączniki Krajowe do Eurokodów) - EC0, EC1, EC2, EC3, EC5 oraz EC8.

CADKON+ BASIC jest skutecznym narzędziem CAD do edycji i przeglądania rysunków, posiada pełną kompatybilność ze wszystkimi formatami DWG. Zapewnia użytkownikom proste, naturalne i ekonomiczne rozwiązanie umożliwiające tworzenie oraz edycję rysunków.