forum » ROBOT Millennium » Linie wpływu w konstrukcji podwieszonej
Autor

Linie wpływu w konstrukcji podwieszonej

Modeluję w Robocie przestrzenną konstrukcję podwieszonej kładki dla pieszych. W celu ustalenia niekorzystnego ustawienia obciążenia tłumem na obiekcie chciałam wykonać wykresy linii wpływowych w wybranych elementach konstrukcji. Jednak z uwagi na to, że wanty zamodelowałam za pomocą funkcji "kable", w liniach wpływowych ciągle Robot uwzględnia montaż: ciężar własny. Zakłóca to przebieg wykresu, tak że ciężko odczytać linie wpływu. Czy ktoś z Państwa spotkał się z podobnym problemem i wie, co zrobić, aby montaż nie był uwzględniany?

burczynski

bez tytulu

Może np. jako drugi przypadek dać ciężar własny ze współczynnikiem -1 (do zmiany np. w tabeli obciążeń). Trzeba jednak pamiętać, o tym, że kable to elementy o silnie nieliniowej charakterystyce i pominięcie ciężaru własnego może skutkować istotnymi zmianami w sztywności konstrukcji.

Mala

bez tytulu

Nie chodzi mi o ciężar własny kabli jako taki tylko o automatycznie generowany w programie ROBOT ciężar montażowy tzw. "montaż:ciężar własny". Także pomysł, żeby go ustawić jako drugi przypadek i dać ciężar własny ze współczynnikiem -1 odpada, bo ten ciężar nie jest edytowany.
Osobno zdefiniowałam już przypadek ciężaru własnego. Jednak wchodząc w tabele obciążeń można zauważyć, że w każdym z przypadków: czy to będzie wiatr, eksploatacja, obciążenia stałe jest uwzględniany dodatkowo: "montaż: ciężar własny". Dzieje się tak tylko w przypadku, gdy w konstrukcji wykorzystuje się kable, w których definiuje się naciąg, dylatacje itp.
Chcąc wykonać linie wpływowe w Robocie, należy zdefiniować obciążenie ruchome, które występuje jako przypadek eksploatacyjny.Obciążenie pieszym ustawiłam w ROBOcie jako siłę skupioną o wartości 1 kN, jednakże jest to tak mała wartość, że obciążenie montażowe zakłóca wykres linii wpływu. Można oczywiście dla polepszenia efektów wizualnych zmienić siłę z 1 kN na 100 lub nawet 1000kN ale i tak nie da nam to odpowiedniego wykresu linii wpływowych, bo 1 kN to za mało a 1000 kN za dużo i nie wiem gdzie jest "złoty środek", aby znależć miejsce przecięcia linii wpływowych z linią poziomą i w ten sposób znależć najbardziej niekorzystne miejsca do obciążenia konstrukcji.
Czy ktoś ma jakiś dobry sposób na ustalenie tego "złotego środka" i wie o co chodzi z tym przypadkiem montażowym?
Będę wdzięczna za pomoc:)

stahlbau

Kable

Kable są elementami silnie nieliniowymi. Wymagają wstępnego naciągu i robot z automatu definiuje przypadek montaż. Sama zbieżność rozwiązania również zależy od naciągów wstępnych i prawidłowe ustalenie parametrów stanu początkowego może być kłopotliwe. Czy do wykonania linii wpływu pomostu nie spróbować zastosować raczej cięgien -prętów przenoszących tylko rozciąganie? To też elementy nieliniowe ale nie wymagają definicji wstępnego naciągu.

Mala

bez tytulu

Rzeczywiście, aby uzyskać prawidłowe linie wpływu można zamiast kabli zdefiniować pręty zakończone z obu stron przegubami. Jednakże aby obciążyć konstrukcję w miejscach najbardziej niekorzystnych wyznaczonych przez linie wpływu musimy znowu przejść z kabli do prętów.I tu znów pojawia się obciążenie "montaż: ciężar własny", który jest generowany do każdego przypadku obciążenia: stałych, wiatru, temperatury.
Problem w tym, że przy tworzeniu kombinacji obciążeń program kilka razy uwzględnia "montaż:ciężar własny". Jak to ominąć?

Tomek_Robobat

Kable w Robocie

Witam,

To nie jest błąd. Tak w Robocie zachowuje się konstrukcja z kablami. Przypadek montażowy (pierwszy) a wraz z nim wszystkie obciażenia w nim zdefiniowane (zazwyczaj ciężar własny, ale może byc to każde inne w zależności co jest w przypadku) są automatycznie dodawane do kazdego kolejnego przypadku prostego i kombinacji. Natomiast w kombinacji przypadek montażowy nie jest powielony (z kazdym przypadkiem prostym) ale z założenia powinien wystąpić tylko "jednokrotnie". Jeżeli w Twoim przykładzie zachowuje się to inaczej sugerowałbym podesłać na serwis, nie powinno być takiego zachowania, ze przypadek montazowy jest powielany.

Pozdrawiam,
TW
Robobat

Mala

bez tytulu

Faktycznie, przeanalizowałam jeszcze raz konstrukcję, obciążenia i potem już taki błąd mi nie wyskakiwał, w postaci powielania ciężaru montażowego.
Dziękuję za wyjaśnienie:)
Pozdrawiam!

forum » ROBOT Millennium » Linie wpływu w konstrukcji podwieszonej

GRAITEC Advance Design jest w pełni rozwiniętym i łatwym w obsłudze oprogramowaniem do analizy strukturalnej MES, dedykowanym inżynierom konstruktorom pracującym w środowisku BIM. Daje możliwość projektowania każdego typu konstrukcji, kompleksowych obliczeń statycznych, wraz z wymiarowaniem elementów żelbetowych, stalowych i drewnianych. Wszystko to zgodnie z Eurokodami (posiada Polskie Załączniki Krajowe do Eurokodów) - EC0, EC1, EC2, EC3, EC5 oraz EC8.

CADKON+ BASIC jest skutecznym narzędziem CAD do edycji i przeglądania rysunków, posiada pełną kompatybilność ze wszystkimi formatami DWG. Zapewnia użytkownikom proste, naturalne i ekonomiczne rozwiązanie umożliwiające tworzenie oraz edycję rysunków.