forum » ROBOT Millennium » Problem z zamodelowaniem kamiennego mostu sklepionego
Autor

Problem z zamodelowaniem kamiennego mostu sklepionego

Witam

Od kilku dni próbuję zamodelować konstrukcję kamiennego mostu sklepionego. Naczytałam się tu na forum, że niestety robot nie jest najlepszym narzędziem do tworzenia brył. Ja jednak nie posiadam skomplikowanych programów mesowskich i do przeanalizowania tej konstrukcji mam jedynie do dyspozycji robota. Konstrukcję tego mostu zamodelowałam właśnie jako obiekt model bryłowy składający się z kilku brył (ściany boczne, sklepienie i podsypka)oraz panela imitującego płytę. Nie wiem jednak jak połączyć dwie bryły i zapewnić im odpowiednią współpracę (jak zamodelować w robocie warstwę kontaktową która zapewni rzeczywistą współpracę pomiędzy kamiennym sklepieniem a podsypką oraz warstwę kontaktową pomiędzy ścianami bocznymi a sklepieniem?). Przy włączeniu obliczeń robot nie łączy mi tych brył i stosuje dla każdej z nich osobne siatkowanie. Może ktoś bawił się w modelowanie takiego obiektu.

Z góry dziękuję za każdą wskazówkę.
Pozdrawiam

stahlbau

Model bryłowy

Faktycznie robot to nie najlepsze narzędzie dla modeli bryłowych. Jeśli jednak już, to kluczem będzie stworzenie jednej bryły, tak by siatkowanie objęło całość objętości. Ponieważ sterowanie siatkowaniem brył jest więcej niż ubogie marne szanse by udało się dwie niezależne bryły (w tym jedną jak sądzę zakrzywioną) posiatkować tak by węzły się zgrały i ustrój pracował jako całość. Można by kombinować z połączeniami sztywnymi ale wyniki mogą być i tak wątpliwe. Trzeba więc spróbować pododawać wszystkie bryły by zsumowały się do jednej i wtedy dopiero siatkować.
Sam model jednak i tak będzie bardzo przybliżony bo przyjęcie liniowo sprężystej analizy dla konstrukcji kamiennej jest bardzo mało adekwatne.

asg

bez tytulu

no i jeszcze trzeba by dołożyć zabawę z więzami jednostronnymi

forum » ROBOT Millennium » Problem z zamodelowaniem kamiennego mostu sklepionego

GRAITEC Advance Design jest w pełni rozwiniętym i łatwym w obsłudze oprogramowaniem do analizy strukturalnej MES, dedykowanym inżynierom konstruktorom pracującym w środowisku BIM. Daje możliwość projektowania każdego typu konstrukcji, kompleksowych obliczeń statycznych, wraz z wymiarowaniem elementów żelbetowych, stalowych i drewnianych. Wszystko to zgodnie z Eurokodami (posiada Polskie Załączniki Krajowe do Eurokodów) - EC0, EC1, EC2, EC3, EC5 oraz EC8.

CADKON+ BASIC jest skutecznym narzędziem CAD do edycji i przeglądania rysunków, posiada pełną kompatybilność ze wszystkimi formatami DWG. Zapewnia użytkownikom proste, naturalne i ekonomiczne rozwiązanie umożliwiające tworzenie oraz edycję rysunków.