forum » ROBOT Millennium » Alternatywa dla produktów Autodesk
Autor

Alternatywa dla produktów Autodesk

Witam,

W tym wątku zwracam się szczególnie do doświadczonych forumowiczów i projektantów.
Czy ktoś zna może jakąś alternatywę na polskim rynku dla programów Robot i Detailing? Pomijam w tej chwili cenę, ale chciałbym wiedzieć czy istnieją jakieś programy, którymi można przeliczyć "dowolne" konstrukcje (nie tylko statykę, ale i wymiarowanie, w tym połączeń)? W dodatku, żeby miały możliwość ustawienia PN-B lub PN-EN i najlepiej jakby można później takie modele wyeksportować do programu rysującego.
Domyślam się odpowiedzi, ale czasem zostawiam sobie taką małą iskierkę nadziei...

stahlbau

Alternatywa

Możesz przetestować sobie pakiet programów ABC Grajka albo pakiet rmwin z zestawem modułów dla projektanta konstrukcji. W porównaniu do robota może są troche mniej wszechstronne ale czasami nawet dużo lepsze. Przykładowo ABC udostępnia możliwość obliczania (i wymiarowania) płyt na półprzestrzeni sprężystej a nie podłoża Winklera jak robot - to bardziej wiarygodne modelowanie. Notki z wymiarowania z rmwina są bardziej czytelne niż z robota. Oczywiście robot mimo swojego kiepskiego mesa (dla powłok i brył) i tak jest dużo bardziej rozbudowany niż te programy. Pytanie tylko czy liczysz dynamikę, sejsmikę albo masz problemy do całkowania równań ruchu? Raczej wymiarowania wg normy australijskiej też nie robisz? Więc pewno w robocie tego i tak nie wykorzystujesz.
Jeśli chesz coś droższego to przetestuj sobie programy Dlubal - rfem i rstab. Dotąd były wg DIN i EC, ale odkąd będzie u nas obowiązywać PN-EN to to samo, więc można przyjąć że ten soft jest alternatywą i to dobrą. Pytanie tylko jak to wygląda cenowo.
Jak chcesz softu do bardziej zaawansowanego mesu (tylko raczej bez wymiarowania) to np femap/nastran (abaqus czy ansys są może lepsze ale cenowo to kosmos)

Wojtek1421

bez tytulu

Rfema kiedyś oglądałem i wydaje się fajny, choć cenowo faktycznie pewnie wyjdzie dużo więcej niż Robot, ale może przynajmniej działa. Tylko nie jestem pewien czy uwzględenia on polskie aneksy krajowe, albo czy można w nim ustawić ręcznie różne współczynniki. Poza tym chyba ciągle u nas jest słabo rozwinięte zaplecze techniczne Dlubala...

ale dzięki za odpowiedź

stahlbau

Aneksy krajowe

Z tymi aneksami to chyba trochę przesadziłeś. Owszem, każdy zespół krajowy mógł wprowadzić lokalne lub dodatkowe wymagania do Eurokodów. Tylko, że nasz PKN właściwie ograniczył się do stosunkowo przeciętnego tłumaczenia prawie
bez żadnych zmian, więc straty chyba nie byłoby?

ppkbtb

bez tytulu

RM-WINa bardzo polecam z uwagi na BARDZO,BARDZO PRZEJRZYSTY WYDRUK WYNKÓW
NA POZIOMIE PODRĘCZNIKA. WSZYSTKO PIĘKNIE WIDAĆ,SKAD,DOKĄD,PO CO...
Bardzo dobrze spełnia swoją rolę również jako wstępny kalkulator do cięższych zadań z zakresu 3D właśnie z uwagi na powyższe.
ROBOT w tyn temacie swym poziomem to liga okręgowa.Wyniki obliczeń stali i żelbetu , szczególnie tego drugiego
to niebo a ziemia.

stahlbau

RMWIN

Zgoda. Tylko wypada uczciwie dodać, że RMWIN udostępnia chyba mniejszy zakres obliczeń dla elementów prętowych. W robocie jest dostępna analiza wyboczeniowa i nieliniowa, w tym elementy pracujące jednokierunkowo. Tego RMWIN chyba nie ma. Analizę wyboczeniową ma prawdopodobnie bazujacą na uproszczonym podejściu numerycznym zbliżonym do założeń normowych a nie na rozwiązaniu problemu zagadnienia własnego dla dowolnego obciążenia a to duża różnica (choć teraz może już ma). Czy RMWIN obsługuje powłoki? Chyba nie, więc nie do końca są to równoważne programy i RMWIN mimo swych zalet nie zastępuje calkowicie robota. Tutaj więc RFEM z modułem wymiarowania byłby bardziej adekwatną alternatywą.

ppkbtb

bez tytulu

Tak czy inaczej programy musza być 2 szt.
+ ręcznie coś tam na kartce. Jeśli jest zbieżność :-))) wtedy jest OK .

Kazimierz

Scia Engineer

Pozdrawiam,

wedlug mnie jest Scia Engineer super software. Tu jest link do zobaczenia: [www.scia-online.com]
Projektuje w nim juz pare lat a jest to bardzo dobry program, jest szybki i stabilny.
I do zbrojenia nie znam nic lepszego niz Cadkon RCD, link jest tutaj: [www.cadkon.cz]
Moze w czyms pomoze, bardzo polecam to oprogramowanie.

ppkbtb

bez tytulu

Kiedyś się spotkałem z ciekawą koncepcją..A mianowicie Niemcy robili
obliczenia na programie który był wynajmowany a nie kupowany. Było to
coś na kształt robota prętowego 3D z nieco bardziej rozbudowaną bazą
typów elementów. Wynajęty był na tydzień. Zrobili swoje.I hej.
Nazwy nie pamiętam.

Kazimierz

bez tytulu

Jest to Sofistik.

Kazimierz

bez tytulu

Jest to Sofistik.

prybak

bez tytulu

Grajek też chyba wypożycza ABC ale jestem przekonany że na dłuższą metę to niezbyt ekonomiczne rozwiązanie. Jeśli np miałbym sprawdzić projekt dodatkowo drugim programem to tak, ale pracować cały czas na pożyczonym ...? ale w końcu to kwestia ceny.

asg

bez tytulu

Otrzymałem właśnie ofertę rocznej subskrypcji za prawie darmo - czyli 50% ceny nowej licencji!
Za wersję programu w którym obcięto mi eksport danych do kalkulatora pali, zmianę GUI makr przez co mam darmowe łamigłówki czego gdzie szukać i co się stanie jeśli... - to na prawdę okazja!
Aha - i jeszcze nie udało mi się (a mam ten kombajn od 10 lat) żeby zadziałały poprawnie opcje przenoszenia danych pomiędzy programami ASD->CBS->ARSAP Revita już w to nie mieszam.
Tak że moją alternatywą jest kalkulator.

anpas

Scia Engineer

Pytanie ko Kazimerza:
czy oba programy są w Polsce dostępne i w polskiej wersji językowej?

Kazimierz

bez tytulu

W jezyku polskym nie ma. Jest angielski, slowacki, czeski, niemiecki, rosyjski, hiszpanski, french, nederland i rumunski.

stahlbau

do Kazimierza

Wymienione języki obsługi programu wiele mówią. Proponowany przez Pana program (chyba jednak bardziej znany jako Nemetschek) oraz przeze mnie wcześniej Dlubal w istocie są czeskimi produktami (ciekawe, że w Polsce kilka razy większej nie opracowano w pełni podobnej klasy wyrobu). Istnienie wersji rumuńskiej czy nederland a brak polskiej jest dosyć wymowny (jesteśmy przecież państwem ościennym). Twórcy programu wyraźnie ignorują nasz rynek. Nie wiem kto sprzedaje Nemetschka ale Dlubala tylko jedna firma w Polsce i chyba niezbyt intensywnnie. Pytanie najważniejsze byłoby więc ilu użytkowników już u nas jest tych programów i ewentualnie jakie są możliwości exportu danych, bo wymiana plików jest bardzo ważna. W Niemczech i Norwegii, nawet w przemyśle offshore, używany jest powszechnie STAAD. Posiadanie STAADa byłoby więc dobrą alternatywą, gdyby nie cena...

anpas

scia

Ja pracuję na robocie dlatego, że kupowałem ten program "po kawałku", ale
cały czas nie jestem zadowolony, a teraz po przejęciu przez Autodesk jakoś nie
widzę żeby się szybko coś zmieniło na lepsze.
Zainstalowałem wersję 2011, ale na niej nie pracuję, jest wolniejsza od poprzedniej - czyli raczej krok
do tyłu.
Co do rcadów, to podobno wersja 2011 miała byś stabilna jakoś tego za bardzo to zauważyłem, poza tym że, np. wstawianie schodów z makr, czasami robi róże niespodzianki - rysuje wyrzucone zbrojenie i wymiar gdzieś daleko w "dół" może to tylko u mnie. Pomaga wyjście z programu i ponowne uruchomienie.
W praktyce, w czasie wykonywania projektu raczej nie powinniśmy (projektanci)zastanwawić się, że czemu program robi różne dziwne "nemery" i dlaczego. W końcu za dosyć duże pieniądze kupiliśmy produkt, który powinien działać, czyli być bez wad - ale tak nie jest.
Generalnie rcad to dobry pomysł, tylko się chyba zatrzymał w miejscu, a "nowe" zmiany to raczej kosmetyka.
Jest polska wersja SCIA i poważnie się nad nią zastanawiam - jeżeli mam spędzić pół dnia
na zastanawianiem, się czemu w robocie coś nie działa. A serwis - turaczej nie mam uwag - odpisuje: wykasowałem "to" i wrysowałem od nowa i działa, ale dlaczego akurat tak??????

andymanek

Jest alternarywa

Witam. Ciekawą alternatywą wydaje się stary (i poważny, ale jeszcze nie u nas) konkurent Robobatu - Graitec i jego programy serii Advance (po polsku!!). Teraz mają też swoją platformę obliczeniową - Adv. Design. System pracuje ciekawie - między modułami stal/żelbet (wszystko 3D, pod Autocadem) przechodzi się płynie w czasie pracy nad modelem. Nie ma też protezy w stylu Rcad szakunki. Ogólnie - warte uwagi, szczególnie jak ktoś jeszcze jest na etapie wyboru platformy. Dla pozostałych - raczej cięko po latach inwestycji przejść na coś całkiem nowego. Acha. Pracuję 11 lat na Robocie i Rcadach, więc mam dobrze ugruntowany zestaw żali, uwag i uzasadnionych pretensji co do rozwoju i łatania tego oprogramowania. Wolę się teraz nie wypowiadać bo to nie na temat..
Pozdrawiam

MarcinD

bez tytulu

jeśli chodzi o moduł do rysowania stali to inna liga w porównaniu z ASD. Wszystko tam działa , sprawdza połączenia-wprowadza się siły w węźle i liczy czy połączenie to przeniesie. Rysunki 2D też o niebo lepsze.
Program do obliczeń stali bardzo fajny , ale żelbet jeszcze nie liczy w stanie zarysowanym.
Żeby te programy działały trzeba jednak kupić autocada i to pełnego i to podnosi cenę tego zestawu.

faramg

Sprzedam Autodesk Robot Structural Analisis Professional

Sprzedam licencję Autodesk Robot Structural Analisis Professional. Wersja z licencją dożywotnią.
m.gierstun@projger.pl
tel. 603050546

forum » ROBOT Millennium » Alternatywa dla produktów Autodesk

GRAITEC Advance Design jest w pełni rozwiniętym i łatwym w obsłudze oprogramowaniem do analizy strukturalnej MES, dedykowanym inżynierom konstruktorom pracującym w środowisku BIM. Daje możliwość projektowania każdego typu konstrukcji, kompleksowych obliczeń statycznych, wraz z wymiarowaniem elementów żelbetowych, stalowych i drewnianych. Wszystko to zgodnie z Eurokodami (posiada Polskie Załączniki Krajowe do Eurokodów) - EC0, EC1, EC2, EC3, EC5 oraz EC8.

CADKON+ BASIC jest skutecznym narzędziem CAD do edycji i przeglądania rysunków, posiada pełną kompatybilność ze wszystkimi formatami DWG. Zapewnia użytkownikom proste, naturalne i ekonomiczne rozwiązanie umożliwiające tworzenie oraz edycję rysunków.