forum » ROBOT Millennium » Połączenie czołowe profili innych niż dwuteowe
Autor
Post
Wojtek1421

Połączenie czołowe profili innych niż dwuteowe

Witam,

Znam Robota od 5 lat, więc może się nie popiszę, ale...
Chciałbym przeliczyć przy pomocy tegoż programu połączenie czołowe dwóch belek ceowych. Sposób połączenia jest mi już obojętny - może być spoina np. V po obwodzie, albo z blachą czołową i spoinami pachwinowymi; byle nie na blachę węzłową (jak w kratownicy)!!!
Jeśli nie da się takiej rzeczy zrobić w Robocie, to, żeby się bardziej już nie denerwować, pozostawię to bez komentarza..., dodając tylko, że profile typu C są dość popularne, a i norma chyba dopuszcza ich łączenie...
Rozwiązanie może odnosić się do najnowszej wersji 2011.
Z góry dziękuję osobom, które poświęcą 2 minuty na odpowiedź (najlepiej merytorycznę) :)

stahlbau

Połączenie ceowników

1. Takiej bezpośredniej opcji w robocie nie ma i raczej nie będzie.
2. Połączenie spawane na V do policzenia ręcznego to banał. Gorzej połączenie śrubowe.
Albo trzeba przyjąć bardzo grubą blachę i liczyć z liniowym rozkładem sił w śrubach,
albo trzeba samemu wyznaczyć współczynnik efektu dźwigni. Można to zrobić też mesem,
np stosując robota z elementami powłokowymi.

Programy komercyjne ograniczają się do zaleceń normowych, a w tych ani w PN ani EC nie ma
połączeń dla ceowników. Żeby było ciekawiej w nowej PN-EN nie ma połączeń dla dwuteowników
z większą niż 2 kolumny śrub, choć stara PN i DIN to uwzględniały...

Wojtek1421

bez tytulu

Dziękuję za odpowiedź. Co do liczenia połączenia spawanego z C to oczywiście, że ręcznie to banał. Chodzi mi tylko o fakt, że to troche tak jakby mieć fajnego mercedesa, który pojedzie 250km/h, ale nie ma 1 i 2 biegu i nie da się nim ruszać :)
Poza tym robiąc projekt chciałbym korzystać z możliwie małej liczby narzędzi, a nie np. z Robota, kilku innych, MathCADa i jeszcze kilku ręcznych obliczeń, bo wtedy trzeba jeszcze mieć kogoś do redagowania całości.

ppkbtb

bez tytulu

...albo styki na 52M24 ze współczynnikami 0.6 ;-)))

 
forum » ROBOT Millennium » Połączenie czołowe profili innych niż dwuteoweGRAITEC Advance Design jest w pełni rozwiniętym i łatwym w obsłudze oprogramowaniem do analizy strukturalnej MES, dedykowanym inżynierom konstruktorom pracującym w środowisku BIM. Daje możliwość projektowania każdego typu konstrukcji, kompleksowych obliczeń statycznych, wraz z wymiarowaniem elementów żelbetowych, stalowych i drewnianych. Wszystko to zgodnie z Eurokodami (posiada Polskie Załączniki Krajowe do Eurokodów) - EC0, EC1, EC2, EC3, EC5 oraz EC8.

CADKON+ BASIC jest skutecznym narzędziem CAD do edycji i przeglądania rysunków, posiada pełną kompatybilność ze wszystkimi formatami DWG. Zapewnia użytkownikom proste, naturalne i ekonomiczne rozwiązanie umożliwiające tworzenie oraz edycję rysunków.