forum » ROBOT Millennium » Brak zbieżności problemu nieliniowego
Autor
Post
kamil_lukaszuk

Brak zbieżności problemu nieliniowego

Witam,
zamodelowałem w programie robot przekrycie nad stadionem podwieszone za pomocą kabli do 4 łuków. Przy liczeniu statyki w analizie nieliniowej wyskakuje komunikat "Brak zbieżności problemu nieliniowego". Sporo jest o tym w tematach pomocy programu oraz w postach niniejszego forum. Wszystko oczywiście przeczytałem, próbowałem zmieniać siłę naciągu czy sposób przyłożenia obciążeń do konstrukcji ale niestety bez rezultatu. Co ciekawe dla przypadku ciężaru własnego iteracja jest normalnie zbieżna, problem jest przy kolejnych przypadkach prostych i kombinacjach. Próbowałem również manewrować opcjami, dla zmodyfikowanej i pełnej metody Newtona-Raphsona i nadal ten sam komunikat... Czy ma ktoś może pomysł co takiego mogłem zrobić nie tak lub czym ten komunikat może być spowodowany?

JerzyCP

brak zbieżności problemu nieliniowego

Przypadki proste, które nie mogą wystepować samodzielnie (właściwie wszystkie poza ciężarem własnym) należy ustawić jako przypadki pomocnicze.
Gorzej, że problem występuje - jak piszesz - również w kombinacjach obciążeń.
Może po prostu problem jest nierozwiazywalny :)?

kamil_lukaszuk

Brak zbieżności problemu nieliniowego

Jeszcze jedna ciekawostka co do mojego przypadku... Jeśli wstawię podpory przegubowe na końcach odciągów iteracja we wszystkich przypadkach staje się zbieżna. Czyli tak jakby program wcześniej sugerował że konstrukcja nie wytrzyma i nie mógł tego policzyć. Po wstawieniu podpór wszystko ładnie się liczy. Niestety nie odzwierciedla to rzeczywistości:/ Zadaszenie trybun musi być wspornikowe i podpory mogą pojawić się tylko i wyłącznie na obwodzie:( Chyba dobrze rozumuję?? Ma ktoś może jakiś pomysł jak mogę to poprawić. Z góry dziękuję za odpowiedź. pozdrawiam

macjar

bez tytulu

...przy tego typu konstrukcjach wiatr jest obciążeniem dominującym i w przypadku gdy np wiatr ci "podrywa" konstrukcję a ciężar własny albo inne obciążenie nie będzie tego oddziaływania równoważyć to przekrycie ci "odleci" czyli nastąpi brak zbieżności w obliczeniach...zastosowanie przypadków pomocniczych dla wiatru powinno pomóc o ile ciężar własny będzie równoważył oddziaływanie wiatru, jeśli nie to może kable podwieszające należy zamienić na pręty, dociążyć konstrukcje albo zmienić układ statyczny...spróbuj zamienić kable tak na próbę na zwykłe pręty i przelicz...

macjar

bez tytulu

..ponadto kabel jako wieszak to raczej nie jest dobre rozwiązanie, wystąpienie w kablu choćby minimalnej siły ściskającej spowoduje brak zbieżności, może pręty ściskane-rozciągane

kamil_lukaszuk

Brak zbieżności problemu nieliniowego

Dziękuję Bardzo za pomysł:) Zamiast kabli zamodelowałem zwykłe pręty i ustawiłem je jako tylko rozciągane. Teraz iteracja w każdym przypadku jest zbieżna i program ładnie liczy. Tylko czy zastosowanie prętów rozciąganych na wieszaki aby na pewno trafnie odwzorowuje rzeczywistość? Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

burczynski

bez tytulu

Jeśli struktura jest taka, że nie występują zwisy kabli, tzn. wieszaki są pionowe i nie działa na nie wiatr lub inne obciążenie poziome między węzłami, to można spokojnie modelować je prętami rozciąganymi. Co więcej, można modelować też takie pręty jako zwykłe kratowe, o ile w żadnej kombinacji nie występuje ściskanie. Moim zdaniem jednak jeśli pomijamy zwis, to lepiej dać opcję "tylko rozciąganie" i nie bawić się w kontrolę sił.

Co do kabli, to mam pytanie: czy modelujesz je poprzez narzucenie siły docelowej (ew. naprężenia docelowego), czy poprzez dylatację (skrócenie/wydłużenie)? Ta druga opcja przy złożonych układach daje znacznie większe prawdopodobieństwo uzyskania zbieżności wyników, choć wymaga więcej zabawy aby uzyskać żądane naciągi docelowe, bo da się to zrobić jedynie metodą prób i błędów.

kamil_lukaszuk

Brak zbieżności problemu nieliniowego

Jeśli chodzi o kable to modelowałem je poprzez nadanie siły naciągu. Próbowałem nadać dylatację, ale za nic nie mogłem trafić we właściwą. Pytanie: Czy używając dylatacji lepiej wybrać dylatację relatywną, czy zwykłą?? Jeśli zwykłą to od jakich wartości zaczynać??
Ps. Na początku zamodelowałem 3 rzędy kabli i iteracja zawsze była rozbieżna, jeśli natomiast zamodeluje tylko jeden rząd kabli to jest zbieżna. Czy jeśli modeluje więcej niż jeden rząd to muszę zmniejszać siłę naciągu i ustawiać ją inną dla każdego rzędu lub dla każdego kabla indywidualnie?? Czy właśnie to może być powodem braku zbieżności??

burczynski

bez tytulu

Modelując kable siłami naciągu łatwo wpisać siły, które nie są fizycznie możliwe do osiągnięcia - wtedy zawsze wystąpi brak zbieżności obliczeń.

Ja z reguły raczej stosuję opcję "dylatacja relatywna". Nie muszę wtedy zastanawiać się nad długością kabla. Dylatacja relatywna mówi: o ile dłuższy/krótszy jest kabel przed rozpoczęciem obliczeń konstrukcji w stosunku do odległości między węzłąmi w modelu, również przed rozpoczęciem obliczeń.

Jeżeli przez "właściwą dylatację" rozumiesz taką, która powoduje uzyskanie żądanej siły po wykonaniu obliczeń, to wiedz, że wymaga to dużej cierpliwości, ale jes wykonalne. Na początek proponuję zacząć od zerowej dylatacji, a potem zmieniać nieznacznie jej wartość i obserwować siły w kablach. Z reguły każdy kabel powinien mieć osobną definicję tak, aby można było niezależnie regulować długość kabla. Nie widziałem układu, więc nie wiem, czy posiada jakąkolwiek symetrię. Jeśli tak, to ilość definicji kabli zmniejsza się w nawiązaniu do tejże symetrii.

 
forum » ROBOT Millennium » Brak zbieżności problemu nieliniowegoGRAITEC Advance Design jest w pełni rozwiniętym i łatwym w obsłudze oprogramowaniem do analizy strukturalnej MES, dedykowanym inżynierom konstruktorom pracującym w środowisku BIM. Daje możliwość projektowania każdego typu konstrukcji, kompleksowych obliczeń statycznych, wraz z wymiarowaniem elementów żelbetowych, stalowych i drewnianych. Wszystko to zgodnie z Eurokodami (posiada Polskie Załączniki Krajowe do Eurokodów) - EC0, EC1, EC2, EC3, EC5 oraz EC8.

CADKON+ BASIC jest skutecznym narzędziem CAD do edycji i przeglądania rysunków, posiada pełną kompatybilność ze wszystkimi formatami DWG. Zapewnia użytkownikom proste, naturalne i ekonomiczne rozwiązanie umożliwiające tworzenie oraz edycję rysunków.