forum » ROBOT Millennium » Jak zamodelować offset dla powłoki ?
Autor

Jak zamodelować offset dla powłoki ?

Witam. Mam problem przy zamodelowaniu ściany pionowej basenu. Ściana ma zmienną grubość(skokowo) na wysokości dlatego modeluje ją jako dwa osobne panele o osobnych grubościach. Problem w tym ,że osie tych paneli nie pokrywają się ponieważ cieńsza ścianka licuje z grubszą. Nie ma offsetu dla paneli dlatego szukam jakiejś alternatywy. Jedną z opcji są połączenia sztywne które mogą zapewnić równość przemieszczeń poszczególnych węzłów. Jednak w moim przypadku przy dużej liczbie węzłów i automatycznym siatkowaniu może się to okazać kłopotliwe. Wiadomo ,że węzły będą poprzesuwane względem siebie. Drugą opcją o której myślałem to wstawienie dodatkowego poziomego panela (brak elementów skończonych, pełne ciało sztywne-diafragma i przekazywanie obciążeń uproszczone).

macjar

bez tytulu

...offsetów w takim rozumieniu jak dla prętów się nie da ale mozna zasosować riggid linki (połączenia sztywne). modelujesz panele w miejscu faktycznego położenia osi bezwładnosci a węzły na krawędziach paneli łączysz rigid linkam. może jest z tym troche zabawy ale jest to jakaś metoda...

Ben_20

bez tytulu

Ok. A co w takim razie sądzisz o wprowadzeniu poziomego panela sztywnego łączącego te dwie ściany ?? Podobnie w Rm-win`nie modelowało się offset dla prętów właśnie przez wprowadzenie dodatkowego sztywnego pręta.

prybak

bez tytulu

Ze sztywnym panelem możesz mieć problem, powinien mieć nieskończoną sztywność w jednym kierunku i zerową w drugim o ile wiem nie ma takiej możliwości. Zastosowanie pełnego usztywnienia zrówna wszystkie siły na całej długości panela a to zapewne jest niedopuszczalne. Zastosowanie połączenia sztywnego typu membrana, łatwo wprowadzić, ale da częściowo podobny efekt więc też odpada.

macjar

bez tytulu

...połączenie typu membrana (rigid link) jest jak najbardziej poprawne!!! jeśli chodzi zaś diafragmę to w tym przypadku tj prybak wydaje mi sie że jest to niepoprawne rozwiązanie gdyż tj spajasz węzły w jedną sztywną nieskończenie płaszczyznę.

Ben_20

bez tytulu

Rzeczywiście ściana nie może być zesztywniona w kierunku podłużnym :) . Z tym zrównaniem sił mógłbyś trochę rozwinąć prybak. Wprowadzę połączenia sztywne jak polecał macjar bo innej alternatywy nie mam. Dzięki za pomoc, pozdrawiam.

prybak

bez tytulu

Wyraziłem się nieprecyzyjnie, pisząc o membranie miałem na myśli 1 membranę dla całego panela - łatwo ją zdefiniować, np. zesztywnienie RX+UZ ale w takim przypadku wszystkie węzły membrany będą miały jednakowe przemieszczenia UZ i obroty RX odpowiednie dla węzła bazowego co oczywiście jest błędne. Trzeba zastosować połączenie sztywne typu membrana ale definiowane oddzielnie dla każdej pary węzłów a to będzie pracochłonne.

@Ben_20, tj napisałem, jeżeli zastosujesz pełne usztywnienie diafragmą to wszystkie węzły takiej diafragmy będą miały jednakowe przemieszczenia i obroty (tzn jednakowe siły wewnętrzne w obrębie każdego dochodzącego panela) a to oczywiście jest niepoprawne bo ściana, najprościej mówiąc, inaczej się odkształca w narożnikach a inaczej w środku długości Twojego połączenia.

stahlbau

Offset dla paneli

Oczywiście dostępne w robocie diafragmy nie nadają się. Rigid linki są niewygodne w użyciu.
Opcjonalnie można myśleć o panelu ortotropowym, w kierunku poprzecznym bardzo sztywnym w
kierunku podłużnym zupełnie wiotkim. Tylko wątpliwa może być globalna macierz sztywności
bo panel modelujący offset będzie miał bardzo małe elementy w stosunku do paneli ścian.
Może, choć nie musi to skutkować dużymi niedokładnościami wyników. Poza tym przy
zbiorniku kołowym ortotropia musiała by być biegunowa a to w robocie chyba jest niedostępne.
Pytanie zasadnicze jednak czy w ogóle jest to potrzebne? Dla typowej ściany zbiornika
otwartego czy basenu głównym obciażeniem jest parcie cieczy i stąd wynikające siły poziome.
Obciążenia pionowe i raczej małe mimośrody nie powinny mieć prawie żadnego wpływu
na zbrojenie pionowe, nawet na styku przy zmianie grubości.
Dokładnie można to rozwiązać (w granicach mes) stosując elementy bryłowe.

macjar

bez tytulu

...stosowanie rigid linków w wersji podajże 20 polegało jeszcze na tym że modelowało sie każdy węzeł główny i podrzędny pojedyńczo (masakra!!!)...ale terez można wykorzystać tryb nadawania "według listy" który przyśpiesza to bardzo, wybieramy węzły główne na jednej z krawędzi i odpowiednio dobieramy wektor połączenia (odpowiadający w tym przypadku offsetowi)i promień zasięgu. Kiedyś ilość wykonywanych operacji odpowaidała ilości węzłów teraz w zasadzie ilośći krawędzi

forum » ROBOT Millennium » Jak zamodelować offset dla powłoki ?

GRAITEC Advance Design jest w pełni rozwiniętym i łatwym w obsłudze oprogramowaniem do analizy strukturalnej MES, dedykowanym inżynierom konstruktorom pracującym w środowisku BIM. Daje możliwość projektowania każdego typu konstrukcji, kompleksowych obliczeń statycznych, wraz z wymiarowaniem elementów żelbetowych, stalowych i drewnianych. Wszystko to zgodnie z Eurokodami (posiada Polskie Załączniki Krajowe do Eurokodów) - EC0, EC1, EC2, EC3, EC5 oraz EC8.

CADKON+ BASIC jest skutecznym narzędziem CAD do edycji i przeglądania rysunków, posiada pełną kompatybilność ze wszystkimi formatami DWG. Zapewnia użytkownikom proste, naturalne i ekonomiczne rozwiązanie umożliwiające tworzenie oraz edycję rysunków.