forum » ROBOT Millennium » współpraca płyty z podciągiem i nie tylko
Autor

współpraca płyty z podciągiem i nie tylko

Witam. Mam nastepujacy problem. Bylem na szkoleniu robota ale widze ze dopiero teraz powinienem na nie isc bo jak usiadlem i zaczolem pracowac w programie to pojawila sie seria pytan. Nadmienie ze wymodelowalem sobie rzecz prosta (domek jednorodzinny) w trybie powloka i staralem sie policzyc stropy, podciagi, slupy i wiezbe dachowa. Oto kilka problemow z jakimi sie spotkalem (moze ktos bedzie znal odpowiedzi):

1) Modeluje zwykly strop jednokierunkowo zbrojony oparty z jednej strony na scianie a z drugiej na podciagu. Wyczytalem tu juz ze kazdy ma inne zdanie co do tego czy belke ustawiac w osi plyty, czy offsetowac czy moze jeszcze wprowadzac wspolczynnik na moment bezwladnosci (dobrze by bylo jakby ta kwestia byla jednoznaczna ale moje pytanie jest inne). Wspomniany strop podtrzymuje belka trzyprzeslowa z slupami miedzy przeslami. Ale jak patrze na deformacje to wyglada to tak jakby tylko te slupy trzymaly plyte bo na belkach ugina sie. Wspomne ze plyte przyjalem gr 12cm a podciag 25x30. Co zrobic zeby strop nie ulegal deformacji na podciagu i zachowywal sie tak jakbym umiescil tam podpore przegubowa liniowa (czyli tak jak na scianie)

2) Dalej kwestia tego podciagu (uklad: podpora 0,25m - przeslo 3,9m - podpora - przeslo 3,5m - podpora - przeslo 3,9m - podpora). Jak licze zbrojenie to wyglada mi na to ze obciazenie z plyty nie zostalo przekazane na podciag. Strop o obc 4,07kN/m2 (obc charkt) i rozpietosci 3,5m (uklad taki ze sciana - strop - podciag - strop - sciana) a podciag 25x30 zbroi sie 2 fi 12 na dole i gorze. Tu pojawia sie pytanie o ilosc zbrojenia na przeslach i zbrojenia podporowego na rozciaganie gornej powierzchni podciagu na slupie. Program "wali" po 2 fi 12 i tyle, strzemion tez nie zageszcza. Wyglada mi na to jakby zazbroil podciag tylko od obc ciezarem wlasnym. Jak zbiore sobie obciazenie i policze podciag w trybie belki zakladajac obc w kN/m to wtedy wyglada to w miare sensownie.

3) Problem z wiezba jest natomiast taki. Jak zamodeluje wiezbe (uklad krokwiowy z platwia posrednia) z krokwiami np co 0,9m i obciaze ja konturem ktoremu nadam obc w kN/m2 to przekroje wychodza zdecydowanie za male. Jak natomiast zbiore sobie obc w kN/m i obc kazda krokiew oddzielnie to przekroje wychodza sensowne, platew posrednia rowniez, ale kalenica wychodzi jakas taka mala (praktycznie w ogole moglo by jej nie byc). Jest to podobny problem jak z tym podciagiem. Obciazenie powierzchniowe nie przekazuje w sposob odpowiedni sowjej wartosci na elementy (tzn ja nie umiem tego zrobic) tak jak robi to zbrojenie na pojedynczy pret.

4) Ostatnie pytanie jest nastepujace. Jak w szybki sposob sprawdzic obciazenia jakie narzucone narzucone sa na element (np ten podciag) jesli wymodelowalem go i tam nalozylem obc plyty a module zbrojenia nie moge ich ani podejzec (nieaktywna ikonka obciazenia) ani obejzec w notatce zbronia (zwyczajnie ich tam nie ma). W jaki sposob sprawdzic jakie konkretnie obciazenie dziala na taki podciag.

Wiem ze rozpisalem sie za duzo ale jak ktos bedzie potrafil mi odpowiedziec to bede wdzieczny.

macjar

bez tytulu

ad.1,2.
*ja bym sie nie dziwił pracy płyty... bo belka o przkroju 25x30 i rozpietości 4m to raczej ma marną sztywność i trudno nazwać to podporą nie podatną i oczekiwać wyników akademickich, ...tak dla sprawdzenia poprawności modelu to zwiększ sztywność (wysokość)belki i sobie porównaj pracę płyty i momenty w belce... zauważysz że to się zmienia... momenty(obciązenia) w belce rosną wraz z sztywnością jednocześnie zmieniając pracę płyty stropowej...przy założeniach akademickich obciązenia są const. jedynie jak coś nie wychodzi to zmieniasz przekrój
dosyć fajnie to obrazują krzyże na panelach (wyniki na panelach)widac dokładnie jak momenty "kierują" się w kierunku słupów
*co do stosowania płyt jednokierunkowych to radzę być ostrożnym bo statyka nie "uwzglednia" jednokierunkowej pracy(ta płyt jednak jest oparta na bokach), jedynie przy wymiarowaniu zbrojenia głównego momenty w kierunku prostopadłym są pomijane i jeżeli płyta nie ma faktycznie proporcji 1/2-3 to moze być error
co stoi na przeszkodzie żeby wszystkie płyty liczyć jakie dwukierunkowe, ewentualnie wyliczysz tzw. zbrojenie rozdzielcze i uzyskasz faktyczne siły na elemnty wspierające
*jezeli chcesz uzyskać wyniki w belkach przy założeniach takie jak napisałeś to zamiast paneli zastosuj okładziny co spowoduje że obciążenia z płyty(okładziny)przekażą się na belki->słupy/ściany->fundamenty...ale niestety płyty nie policzysz

stiven_1985

bez tytulu

Dzieki za odpowiedz. A powiedz mi w jaki sposob zdefiniowac zbrojenie plyty dwukierunkowe. Bo w "typie zbrojenia plyt i powlok" mam mozliwosci tylko w kier x, y, z, auto itd. Nie widze tam zbrojenia krzyzowego.
A jesli chodzi o te panele i okladziny, to jak do tego podchodzic? Zrobic sobie model, skopiowac plik i w jednym obciazac panelami i obliczac plyty, a drugim obciazac okladzinami i obliczac podciagi a co za tym idzie slupy i fundamenty?

macjar

bez tytulu

zbrojenie dwukierunkowe jest domyslne
...co do reszty to czasem trzeba robic kilka schematów do płyty inny do belek i słupów ale zawsze trzeba to robić z duzym "wyczuciem" i odpowiednio interpretować

forum » ROBOT Millennium » współpraca płyty z podciągiem i nie tylko

GRAITEC Advance Design jest w pełni rozwiniętym i łatwym w obsłudze oprogramowaniem do analizy strukturalnej MES, dedykowanym inżynierom konstruktorom pracującym w środowisku BIM. Daje możliwość projektowania każdego typu konstrukcji, kompleksowych obliczeń statycznych, wraz z wymiarowaniem elementów żelbetowych, stalowych i drewnianych. Wszystko to zgodnie z Eurokodami (posiada Polskie Załączniki Krajowe do Eurokodów) - EC0, EC1, EC2, EC3, EC5 oraz EC8.

CADKON+ BASIC jest skutecznym narzędziem CAD do edycji i przeglądania rysunków, posiada pełną kompatybilność ze wszystkimi formatami DWG. Zapewnia użytkownikom proste, naturalne i ekonomiczne rozwiązanie umożliwiające tworzenie oraz edycję rysunków.