forum » ROBOT Millennium » blok fundamentowy pod konstrukcję stalową
Autor

blok fundamentowy pod konstrukcję stalową

Witam
pozostał ostatni element mojej pracy mgr.
pod 12 słupami rozstawionymi średnio co 2,5m (wieża stalowa) chciałem zrobić fundament w postaci bloku, w tym celu narysowałem kontur zadałem płytę żelbetową o grubości (wstępnie) 1,50m, zadałem podporę powierzchniową jako podłoże sprężyste w kierunku Z (na podstawie parametrów gruntowych wyznaczyłem i wpisałem k) no i teraz jest problem:
Taki fundament liczę jak zwykła płytę tak? Tak zacząłem robić, wyznaczyłem zbrojenie teoretyczne, poźniej rzeczywiste (wyskoczył komunikat "zwiększono zbrojenie ze względu na przebicie") a zgrojenie które proponuje robot to fi 22 co 5cm? z tego wychodzi ze mam w tym bloku fundam. prawie "płytę" stalową co jest dla mnie głupotą (zarówno góra jak i dół) wyglada tak samo, moze się myle ale wg mnie zbrojenie powinno wygladać tak że sa na całej płycie jakieś pręty np. fi 16 co 20 i tam gdzie jest przebicie pod słupami zagęszczone na górne tylko jakieś konstrukcyjne... może się myle jeżeli tak to mnie poprawcie i powiedzcie jak policzyć taki blok,
pozdrawiam i bardzo prosze o pomoc :)

wxxp

bez tytulu

jeszcze dodam że maksymalna siła w słupie to 1740kN.

prybak

bez tytulu

Komunikat nie jest stwierdzeniem tylko pytaniem „czy zwiększyć stopień zbrojenia…”.
To trochę głupie ale robot zwiększ stopień zbrojenie dla całej płyty zamiast tylko w strefie przebicia – nie mamy na to wpływu.
Jeżeli odrzucisz propozycję robota to możesz ręcznie zwiększyć ilość stali pod słupami lub rozważyć zignorowanie tego warunku z uwagi na niewielką siłę przebijającą w stosunku do nośności.
Druga rzecz to przy takim układzie nie jesteś wstanie wyznaczyć obwodów krytycznych dla pojedynczych słupów – płaszczyzny przebicia kolejnych słupów nachodzą na siebie.

forum » ROBOT Millennium » blok fundamentowy pod konstrukcję stalową

GRAITEC Advance Design jest w pełni rozwiniętym i łatwym w obsłudze oprogramowaniem do analizy strukturalnej MES, dedykowanym inżynierom konstruktorom pracującym w środowisku BIM. Daje możliwość projektowania każdego typu konstrukcji, kompleksowych obliczeń statycznych, wraz z wymiarowaniem elementów żelbetowych, stalowych i drewnianych. Wszystko to zgodnie z Eurokodami (posiada Polskie Załączniki Krajowe do Eurokodów) - EC0, EC1, EC2, EC3, EC5 oraz EC8.

CADKON+ BASIC jest skutecznym narzędziem CAD do edycji i przeglądania rysunków, posiada pełną kompatybilność ze wszystkimi formatami DWG. Zapewnia użytkownikom proste, naturalne i ekonomiczne rozwiązanie umożliwiające tworzenie oraz edycję rysunków.