forum » ROBOT Millennium » Kz_fundament
Autor

Kz_fundament

Witam,

Czy okreslajac KZ dla plyt fundamentowtch podajecie realne wymiary fundamentu (np25x50m), czy jednostkowe (1x1m) - pytanie stąd, ze dla wymiarów rzeczywisytch KZ wychodzi niewielkie (np3000 - 5000 kN/m3?)

Pozdrawiam

sybill

KZ - Fundament

Witam!
Z mojego doświadczenia wynika, że najlepsze wyniki uzyskuje się wtedy, gdy zdefiniujemy obszar fundamentu jako pole międzysłupowe. Czyli jeżeli mamy do czynienia z siatką słupów 8x8 to takie pole własnie definiujemy aby obliczyć współczynnik podatności podłoża gruntowego.
Pozdrawiam

prybak

bez tytułu

Sybill, czy możesz polecić jakąś literaturę dotyczącą tego tematu ?

pr

sybill

Kz

Do p.rybak
Jeżeli chodzi o literature to niestety nie znam niczego godnego uwagi. Kiedyś dorwałem wytyczne do projektowania śluz komorowych w ktorych byly podane przedziały wartości współczynnika sprężystości podłoża gruntowego. Stosując metodę wyznaczania współczynnika Kz opisaną wcześniej (czyli pole międzysłupowe), uzyskuję wsynik współczynnika Kz mieszczący się w tych widełkach.
Pozdr

macjar

bez tytułu

...www.i-b.pl/gt/gt018/gt018s026/gt018s026.pdf
Metody obliczania płyt fundamentowych Przyczynek w sprawie stosowanych metod obliczania płyt fundamentowych na podłożu sprężystym- W. Starosolski

ARTCON

wyznaczanie współczynnika kz / Robot

Dzień dobry
Pozwoliłem sobie odświeżyć stary wątek, ponieważ obecnie borykam się z podobnym problemem. Zamodelowałem budynek na ławach. Ponieważ osiadania były duże, postanowiłem rozłożyć naprężenia na większej powierzchni i ku mojemu zaskoczeniu osiadania tego samego budynku na płycie okazały się prawie dwukrotnie większe. Oczywiście zdaję sobie sprawę z mechanizmu działania modelu (przy płytach dużych naprężenia w gruncie nie rozchodzą się na boki w tym samym stopniu jak przy wąskich fndamentach), ale muszę przyznać, że zakres wyników kłóci się z moją intuicją. Wystarczy zrobić prosty test kalkulatora kz. Obciążyłem płytę o wym. 1x1m obciążeniem 200kN. Wyznaczony współczynnik kz pod płytą 1x1m dla 200kPa dał mi wynik osiadania w granicach 3cm. Następnie przyjąłem, że 200kN rozłożę na większej powierzchni czyli 4x4m. Dla otrzymanych 200kN/(4mx4m)=12,5kPa otrzymałem wsp. kz z którego obliczone osiadanie wyniosło prawie 7cm. Jak dla mnie jest to nielogiczne, ponieważ idąc za tym rozumowaniem, najlepszym obuwiem do chodzenia po błocie byłyby szpilki ;-)
Znalazłem potwierdzenie tych spostrzeżeń w artykule Meyera [geotechnika.zut.edu.pl] który doszedł do wniosków, że dla płyt dużych na piaskach sensowne jest ograniczenie gabarytów płyty do wymiaru B=ilorazowi obciążenia przez ciężar objętościowy gruntu. W przypadku gruntów spoistych niestety nie jest to już tak uproszczone. Co sądzą Państwo o tym artykule i jakie podejście stosujecie ?

ARTCON

Link do publikacji Meyera

[geotechnika.zut.edu.pl]

forum » ROBOT Millennium » Kz_fundament

GRAITEC Advance Design jest w pełni rozwiniętym i łatwym w obsłudze oprogramowaniem do analizy strukturalnej MES, dedykowanym inżynierom konstruktorom pracującym w środowisku BIM. Daje możliwość projektowania każdego typu konstrukcji, kompleksowych obliczeń statycznych, wraz z wymiarowaniem elementów żelbetowych, stalowych i drewnianych. Wszystko to zgodnie z Eurokodami (posiada Polskie Załączniki Krajowe do Eurokodów) - EC0, EC1, EC2, EC3, EC5 oraz EC8.

CADKON+ BASIC jest skutecznym narzędziem CAD do edycji i przeglądania rysunków, posiada pełną kompatybilność ze wszystkimi formatami DWG. Zapewnia użytkownikom proste, naturalne i ekonomiczne rozwiązanie umożliwiające tworzenie oraz edycję rysunków.