forum » ROBOT Millennium » Płyta fundamentowa na podłożu sprężystym
Autor

Płyta fundamentowa na podłożu sprężystym

Witam. Mam problem. Otóż chciałbym policzyć płytę fundamentową na podłożu sprężystym w sensie na gruncie uwarstwionym. Problem jest w tym, że mam w przekroju między innymi tofry, nasypy niekontrolowane a w bibliotece Robota są tylko grunty spoiste i niespoiste. No i w końcu pytanie. Czy w związku z brakiem torfów i nN nie wpisuje się ich w ogóle??

cezarydz

bez tytułu

Jeżeli masz podane przez geologa parametry torfu to możesz je wprowadzić do parametrów gruntu modyfikując inny grunt.
Nasypy niekontrolowane nie mogą służyć do fundamentowania, w ich miejsce wprowadzasz grunt wymieniony. Miałem kiedyś przypadek warstwy nasypów niekontrolowanych grubości 3-4 m i przeszedłem przez nie studniami.
pozdrawiam

ppkbtb

Nie jest prawdą że Nn nie może być podłozem pod fundament . Poprostu zależy co się fundamentuje .

Przecież przystanku autobusowego czy innej wiaty nie będziesz robił na studniach :)))

581Karol

bez tytułu

Dziękuję.

cezarydz

bez tytułu

faktycznie mógłbym dodać jeszcze parę innych obiektów tego typu :) ale nie chodziło mi o tego typu obiekty. Ale kolega mógł się wykazać :)

stahlbau

Płyta na torfach

Dyskusja jest szokująca. Znając poziom edukacji naszych politechnik
teraz, mogę zrozumieć Karola, że zadaje takie pytania, bo pewno jest
jeszcze na studiach. Tylko ppkbtb gdzieś chwalił się że skończył
edukację 16 lat temu (notabene ja też koło tego) więc pewno już
projektuje (jeżu malusieńki). Jak głęboką wiedzę geologiczną
trzeba mieć, by radzić facetowi aby posadowił płytę na torfach
lub nasypach niebudowlanych. Parametry torfu do obliczeń spreżystości
podłoża - niezłe jaja. Owszem, dawno, dawno temu była norma, która
dopuszczała posadowienie na nasypach niebudowlanych (ale nie niekontrolowanych)
podając dla nich dopuszczalny nacisk chyba 100kPa (wtedy było to w kg/cm2).
Pewnie, że nikt nie będzie przystanku stawiał na studniach (przy zdrowych
zmysłach) ale na torfie? Na nasypie niebudowlanym to też wątpliwe
i bez sprawdzenia ryzykowne, bo choć naciski od takich obiektów
są śmieszne to jeszcze pozostaje wiatr. Oczywiście, jeśli ktoś projektuje
wychodek na swoim polu w Pcimiu nie powinien się za bardzo przejmować.
Tylko facet pyta o płytę fundamentową więc raczej chodzi o inny obiekt.

asiabak

Trudne grunty

Mój dom był stawiany na takim trudnym gruncie. Wykonawca powiedział mi, że zrobią jakieś fundamentowanie głębokie, chyba coś jak tutaj: [wiadomosciwadowice.pl] Dom stoi do dziś więc polecam :)

forum » ROBOT Millennium » Płyta fundamentowa na podłożu sprężystym

GRAITEC Advance Design jest w pełni rozwiniętym i łatwym w obsłudze oprogramowaniem do analizy strukturalnej MES, dedykowanym inżynierom konstruktorom pracującym w środowisku BIM. Daje możliwość projektowania każdego typu konstrukcji, kompleksowych obliczeń statycznych, wraz z wymiarowaniem elementów żelbetowych, stalowych i drewnianych. Wszystko to zgodnie z Eurokodami (posiada Polskie Załączniki Krajowe do Eurokodów) - EC0, EC1, EC2, EC3, EC5 oraz EC8.

CADKON+ BASIC jest skutecznym narzędziem CAD do edycji i przeglądania rysunków, posiada pełną kompatybilność ze wszystkimi formatami DWG. Zapewnia użytkownikom proste, naturalne i ekonomiczne rozwiązanie umożliwiające tworzenie oraz edycję rysunków.