forum » ROBOT Millennium » Połącznie przegubowe słup - strop
Autor
Post
kamilslov

Połącznie przegubowe słup - strop

Witam,

mój problem polega na tym, że modelując budynek wielokondygnacyjny nie mogę uzyskać połączenia przegubowego na styku słup - strop. W module do obliczania płyt występuje opcja podparcie przegubowe, natomiast już w modelu 3d nie mogę sobie poradzić z uzyskaniem takiego połączenia dla kondygnacji pośrednich.

kamilslov

bez tytułu

dodam tylko, że strop jest żelbetowy - bezbelkowy

mikokow

bez tytułu

Jeżeli dobrze rozumiem chcesz zamodelować przestrzenną konstrukcję, w której panele (płyty stropowe) podparte są słupami (czyli elementami prętowymi typu słub żelbetowy) i chcesz mieć na obu końcach tego słupa przegub.
Aby to zrobić trzeba wejść w górny pasek w GEOMETRIA-->ZWOLNIENIA i wybrać zwolnienie PRZEGUB-PRZEGUB a następnie wybrać elemetny którym chcemy nadać te zwolnienia.
W oknie tym mamy możliwość dokonywania dowolnych zwolnień na dowolnym końcu w ramach sześciu stopni swobody.
Pozdrawiam i powodzenia

kamilslov

bez tytułu

może dokładniej opiszę problem:
Pięciokondygnacyjna struktura przestrzenna składająca się z czterech słupów narożnych oraz stropów rozpiętych pomiędzy tymi słupami. Słupy w obrębie kondygnacji pośrednich są ciągłe zatem odpada użycie zwolnień na prętach. Chodziło by mi raczej o zwolnienie dotyczące jedynie samego stropu w miejscu połączenia ze słupem tak aby nie obciążać słupów momentami podporowymi pochodzącymi ze stropów.
Z góry dzięki za wszelkie sugestie

prybak

bez tytułu

Nie wiem jak można wymodelować to połączenie w robocie, ale zaciekawiło mnie jak coś takiego można zrealizować w rzeczywistości.

pozdrawiam
pr

kamilslov

bez tytułu

połączenia przegubowe stropów ze słupami standardowo stosowane są np. w budynkach wielokondygnacyjnych - powłokowych więc wiele informacji na ten temat znajdziesz w literaturze traktującej o budynkach wysokich.
Jeszcze raz chciałbym podkreślić, że szukam rozwiązania dla stropu żelbetowego - bezbelkowego połączonego przegubowo ze słupami przy założeniu, że słupy w miejscu połączenia ze stropem są ciągłe.
Pozdrawiam

macjar

bez tytułu

..prybak ma recje...przgub w żelbecie to raczej fikcja chyba że zastosujesz łozyska może jakieś kołnierze wokół słupa na których będa wspierały się płyty lub coś podobnego...;-)
...w dobie mes'u moje zdanie jest takie że konstrukcje należy modelować tak jak ona faktycznie pracuje
a nie coś tam sobie zakładac...jak w tym przypadku przeguby na połączeniu płyta -słup
połączenie płyta słup w żadnym wypadku nie jest połączeniem przegubowym ale podatnym z zamocowaniem spręzstym i to nalezy sobie wbić do głowy zwłaszcza przy projektowaniu układów płytowo słupowych , o ile zbrojenie na zginanie w płycie stropowej -przy załozeniu przegubów- dla przęseł i podpór wewnętrznych będzie po stronie bezpiecznej o tyle zbrojenie nad słupami zwłaszcza skrajnymi będzie błędne (zbyt małe w twoim przypadku o wiele za małe) aby wyliczyc poprawnie zbrojenie należy zamodelowac poprawnie połaczenie(sztywność tego węzła) płyta/słup wynikające z geometrii słupa ...i jest na to bardzo prosty sposób(jak ktoś chce bardzo to go znajdzie w literaturze) a mianowicie pogrubiamy płytę w miejscu przekroju słupa x3 (wstawiamy panel o konturze słupa) lub drugi sposób wykonujemy otwór w stropie nad słupem o kształcie przekroju poprzecznego słupa i węzły krawędzi otworu łaczymy z węzłem słupa za pomocą rigid linków (metoda dla tych którym się nudzi),drugi sposób jest bardzo pracochłonny a wyniki uzyskuje się zblizone do metody pierwszej wręcz identyczne...co jest bardzo ważne uzyskujemy dokładne zbrojenie na krawędzi słup płyta(nie korzystamy z opcji redukcji momentów nad słupami!!!), proponuje sprawdzić również momenty na słupach w stosunku do modelowania "typowego wsród projektantów" zaręczam że różnice w zalęzności od proporcji rozpietości przęseł i obciązenia mogą być znaczne dochodzące nawet do kilkudziesięciu procent...co jest bardzo ważne nie tylko dla słupów -rzecz oczywista- ale i dla samej płyty stropowej i przebicia!!!
przyjmowanie wspólczynników zwiększających przy sprawdzaniu przebicia zgodnie z EC2 (SW=1,15, SK=1,4 i SN 1.50) sprawdza się w okreslonych przypadkach(trzeba spełnic określone warunki żeby je stosować), przy nietypowym układzie obciążeń, dużych obciązeniach zmiennych, dużej dysproporcji pomiędzy przęslami przyjmowanie wspólczynników sie nie sprawdza . Wyliczanie tego wpółczynnika jest banalne(tylko należy poprawnie zamodelowac konstrukcję w celu uzyskania miarodajnych sił ) dlatego jestem zdania że należy wyliczac współczynniki dla rzeczywistych sił...w związku z tym że stosuje się zbrojenie na przebicie typu dybel listwy można korzystać z oprogramowania (halfena czy jordahl'a)które wyliczają te wspołczynniki albo przyjmują zgodnie Z ec2 jak projektant woli..


...jeśli dobrze rozumiem to cały układ usztywniający twojej struktury to słupy ...jeśli tak to radzę się głeboko zastanowic nad modelowaniem tej struktury żeby czsem się nie złożyła bo żle zaproejktowano węzły...zbrojenie dolne jakie wyliczysz(przy założeniu przgubów) bedzie wystarczające ale miejsca połączenia płyty z słupem i samych słupów(zginanych potężnym momentem w dwóch kierunkach oraz siłami ścinającymi od wiatru jeśli nie ma innego elementu usztywniającego przenoszącego obciążenia poziome) w taki sposób jak chcesz zrobić budzi moje wątpliwości...

mikokow

bez tytułu

"...w dobie mes'u moje zdanie jest takie że konstrukcje należy modelować tak jak ona faktycznie pracuje
a nie coś tam sobie zakładac...jak w tym przypadku przeguby na połączeniu płyta -słup
połączenie płyta słup w żadnym wypadku nie jest połączeniem przegubowym ale podatnym z zamocowaniem spręzstym"


Mam odczucie, że za bardzo wierzysz w MES macjar
Połączenie przegubowe jak najbardziej ma tu rację bytu. Wystarczy płyty oprzeć na krótkich wspornikach a przegub ukształtować za pomocą stalowych bolców. Płyta ma wtedy możliwość obrotu a jednocześnie zapewnia usztywnienie słupów.
Gdybyś chciał zamodelować konstrukcję tak by jak najwierniej oddać jej pracę musiałbys do wsp. sprężystości doliczyć współpracę wkładek zbrojeiowych, uwzględnić niejednorodność materiału... Pytanie tylko po co? od tego są współczynniki
Przegub fizyczny a teoretyczny to dwie zupełnie różne rzeczy. Nawet konstukcja, która jest jednym monolitycznym kawałkiem może pracować przegubowo. Zakładając przegubowe oparcie płyty zwiększamy momenty przęsłowe w płycie czego rezultatem jest większa ilość zbrojenia w dolnej strefie co przekłada się na usztywnienie jej.
Wracając do opisanego problemu proponuję zrobić tak:
Zamodeluj na krawędziach płyt belki o wym. 1x1 cm. Stwórz materiał o bardzo niskiej sztywności poprzez wpisanie np dla modułu Younga 0,000001 i tak dalej. Zapisz ten materiał pod swoją nazwą i przypisz do belek krawędziowych (tych 1x1cm). Na krawędziach płyty dodaj zwolnienia liniowe dla kierunku X.
płyta będzie pracować jak oparta na czterech przegubach a słupy nadal będą uciąglone.

Innym problemem jest sztywność całej konstrukcji. Powstaje nie pełny układ wahaczowy który nie zapewnia odpowiedniej sztywności całej konstrukcji. Ale to odrębny temat.

macjar

bez tytułu

..jestem bardzo krytyczny w stosunku do mesu dlatego staram się modelować dokładnie zwłaszcza tak newralgiczne miejsca...
...stosowanie przegubów jest oczywiście bezpieczne ale nie wszędzie możesz sobie na to pozwolić
...może nie zauwazyłeś ale skupiłem się na tematyce projektowania układów płytowo słupowych bo to kolege interesowało i problemu modelowania węzła w tego typu układach...polecam ci lekture np. prof. Starasolskiego oraz prof. Urbana ...pozatym model z pogrubianiem płyty wywodzi się z USA które ma bardzo duże doświadczenie w projektowaniu tego typu układów

kamilslov

bez tytułu

jeśli chodzi o stateczność układu to wyjaśniam problem:
konstrukcja, którą analizuję to typowy przykład konstrukcji powłokowej. Powłoka zewnętrzna pełni podstawową rolę konstrukcyjną co powoduje konieczność znacznego jej usztywnienia na przykład przez stosowanie sztywnych połączeń słupów i rygli (powłoki). W konstrukcjach powłokowych ważna jest rola stropów, które mimo przegubowych połączeń z powłokami przenoszą na nie siły poziome (w tym momencie praktycznie cytuję fragment książki "Budynki wysokie" Pawłowskiegoo i Cały.
Wyjaśniam powyższy problem ponieważ chciałbym go jak najszybciej zamknąć i skupić się na meritum sprawy tj. znalezienie sposobu aby przy minimalnym wysiłku połączyć strop kondygnacji pośredniej ze słupem (elementem powłoki). Przytoczone tutaj propozycje nie są mi obce, ale jak to już zostało podkreślone używanie do tego np. połączeń sztywnych mija się z celem ponieważ metoda ta jest bardzo czasochłonna a co za tym idzie bardzo niepraktyczna.
Jeśli chodzi o wypowiedź, że należałoby raczej używać w obliczeniach połączeń podatnych, a nie nominalnie przegubowych w tej sytuacji budzi moje wątpliwości ponieważ wiąże się to z koniecznością znajomości przebiegu krzywej moment - obrót. Dla konstrukcji rzeczywistych przeprowadza się badania połączeń podatnych w nich zastosowanych w naturalnej skali i w ten sposób określa potrzebne zależności. W moim konkretnym przypadku, gdzie o wyniku decyduje sztywność przestrzenna układu przyjęcie połączeń nominalnie przegubowych do obliczeń, stawia mnie po stronie bezpiecznej - chociaż zdaję sobie sprawę z korzyści płynących z zastosowania połączeń podatnych.

 
forum » ROBOT Millennium » Połącznie przegubowe słup - stropGRAITEC Advance Design jest w pełni rozwiniętym i łatwym w obsłudze oprogramowaniem do analizy strukturalnej MES, dedykowanym inżynierom konstruktorom pracującym w środowisku BIM. Daje możliwość projektowania każdego typu konstrukcji, kompleksowych obliczeń statycznych, wraz z wymiarowaniem elementów żelbetowych, stalowych i drewnianych. Wszystko to zgodnie z Eurokodami (posiada Polskie Załączniki Krajowe do Eurokodów) - EC0, EC1, EC2, EC3, EC5 oraz EC8.

CADKON+ BASIC jest skutecznym narzędziem CAD do edycji i przeglądania rysunków, posiada pełną kompatybilność ze wszystkimi formatami DWG. Zapewnia użytkownikom proste, naturalne i ekonomiczne rozwiązanie umożliwiające tworzenie oraz edycję rysunków.