forum » ROBOT Millennium » strop żelbetowy opart na scianach i nadprożach
Autor

strop żelbetowy opart na scianach i nadprożach

Witam

Jestem początkującym użytkownikiem ROBOTA modułu płyta.
Do tej pory pracowałem w programie PLATO, PL-WIN, a wiele lat temu ABC-PŁYTA. Chcąc przyspieszyć wykonywanie obliczeń i rysunków "siadłem" do ROBOTA. Po przeczytaniu podręcznika, helpów i różnych informacji na forach nie jestem do końca pewien jak zapewnić wspópracę nadproża monolitycznego ze stropem opartym na nim.
Zdefiniowałem pręty jako belki żelbetowe i obnizyłem je offsetem do dołu płyty:
1. czy automatycznie ROBOT zespolił je ze stropem czy traktuje jako podpora niezespolona
2. dlaczego na widoku aksonometrycznym punkt podparcia stropu ściana znajduje się na górnej krawędzi
Oczekuję na pomoc :)

kris

bez tytułu

Witam ponownie

Czyżby nikt nie chciał mi pomóc :)
Modelując strop zelbetowy oparty na ścianach i podciągach-nadprożach zauważyłem że ROBOT nie bierze pod uwagę tych podciągów do wymiarowania płyty. Zarówno przy zdefiniowanych podciągach jak i bez nich pokazuje w tych miejscach te same wartości.
W jaki sposób przy wymiarowaniu stropu uwzględnić podatność podciągu pod płytą (podciąg liczę niezależnie),
Proszę o pomoc

Krzysztof

er.jot

bez tytułu

byc może grubość stropu daje wystarczającą sztywność i podciag nie ma tu znaczenia. dla sprawdzenie proponuje wymodelowanie płyty i obciążenie jej przesadnie duzymi siłami i wstawienie jako podciągu belki o dużej sztywności i wtedy sprawdzenie wyników z tą sztywna belką i bez tej belki

Tomek_Robobat

bez tytułu

W module płyty nie jest rozpoznawany kierunek globalny Z stąd opcja offsetu choć jeszcze wciąż może zostać w nim zastosowana, faktycznie nie wpływa na rezultaty (przypuszczam że w niedługim czasie w module płyty zostanie zablokowana) - kostrukcja oczywiście jest połaczona, ale ostateczna sztywność belek jest zaniżona gdyż wciąż liczą się jakby były zamodelowane w płaszczyźnie środkowej panelu (dla tego samego modelu z offsetami ale liczonego w module powłoki, różnicę dałoby się już zapewne zauwżyć przy obliczeniach z lub bez offsetów. (inną sprawą jest to jak offset sam w sobie wpływa na rezultaty na belce, w zdecydowanej większości przypadków zaniża się wartość momentu zginającego na rzecz siły osiowej, dla samej płyty siły przekrojowe nie powinny budzić wątpliwości).
W module płyty chcąc odwzorować obniżenie nadproży/podciągu względem panelu należało by posłużyć się redukcją moemntu bezwładości dla tychże przekrojów (taka opcja jest dostępna w oknie definiowania przekrojów belek żelbetowych). Po odpowiednim zwiększeniu momentów bezwładności Iy lub Iz obliczeniowo powinno byc dużo lepiej tzn - siły na panelu znowu nie powinny budzić wątpliwości, a siły na belce będą w tradycyjnej formie, tzn z dominacją moemntu zginającego.

Co do samego wyświetlania - faktycznie przyjęte jest że podpory wyświetlają się w płaśzczyźnie definiowania płyty. Dodatkowo w module płyty konwencja jest taka, że zamodelowana płaszczyzna jest niejako górną powierzchnią (grubość wyświetlana jest tylko w dół od konturu) - ten sam model otwarty w powłoce już bedzie nieco inny, gdyż tam zamodelowany kontur będzie płaszczyzną środkową i gurbośc wyświetli się 'na dwie strony'. Jednakże jest to tylko kwestia wyświetlania nie wpływa na jakość rezultatów. Pozdrawiam

kris

bez tytułu

Nie do końca zostałem zrozumiany. Część problemów rozwiązałem. Pozostał 1 i 1 sie pojawił:
1. po zamodelowaniu oparcia na nadprożach okiennych dostaję takie same wyniki w płycie jak w wypadku braku podpór w tych miejscach (tak jakby program nie uwzględniał tych nadprozy)
2. w 2-przęsłowym stropie (ze schodami w jednym za narożników), o wymiarach 5,7x8,1m i 4,8x8,1m (ten ma w sobie schody) w kazdym panelu mam inny kierunek główny zbrojenia, przez co nie mogę prawidłowo zdefiniować zbrojenia górnego nad podporą.
Gdzie można to zmienić (nie znalazłem w podręcznikach ani w helpach)

Oczekuję na pomoc mądrzejsztch :)

Tomek_Robobat

bez tytułu

Ad1/ proponuje przesłać pliki na serwis

Ad2/ kieryunek zbrojenia ustala się w 'typie zbrojenia płyt i powłok'

forum » ROBOT Millennium » strop żelbetowy opart na scianach i nadprożach

GRAITEC Advance Design jest w pełni rozwiniętym i łatwym w obsłudze oprogramowaniem do analizy strukturalnej MES, dedykowanym inżynierom konstruktorom pracującym w środowisku BIM. Daje możliwość projektowania każdego typu konstrukcji, kompleksowych obliczeń statycznych, wraz z wymiarowaniem elementów żelbetowych, stalowych i drewnianych. Wszystko to zgodnie z Eurokodami (posiada Polskie Załączniki Krajowe do Eurokodów) - EC0, EC1, EC2, EC3, EC5 oraz EC8.

CADKON+ BASIC jest skutecznym narzędziem CAD do edycji i przeglądania rysunków, posiada pełną kompatybilność ze wszystkimi formatami DWG. Zapewnia użytkownikom proste, naturalne i ekonomiczne rozwiązanie umożliwiające tworzenie oraz edycję rysunków.