forum » ROBOT Millennium » wyniki płyta-powłoka
Autor

wyniki płyta-powłoka

Witam,
Wykonałem testowy model płyty (typ konstrukcji:płyta) podpartej przegubowo na 3 krawędziach, a na 4 po krawędzi biegnie pręt (typ:belka żelbetowa),dla zadanego układu obciążeń w płycie wyniki wg hipotezy W&A zbrojenia Xdolnego kształtują się w środku krawędzi swobodnej w okolicach 18kNm/m a moment max w belce około 96kNm, po zamianie wspomnianego układu na typ:powłoka i przeliczeniu (bez jakiejkolwiek zmiany geometrii/obciążeń) identyczne momenty w płycie to 10kNm/m a moment max w belce około 54kNm. Chciałem zapytać skąd biorą się takie różnice wyników i który wynik należałoby przyjmować za właściwy dla danego układu. Wspomniane płyty są stropami krzyżowozbrojonymi budynku 4kondygnacyjnego, który wstępnie przeliczyłem posługując się elementem płyta.podpora lin. przegubowa i prętami (bel.żelb.) obciążając kolejne niższe piętra reakcjami z pięter wyższych,teraz chciałem wykonać model budynku za pomocą powłok (płyta i ściana, plus podciągi-belka) ale wykryłem tą róznicę wartości sił wewnętrznych

prybak

bez tytułu

Zaciekawił mnie ten przypadek, sprawdziłem i faktycznie są bardzo duże różnice momentów.
Na pewno wynika to z różnicy sztywności belki z zadanym offsetem. Jak zdejmiesz offsety to nie będzie różnic ale która wartość jest poprawna tego nie wiem.
Ktoś z serwisu swego czasu pisał że w płytach offsety nie wywołują żadnych różnic w obliczeniach i możliwość ich nadawania w płytach jest tylko przeoczeniem Robobatu.

Pozostaje otwarte pytanie która wartość jest bliższa rzeczywistości ?

pozdrawiam
pr

AleksanderG

rozwiazanie

rozwiazaniem jest uwazne sprawdzanie aktualnego schematu obciazen...

prybak

bez tytułu

Aleksander czy możesz uścislić swoją wypowiedź ?

piotr

AleksanderG

bez tytułu

probowalem reprodukować ten moim zdaniem blad i nie udalo mi sie, dostalem takie same wyniki w obu modelach, poniewaz ten pierwszy raz wykonywalem obliczenia okolo 2 w nocy uznalem ze zadzialal 'czynnik ludzki' i zle wybralem schemat obciążeń do wyświetlenia wyników, ale skoro Tobie też wyszła ta róznica to muszę się przypatrzeć jeszcze raz na spokojnie. W moim zadaniu ostatecznie skupiłem się na prostszych modelach (to znaczy szeregu płyt z belkami obciążanymi obciążeniem o wartości reakcji z wyższego piętra, a nie calym modelu z powłokami), więc sprawę muszę 'odgrzać'. W każdym razie dziękuje za zainteresowanie.
Pozdrawiam,

prybak

bez tytułu

Kiedyś ktoś z serwisu stale zaglądał do forum i często się udzielał i służył fachową radą, niestety ta zasada przestała obowiązywać.
Szkoda, uważam że publiczne rozwiązywanie problemów z programem lub zwykłych błędów użytkowników służyło wszystkim w poznawaniu nie tylko wad robota ale przede wszystkim unikaniu błędów w projektach co chyba jest najważniejsze.

Aleksander pozostaje nam chyba tylko indywidualnie zwracać się do serwisu z prośbą o wyjaśnienie.

pr

forum » ROBOT Millennium » wyniki płyta-powłoka

GRAITEC Advance Design jest w pełni rozwiniętym i łatwym w obsłudze oprogramowaniem do analizy strukturalnej MES, dedykowanym inżynierom konstruktorom pracującym w środowisku BIM. Daje możliwość projektowania każdego typu konstrukcji, kompleksowych obliczeń statycznych, wraz z wymiarowaniem elementów żelbetowych, stalowych i drewnianych. Wszystko to zgodnie z Eurokodami (posiada Polskie Załączniki Krajowe do Eurokodów) - EC0, EC1, EC2, EC3, EC5 oraz EC8.

CADKON+ BASIC jest skutecznym narzędziem CAD do edycji i przeglądania rysunków, posiada pełną kompatybilność ze wszystkimi formatami DWG. Zapewnia użytkownikom proste, naturalne i ekonomiczne rozwiązanie umożliwiające tworzenie oraz edycję rysunków.