forum » ROBOT Millennium » Sztywność podpór w ukłądzie
Autor

Sztywność podpór w ukłądzie

Mam układ płyta-słup jaką powinienem zamodelować sztywność podpór (częściowe oparcie na ścianach (klatki schodowe)) aby uzyskać najbardziej rzeczywiste wyniki statyczne Zarówno dla stropodachu jak i stropu typowej kondygnacji

nugget

bez tytułu

W Robocie 20 w modelu 2d mozna juz zapodać podpory krawedziowe ze sztywnoscia zastepcza uwzgledniajaca material i wymiary (podpora-liniowa-sprezysta-zaawansowane). Płyty lepiej liczyć w czystym 2D. Jesli masz starsze wersje R to pasowaloby zamodelowac kedna kondygnacje ze scianami i slupami kondygnacji sasiednich. Pamietaj o zwolnieniu UZ dla gornej podpory gornych scian i slupow.

Takby to jakos wygladalo... :)
_|__|__|__|__|_
| | | | |

nugget

bez tytułu

no nie dokladnie tak ale mysle ze sens jest jasny :D

magic

bez tytułu

Można zamodelować to prawda ale jakiejś kolosalnej różnicy w wynikach to nie widze między modelem podpory a zwykłym przegubem a sztywność układu nadal niska i w związku z tym błąd podczas eliminacji gaussa

nugget

bez tytułu

blad eliminacji gaussa wynika z tego co dobrze pamietam z wolnego stopnia swobody... tzn ze źle coś podparłeś... a nie z tego czy sam układ jest sztywny...

magic

bez tytułu

może opisze sytuację
Strop podparty jest słupami oraz częściowo na ścianach. Modelując podpory jako słupy oraz ściany z uwzględnieniem ich sztywności otrzymujemy układ w którym błąd podczas eliminacji gaussa występuje i wychodzą jakieś tam wyniki. W momencie zmiany jednego ze słupów z przegubu na utwierdzenie błąd nie wyskakuje a różnice w wynikach nie są większe od 0,3-0,4% i to mnie dziwi. O co chodzi z tą eliminacja gaussa co ona robi co liczy jak wpływa na poprawność obliczeńto mnie interere.

pozdrawiam

nugget

bez tytułu

nadal nie napisales jakim sposobem modelujesz... czy wprowadzasz podpore zastepcza zamiast sciany/slupa ... czy modelujesz w 3d ze slupami i scianami.

Domyslam sie ze w 2d. Mniemam ze we wlasciwosciach podpory slupowej zmieniasz blokade RX RY. Nie wiem jaka jest dokladnie sytuacja, ale zwyczajowo slupy modeluje sie jako utwierdzone w plycie tudziez wpisujac ich zastepcza sztywnosc. A ten blad musi wynikac z braku jakiejs podpory.

magic

bez tytułu

jka pisałem wyżej po zamodelowaniu słópów jako utwierdzonych wszystko jest ok. Jednakże jeżeli zmienimy sprężystość podpór momenty nad słupami skaczą w górę x2 dziwne gtrochę ( Rx Ry wyłączone)

forum » ROBOT Millennium » Sztywność podpór w ukłądzie

GRAITEC Advance Design jest w pełni rozwiniętym i łatwym w obsłudze oprogramowaniem do analizy strukturalnej MES, dedykowanym inżynierom konstruktorom pracującym w środowisku BIM. Daje możliwość projektowania każdego typu konstrukcji, kompleksowych obliczeń statycznych, wraz z wymiarowaniem elementów żelbetowych, stalowych i drewnianych. Wszystko to zgodnie z Eurokodami (posiada Polskie Załączniki Krajowe do Eurokodów) - EC0, EC1, EC2, EC3, EC5 oraz EC8.

CADKON+ BASIC jest skutecznym narzędziem CAD do edycji i przeglądania rysunków, posiada pełną kompatybilność ze wszystkimi formatami DWG. Zapewnia użytkownikom proste, naturalne i ekonomiczne rozwiązanie umożliwiające tworzenie oraz edycję rysunków.